Danka Gdansk (anonim, 5.173.184.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Kiedy zniknie zaczerwienienie twarzy po leku Protopic?

Jak długo może utrzymywać się zaczerwienienie miejsca na twarzy posmarowanego wcześniej maścią Protopic 0,1.
Następnego dnia po posmarowaniu wybrałam się na rower. Użyłam kremu na twarz z filtrem 50. Minęły 2 dni a miejsce wcześniej posmarowane maścią nadal jest czerwone i wyglada lekko spuchnięte. