---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Janina (anonim, 37.47.55.) Warszawa 2 lata temu

Czy Ortanol Max lub len mielony blokują wchłanianie witamin z pożywienia?

Czy ortanol max blokuje wchłanianie witamin z pożywienia?

Tak słyszałam więc jaki okres czasowy przed i po przyjęciu leku nie spożywać posiłku żeby dostarczyć witaminy do organizmu?

Przy okazji zapytam jeśli można , jaki czas jest potrzebny na wchłonięcie się witam z pożywienia jeśli ktoś jest zdrowy i nie przyjmuje żadnych leków?
A siemię lniane też blokuje wchłanianie witamin? Też tak słyszałam , więc ile trzeba je brać przed posiłkiem? Chodzi o zmielone. Pozdrawiam serdecznie.

16 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Tak, Pani przypuszczenia są słuszne. Delikatne, jednorazowe zabarwienie najprawdopodobniej będzie oznaką spożycia czerwonego barwnika, np. pomidorów, czy buraków. Powtarzający się lub bardziej intensywny kolor może oznaczać infekcję dróg moczowych. Tutaj nie ma powodu do niepokoju.

Janina (anonim, 5.184.113.) 2 lata temu

Czy po spożyciu 100 gram na dzień koncentrat u pomidorowego może być lekko różowy mocz? Pojawił się po zjedzeniu właśnie koncentratu jest ledwo widoczny ale jest inny kolor niż zwykle. Najprostsza sprawą żeby to sprawdzić było by odstawić koncentrat ale szkoda każdego dnia bez likopenu. Pewnie trochę muszą zabarwiać mocz. Pozdrawiam serdecznie.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

W tym przypadku chodzi o to, że mikrofalówka nie zapewnia równomiernego podgrzania potrawy, przez co gorszą bioprzyswajalność likopenu.

Janina (anonim, 31.60.240.) 2 lata temu

Bardzo dziękuję za cenne rady, temperatura w mikrofali tak może niszczyć cenne składniki zawarte w pomidorach, a czy np te przetworzone w koncentracie nie potracily już swoich właściwości? Albo gdy zamiast użyć mikrofali podsmaże je na patelni to też jest obróbka termiczna jak w mikrofali, ale mnie najbardziej chodzi o likopen, a żeby najlepiej się wchłaniał to trzeba go podgrzać z olejem najlepiej, to ciekawe czy zamiast właśnie podsmażyć, można użyć mikrofali oczywiście z małą temperaturą bo pewnie dużej nie trzeba,a w mikrofali można temperatura kontrolować, czy ten likopen się zachowa w tym koncentracie po obróbce w mikrofali, ale jeśli jest nawet wskazane żeby podgrzewać koncentrat pomidorowy na patelni ,bo likopen lepiej się wchłania, to czemu by nie można było użyć mikrofali, nie wiem, przyznam że mikrofali chciałabym używać raz na jakiś czas, bo to jest wygodniej i szybciej. Ale może Pani coś wie na ten temat czy likopen ginie w mikrofali? Bo tak naprawdę to tylko o niego mi chodzi, resztę witamin kontrolujemy z innych źródeł . Bardzo dziękuję za każdą pomoc z Pani strony. Pozdrawiam serdecznie.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

W świeżych pomidorach ponad 90% całego likopenu występuję w formie trans, natomiast pod wpływem wysokiej temperatury może przekształcać się w formę cis. Likopen zawarty w produktach przetworzonych faktycznie jest lepiej wykorzystywany i wchłaniany przez organizm, niż ten pochodzący ze świeżych warzyw i owoców.

Przyswajanie likopenu zwiększa tłuszcz. Dlatego do pomidorów, a także potraw na ich bazie, zaleca się dodać oliwę z oliwek lub inny zdrowy tłuszcz. Co ciekawe, wyznacznikiem zawartości likopenu nie jest ilość pomidorów użytych do wyprodukowania koncentratu, stąd tak duże rozbieżności w zawartości likopenu w koncentracie pomidorowym.

Nie zostało jeszcze określone dzienne zapotrzebowanie na likopen, jednakże rekomenduje się przyjmowanie od 5 do 10 mg na dzień tego związku. Taką ilość można osiągnąć, spożywając chociażby dwa duże pomidory czy też zjadając porcję makaronu z sosem pomidorowym.

