T (anonim, 93.157.155.)
około miesiąca temu, Warszawa

Jakie jest ryzyko, że moja babcia się zakazi koronawirusem, jeśli odwiedziła ją znajoma, która miała kontakt z osobą zakażoną?

U mojej babci wczoraj była znajoma, która przez dwa dni miała kontakt z zakazonym covid(nie wiedziała tego). Jakie jedt ryzyko zakazenia?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jest to około 5 dni.

U części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować, a, niestety, osoba bez objawów również może być źródłem zakażenia.
Najbardziej zaraźliwi są pacjenci we wczesnej fazie choroby - u zakażonej osoby największa "ilość" koronawirusa występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów i właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne.

Reasumując, znajoma przebywając 2 dni z osobą zakażoną mogła się zakazić i istnieje prawdopodobieństwo, że jako już osoba chora mogła zakazić Pani babcię.

T (anonim, 93.157.155.)
około miesiąca temu

Ulokowala sie u krewnego, ktory wczoraj wykonal test na covid i dzis wynik pozytywny. Do babci przyszła po paczke, na chwile. Byla u zakazanego 2 dni w dniu spotkania z babcua

Nie do końca teraz już rozumiem - znajoma miała kontakt 2 dni z osobą zakażoną, czy przyszła do babci po 2 dniach od spotkania z osobą zakażoną?

Z wpisu wynika, cytuję: "przez dwa dni miała kontakt z zakazonym covid", że znajoma miała przez 2 dni kontakt z zakażonym, nie że przyszła do babci po 2 dniach.

T (anonim, 93.157.155.)
około miesiąca temu

Po dwoch dniach osoba moze zarazac?

Nie da się określić dokładnego ryzyka zakażenia w przypadku Pani babci, jednak z całą pewnością można powiedzieć, że jeśli znajoma była zakażona koronawirusem, to są szanse, że zachoruje Pani babcia.