Ola (anonim, 176.161.231.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Czy blizna po szczepionce BCG zmieni jeszcze wygląd i czy mogę się już zaszczepić przeciwko ospie wietrznej?

Witam.
Mam takie pytanie. W styczniu musialam otrzymac szczepienie BCG. Na tą chwile mam blizne okolo 0.5cm tylko bardziej wypukla i rozową bardziej widoczną niz moje dwie stary blizny. Czy juz tak zostanie czy jeszcze zmieni sie jej wyglad? I moje druge pytanie musze byc teraz zaszczepiona przeciw ospie. Czy moge juz mieć wklucie w to samo ramie i czy tez oczekiwac blizny po szczepionce ospy bo widzialam ze zdania są podzielone

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Ola: w przypadku blizn wypukłych zastosowanie znajdują głównie żele silikonowe. Może Pani także udać się do dermatologa, który oceni, czy blizna nie ma charakteru bliznowca - może wówczas zaproponować inne postępowanie.

Ola (anonim, 80.214.64.)
około 3 miesięcy temu

Prosze o odpowiedz w sprawie tej masci.

Ola (anonim, 80.215.1.)
około 3 miesięcy temu

Witam. Jestem rok po doszczepianiu BCG. I mam pytanie czy jest jakaś masc czy sposob aby znienic wyglad tej blizny? Poniewaz dwie stare moje blizny są wklesniete i koloru ciała. A ta jest wypukla ma 8mm i obwodka rozowa a srodek bialy. Wiem ze musi byc blizna po tej szczepionce, ale chcialabym aby byla jak te moje poprzednie. A ta stanowczo rozni się. Dziekuje

Mam na myśli przede wszystkim bliznę świeżą. W przypadku blizn wieloletnich, dojrzałych najlepiej zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać ogólnych zasad ochrony przed nadmiernym promieniowaniem.

Ola (anonim, 80.215.194.)
około 8 miesięcy temu

Ale ma Pani na mysli tą moja swierza blizne zeby nie opalać czy te dwie stare co mam to tez?? Blizne ogladala pielegniarka co mnie szczepila . Powiedziala ze szczepionka podana byla dobrze bo powstal babel w czasie szczepienia ze szczepionka sie przyjela blizna "ladnie wyglada" ma swoje rozmiary okolo 6-7mm nawet ją mierzyla. I jestem odporna na ta chorobe. I po roku zrobi mi probe tuberkulinową bo teraz za wczesnie zeby sprawdzic moja odpornosc.

Nie zaleca się opalania blizn. Ochrona przed promieniowaniem polega na przebywaniu w cieniu, osłanianiu skóry odzieżą i aplikacji kremów z wysokim filtrem.

Czas dojrzewania blizny może być indywidualnie różny. Jeśli będzie Pani w którymś momencie zaniepokojona wyglądem blizny, to można pokazać ją lekarzowi pierwszego kontaktu.

Ola (anonim, 80.214.21.)
około 8 miesięcy temu

Dziekuje za obszerna odpowiedz. Zostam zaszepiona przeciw ospie i nie mam zadnej jednak blizny. A co do blizny po BCG. Tak jak napisala Pani ze do roku czasu blizna bedzie dojrzewac. U mnie minelo 9 miesiecy. Jest rozowa i troche wypukla to mi oczywiscie nie przeszkadza . Czy moge nosic bluzki bez rekawow i narqzac blizne na slonce?? Bo teraz zakrywam ją gazą i nie wiem czy na sloncu caly czas nosic ta gaze??

W przypadku szczepionki BCG po 2-4 tygodniach w miejscu szczepienia u prawie wszystkich zaszczepionych (90-95%) powstaje naciek, potem krostka, a następnie owrzodzenie, który utrzymuje się przez kilka tygodni. Cała zmiana goi się samoistnie w ciągu 2-3 miesięcyod zaszczepienia. Blizna ma na ogół średnicę kilku milimetrów. Proces powstawania blizny po szczepieniu na gruźlicę w Pani przypadku zakończył się więc i nie będzie ona większa. Może natomiast zmieniać się ona jeszcze w fazie przebudowy czy też dojrzewania blizny. Ta faza może trwać nawet do roku czasu. Na tym etapie może dochodzić do spłaszczania blizny i jej rozjaśniania się.

Jeśli inne szczepionki zawierające żywe drobnoustroje (np. Varilrix - szczepionka na ospę wietrzną) nie zostaną podane w tym samym czasie co szczepionka BCG, to należy zachować co najmniej 4 tygodniowy odstęp między szczepieniami. Ostateczną informację co do możliwości szczepienia uzyska Pani u lekarza kwalifikującego.

Rzeczywiście można się spotkać z opiniami, że szczepionka na ospę wietrzną pozostawia bliznę, jednak ani ulotka, ani charakterystyka produktu leczniczego dla szczepionek Varilrix czy Varivax nie podają, aby możliwym skutkiem podania zastrzyku była trwała blizna. Trudno mi więc potwierdzić tę informację czy podać prawdopodobieństwo takiego powikłania.

Szczepionkę BCG podaje się w lewe ramię. Szczepionkę Varilrix podaje się w górną część ramienia lub w zewnętrzną część uda.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-przeciw-gruzlicy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-gruzlica-do-nas-wraca
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-ospe-wietrzna-i-polpasiec
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-wyslac-dziecko-na-ospa-party