Bardzo zdrowe są również suszone pomidory. Zawierają więcej likopenu i minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor czy potas. Przy zachowaniu wszystkich właściwości i składu witaminowo-mineralnego w prawie niezmienionych ilościach.

Różne odmiany pomidorów zawierają różną ilość likopenu. Odmiany żółte do tego są skarbnicą witaminy C, co zwiększa przyswajalność likopenu.

Jeśli chce Pani zapewnić bioprzyswajalność witamin i minerałów w spożywanych posiłkach to unikałabym podgrzewania ich w mikrofalówce. Prowadzi to do obniżenia zawartości odżywczej produktów przez gorszą ich bioprzyswajalność. Podgrzewanie w mikrofalówce powoduje też zniszczenie większości przeciwutleniaczy zawartych w żywności.

Janina (anonim, 31.60.224.) 2 lata temu

Jeszcze zapomniałam dopytać bo likopen lepiej się wchłania podgrzany, a czy zamiast podsmażyć pomidorów na patelni mogę koncentrat pomidorowy podgrzać w mikrofali? Czy mikrofala nie zda egzamin u.

Janina (anonim, 31.60.224.) 2 lata temu

Dziękuję za odpowiedź,
Czosnek zawsze spozywałam maksymalnie 1 ząbek na dobę jeśli robiłam potrawy. Można ząbek czosnku przekroić na pół i odłożyć na jutro? Nie straci swoich prozdrowotnych właściwości? Nie zawsze będę zjadała cały.

Teraz koleżanka doradziła mi jeść codziennie porcję pomidorów, najlepiej przetworzonych. Chciała bym je spożywać z koncentratu, czy 50 gr podgrzanego koncentratu wystarczy żeby dostarczyć dzienną dawkę likopenu? Czytałam że koncentrat pomidorowy zawiera od 5 do 150 mg likopenu na 100 gram , skąd taka rozbieżność? Jak wybrać ten lepszy? Ja kupuję w Lidlu, Kania. A jeśli bym chciała sama sobie zrobić przetwory , koncentrat z tych żółtych pomidorów to ile one mają likopenu na 100 gram już po obróbce cieplnej i odparowaniu wody, ? Bo nigdzie nie ma informacji ,a słyszałam że likopen w nich zawwrty wchłania się 8 razy lepiej, badania przedstawił dr Marek Skoczylas na YT. Tylko nie wiem ile jeść bo nie ma nigdzie podanych wartości likopenu. Na pewno mają go sporo mniej niż czerwone.

Do pomidorów można wtedy dodać czosnek, wtedy da się go jakoś zjeść. Staram się jak najmniej brać suplementów dlatego te pomidory z czosnkiem mogę jeść codziennie.

Pozdrawiam serdecznie wszystkie panie farmaceutki

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Odnośnie preparatów z czosnkiem, to według mojej wiedzy to dokładniej przebadany jest prepart marki Ostrovit. Na stronie producenta można znaleźć wyniki badań mikrobiologicznych, certyfikaty jakościowe oraz DER (Drug Extract Ratio), co mówi nam z jakiej ilości surowca otrzymano wyciąg. W przypadku tego produktu DER 5:1 oznacza, że z 5 g surowca mamy 1 g wyciągu.

Proszę tylko pamiętać, że czosnku w uderzeniowej dawce (przynajmniej dwa ząbki dziennie) nie powinno się spożywać długotrwale. Jedzony przez dłuższy czas i w dużych ilościach – może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Dodatkowo łączenie czosnku z paracetamolem (podstawowym składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych) to ryzyko zwiększa.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Co do cytrusów to faktycznie zawierają witaminę C. Różne rodzaje owoców zawierają inną ilość witaminy C:
pomelo - 61 mg cytryna - 53 mg pomarańcza - 50 mg grejpfrut czerwony - 38 mg grejpfrut biały - 34 mg limonka - 29 mg mandarynka - 27 mg

Co do witaminy C, to kwas askorbinowy jest słabym kwasem pH = 4,2, natomiast pH soków żołądkowych jest znacznie niższe, na poziomie 1,5 do 2,5, więc będzie to mało efektywna metoda.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Siemię lniane zawiera substancje cyjanogenne, czyli takie, które mogą przekształcić się w cyjanowodór, silną trucizną. Przyjęcie już 1 mg cyjanowodoru na 1 kg masy ciała grozi ciężkim zatruciem, a nawet śmiercią.

Dopiero w momencie pęknięcia łupiny i naruszenia struktury ziarna, następuje aktywacja enzymów, które rozpoczynają przemianę glikozydów w cyjanowodór. Cyjanogeneza nie zachodzi, jeśli zmielone nasiona zalejemy gorącą wodą, bo enzym odpowiedzialny za przemiany w cyjanowodór denaturuje i traci swoje właściwości.

Obecność aminokwasów siarkowych zawartych w nabiale, płatkach owsianych, cebuli i czosnku oraz niskie pH soków owocowych neutralizuje substancje cyjanogenne. Wystarczy więc zmielone siemię lniane zalać gorącą wodą, żeby przerwać proces cyjanogenezy.

Janina (anonim, 31.60.228.) 2 lata temu


Bardzo dziękuję za cenne rady, teraz wiem więcej co z czym łączyć.

A co panie myślą o tym że siemię lniane warto jest brać z właśnie czosnkiem lub kwaśnym owocem, bo zmniejsza o 200 razy wytwarzanie cyjanowodoru. A czy można właśnie by było zastąpić czosnek tymi kapsułkami poniżej i brać razem z siemieniem? Słyszałam też że cytrynę, pomarańcze można zastąpić by uzupełnić braki Wit c kwasem L askorbinowym , to ten kwas też by działał podobnie jak cytryna na ten cyjanowodor? Pytam w imieniu syna, bo suplementu je Wit c.

Tutaj mam dwa produkty z ekstraktem z czosnku , jest jakaś różnica między nimi? Bo skład podobny. Który lepszy?

Now Foods Garlic Oil 1500mg 100 kaps.

Posiada 3 mg oleju w 1 kapsułce , odpowiada to jednemu ząbku czosnku . 1500mg alicyny.

Ostrovit Garlic 90 Caps Czosnek Bezzapachowy

Posiada 2 mg oleju , a ekstraktu jest 1000 mg alicyny.

A co w ogóle panie myślą o tych wszystkich suplementach? Te z górnej półki ,Działają chociaż w 80 procentach tak jak by występowały normalnie w pożywieniu? Przyznam że siemię lniane zjadamy bez problemu, gorzej właśnie z czosnkiem. Z tego co widzę powyżej to 1000 mg odpowiada 1 ząbkowi czosnku około, to był by super zamiennik 🙂 tyle właśnie chciałam zjadać, oby był tak podobnie zdrowy .

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Jeśli chodzi o preparaty z czosnkiem to preparat z firmy Osrtovit, ponieważ zawiera standaryzowany surowiec roślinny. Zapewnia to gwarancję stałych i określonych zawartości związków czynnych, w tym przypadku alicyny.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Wchłanialność niektórych składników odżywczych, w tym witamin, bardzo często uzależniona jest od obecności innych. Np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) są najlepiej wchłaniane, gdy spożywa się je z niewielką ilością zdrowego tłuszczu, takiego jak oliwa z oliwek. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta znajdujących się w ulotce. Jeśli chodzi o witaminy B Complex B-50 Methyl TMG PLUS to producent zaleca przyjmowanie ich w tracie posiłku. Witaminy z grupy B trudniej przedawkować, bo nadmiar usuwany jest z moczem. Można je bezpiecznie łączyć z siemieniem lnianym.

Odnośnie siemienia lnianego, to można je bezpiecznie przechowywać ok. 7 dni po zmieleniu. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega 3 (głównie kwas alfa-linolenowy) łatwo ulegają utlenieniu i nie należy ich długo przechowywać. Wynika to z budowy kwasów tłuszczowych z rodzina omega 3. Alternatywą do mielenia jest na gotowy olej w płynie lub w kapsułkach. Więcej na ten tema pisaliśmy tutaj:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/kwasy-omega

Janina (anonim, 5.184.121.) 2 lata temu

Przepraszam zapomniałam dopytać czy siemię lniane można stosować razem z suplementy diety, witaminy b Complex? Siemię ma samo w sobie witaminy to nie powinno być problemów , powyżej jest napisane żeby robić przerwę między lekami a siemieniem... To się zgodzę , żeby nie zakłócało wchłania leku i wzajemnie.

Janina (anonim, 31.60.251.) 2 lata temu

Dziękuję za odpowiedź.

