Ula (anonim, 176.97.248.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy powinnam bać się leku Encorton i zdecydować się terapię tym lekiem w przypadku trudności z zajściem w ciążę?

Witam. Mam brać encorton 5mg przez miesiąc, żeby spróbować zadziałać na układ immunologiczny w związku z trudnościami zajścia w ciążę . Taka terapia sterydowa zalecana przez ginekologow. Boję się skutków ubocznych, zwłaszcza przytycia, cukrzycy i dolegliwości żałądkowych, gdyż mam stany zapalne żołądka. Czy powinnam bać się i czy zdecydować się na tę terapię?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Można spotkać się ze stosowaniem kortykosteroidów czy też innych leków immunosupresyjnych w związku z trudnościami z zajściem w ciążę czy podczas procedur wspomaganego rozrodu, niemniej jest to postępowanie poza zarejestrowanymi wskazaniami:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leczenie-off-label-poza-wskazaniami

Cała idea zastosowania takich preparatów opiera się na szacunku, że spora liczba przypadków niepłodności może mieć przyczyny immunologiczne. Wskazuje się tutaj na rolę autoprzeciwciał skierowanych przeciwko własnej komórce jajowej oraz na udział przeciwciał przeciwplemnikowych.

Każdy lek może, chociaż nie musi powodować działania niepożądane. Trudno określić czy i jakie skutki uboczne mogą wystąpić u Pani po 4 tygodniach zażywania leku. W każdym przypadku rozważa się stosunek korzyści do ryzyka:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Według mojej najlepszej wiedzy kliniki specjalizujące się w leczeniu niepłodności posiadają możliwości diagnostyczne w zakresie przeprowadzenia odpowiednich badań immunologicznych lub mogą na takie specyficzne badania skierować. Może być to opcja to rozważania, jeśli takie badania nie były wykonywane, a ma Pani wątpliwości co do zleconej terapii lekiem Encorton.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-wspomaganie-plodnosci
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wspomaganie-plodnosci