franćik (anonim, 77.255.83.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy można stosować zamiennie plastry Evertas i Exelon?

czy można zastompić plastry exylon plastrami evertas

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Produkty lecznicze Exelon i Evertas to systemy transdermalne w formie plastrów uwalniające rywastygminę, stosowane w leczeniu objawów łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego.

Jeśli pacjentowi zalecono stosowanie plastra Exelon w dawce 4,6 mg/24 h bądź 9,5 mg/24 h, możliwe jest jego zastąpienie plastrem Evertas w tej samej dawce, czyli uwalniającym w ciągu doby odpowiednio 4,6 mg bądź 9,5 mg rywastygminy. Jeśli jednak pacjent stosuje plastry o najwyższej mocy - tj. 13,3 mg/24 h, czyli uwalniające w ciągu doby 13,3 mg rywastygminy, zamiana taka nie jest możliwa, gdyż plastry Evertas nie są dostępne we wspomnianej dawce.

W ulotkach obu leków znajdują się informację dotyczące rozmiarów plastrów i sumarycznej zawartości rywastygminy w jednym plastrze. Wartości te różnią się w przypadku plastrów Exelon i Evertas, jednak porównując między sobą dwa leki w postaci systemu transdermalnego bierzemy pod uwagę jedynie ilość dawki uwalnianej w jednostce czasu (w tym przypadku w ciągu doby) i częstotliwość zmiany plastra. W przypadku obu leków obie te wartości są takie same, stąd możliwość zamiennego stosowania plastrów w równoważnych dawkach.

Poniżej zamieszczam artykuły, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/choroba-alzheimera-10-najwazniejszych-pytan
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow