Monika (anonim, 83.6.33.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Czy można stosować lek Tabex równocześnie z azytromycyną i pantoprazolem?

Dzień dobry,
Stosuję antybiotyk sumamed, do zakończenia antybiotykoterapi zostały mi dwie tabletki. Dodatkowo lekarz kazał mi przez 14 dni brać controloc. Czy mogę od jutra zacząć stosować tabex? Chciałabym rzucić palenie. Czy nie będzie żadnych interakcji z wyżej wymienionymi lekami?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Monika (anonim, 31.0.86.)
około 6 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź 🤗

W takim razie całość terapii jest prowadzona prawidłowo.

Przypominam dodatkowo, że w przypadku przyjmowania leku Controloc dwa razy dziennie, ponieważ pokarm opóźnia i zmniejsza wchłanianie pantoprazolu, pierwszą dawkę podajemy rano ok. godzinę przed śniadaniem, drugą dawkę wieczorem ok. godzinę przed kolacją.

Monika (anonim, 83.31.255.)
około 6 miesięcy temu

Lekarz zaznaczył konkretnie controloc przez 14 dni - 2 razy dziennie- zauważył lekka nadkwasotę w przełyku. A do sumamedu biorę enterol.

Zwykle w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii zaleca się stosowanie preparatów osłonowych zawierających kultury bakterii - tzw. probiotyków. Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe

O lekach osłonowych mówi się także w kontekście leków gastroprotekcyjnych, które hamują wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. Tego typu leki osłonowe stosuje się w czasie terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Zalicza się do nich m.in. lek Controloc.

Nie wspomina Pani, czy obecnie stosowany jest którykolwiek z leków zaliczanych do NLPZ (np. ketoprofen, ibuprofen, meloksykam, diklofenak). Czy lekarz wyraźnie zazanczył, że ma Pani stosować lek Controloc? Jeśli nie, można przypuszczać, że lekarz mówiąc o leku osłonowym, miał na myśli probiotyk. W razie wątpliwości, warto to skonsultować.

Co do rozpoczęcia terapii lekiem Tabex, istotne klinicznie interakcje zawartej w nim cytyzyny wykazano jedynie w przypadku leków przeciwgruźliczych. Nie ma przeciwwskazań do równoczesnego stosowania preparatu Tabex z lekami Sumamed i Controloc.

Więcej informacji na temat rzucania palenia znajdzie Pani w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-skutecznie-rzucic-palenie