A jeszcze dopytam mąż przyjmuje, b Complex B-50 Methyl TMG PLUS firmy aliness, jaki jest czas wchłania witamin do organizmu około oczywiście? Teraz trochę więcej wiemy o suplementach niż lata temu, słyszeliśmy że te są dobre, a lepiej je brać z posiłkiem czy po posiłku z 1 h minimum?
Mąż stara się nie łączyć ich z lekami i siemieniem. Teraz słyszałam że takie dobre witaminy to nawet po 30 minutach się wchłaniają, b Complex czy ADEK.

Czy można zmielone siemię lniane przyjmować rano z posiłkiem czy lepiej będzie dla kwasów omega 3 , jeśli będzie przyjmowane po posiłku ? Przyznam że wolelibyśmy brać z posiłkiem bo już trochę brakuje miejsca na odstępy czasowe. 🙂 A czy można spytać czy by panie nie wiedziały jak to wygląda z utratą omega 3 jeśli używam młynka elektrycznego ? Mam też ręczny ale ziarna przelatują niestety. Elektryczny mięli je w kilka sekund używam. Jeśli panie jakoś sobie radzą inaczej z siemieniem, proszę o poradę. Firmy bio planet używam.

Czy polecają panie jakiś dobry suplement z czosnkiem? Przyznam że jest nam ciężko jeść surowy czosnek a nie mamy pomysłu jak go przyrządzić tak żeby był zjadalny no i zapach wiadomo, ja znalazłam takie firmy

&&&

Ostrovit Garlic 90 Caps Czosnek Bezzapachowy Składniki aktywne w 1 porcji:

Bezzapachowy olej z czosnku DER 500:1 2 mg (równoważność 1000 mg świeżej bulwy czosnku) w tym allicyna (50%) 1 mg

Składniki: Olej sojowy, otoczka kapsułki: żelatyna, substancja utrzymująca wilgoć - glicerol, woda; bezzapachowy olej z czosnku (Allium sativum L.) DER 500:1.

&&&&&&

Drugi to.

Kapsułki czosnek bezzapachowy Puritan's Pride Składniki                                                         1 kapsułka Czosnek Bezzapachowy Ekstrakt                  10 mg

(Allium sativum) (Ekstrakt 100:1, równowartość 1000 mg (1 g) świeżej bulwy czosnku)

&&&

Chunho Sok z Czarnego Czosnku PREMIUM 80ml promocj

A to jest jakiś sok z Korei znają panie?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Długotrwałe spożywanie inhibitorów pompy protonowej IPP, w tym leku Ortanol Max może zmniejszać wchłanianie witaminy B12, witaminy C oraz minerałów, takich jak: wapń, magnez i żelazo.

Badanie z 2013 roku dowiodło, że najbardziej narażone na ryzyko niedoboru witaminy B12 były osoby młodsze oraz kobiety. Naukowcy zauważyli też, że ryzyko było większe, gdy dawka była wyższa.

Nawet bez stosowania leków, pH kwasu żołądkowego spada wraz z wiekiem. Około 20% osób starszych ma niedobór witaminy B12. Warto więc monitorować poziom witaminy B12 u osób starszych przyjmujących długotrwale IPP.

Jeśli zażywa Pani Ortanol Max długotrwale, warto laboratoryjnie sprawdzać poziom witaminy B12 i w razie potrzeby wdrożyć suplementację.

Ortanol Max należy przyjmować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce producenta, tj. ok. 30 minut przed posiłkiem – najlepiej rano. Działanie leku może utrzymywać się do 24 godzin. Pomiędzy Ortanolem Max a multiwitaminą (lub innymi przyjmowanymi lekami) proszę zachować kilkugodzinną przerwę wynoszącą minimum 2-3 godziny.

Zasada odpowiedniego łączenia siemienia lnianego z lekami dotyczy wszystkich leków, nie tylko witamin czy minerałów- ponieważ siemię lniane spowalnia wchłanianie innych leków, należy przyjmować je minimum 2 godziny po spożyciu naparu z siemienia (ma postać kleiku).

Załączam dodatkowe informacje, które mogą okazać się pomocne:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/57969/ortanol-max-kapsulki/

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/trawienie-i-uklad-pokarmowy

Jeśli po lekturze powyższych opracowań pojawią się jeszcze jakieś pytania, można je zadać w tym wątku.

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły