A (anonim, 5.172.232.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Czy na żylaki odbytu pomoże herbata z krwawnika?

Czy na żylaki odbytu pomoże herbata z krwawnika?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

A (anonim, 31.0.127.)
około 6 miesięcy temu

Dziękuję.

Bez konsultacji z lekarzem herbatkę można stosować 2-3 razy dziennie, średnio przez 2 miesiące. Jeśli po tym czasie działanie surowca nie będzie wystarczające, należy skonsultować się ze specjalistą.

A (anonim, 5.172.232.)
około 7 miesięcy temu

Dziękuję za informację. Jak długo można pić taką herbatę i ile razy dziennie?

Krwawnikowi (ziele i kwiat - Herba Millefolii) przypisuje się właściwości przeciwbólowe, spazmolityczne (rozkurczowe) i hemostatyczne (przeciwkrwotoczne). Z tego względu znajduje zastosowanie przede wszystkim w ginekologii i gastrologii:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/85681/ziele-krwawnika-ziele/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/85791/zielnik-apteczny-krwawnik-fix-ziele/apteki/w-warszawie

Niemniej jak podaje m.in. Kompendium ziołolecznictwa L. Samochowca, w obrębie układu krwionośnego krwawnik może mieć korzystny wpływ na elastyczność ścian naczyń, przepływ krwi i zapobieganie zastojom. Stąd można znaleźć wskazania w zapobieganiu tworzenia się żylaków (w tym odbytu). Krwawnik wchodził między innymi w skład mieszanki ziołowej Rectosan (na objawy hemoroidów i stany zapalne odbytnicy), z tego co widzę niestety obecnie niedostępnej:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/49029/mieszanki-apteczne-rektosan-ziola/apteki

Podsumowując - krwawnik może mieć pewne zastosowanie w terapii hemoroidów, ale nie określiłabym, że jest to wiodący surowiec w tym schorzeniu. W mojej ocenie sama herbata czy napar z krwawnika najprawdopodobniej nie będzie wystarczająco skuteczna w przypadku żylaków odbytu. Proponowałabym zainteresować się lekami złożonymi, w szczególności działającymi miejscowo. Można je oczywiście uzupełniać preparatami doustnymi, co powinno zwiększyć efektywność terapii. W moim przekonaniu skuteczność takiego postępowania będzie zdecydowanie większa:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/preparaty-na-hemoroidy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-na-hemoroidy

W przypadku nasilonych i utrzymujących się dolegliwości warto skontaktować się z lekarzem (proktologiem). Żylaki nie ustępujące pomimo leczenia można traktować zabiegowo z dobrym skutkiem.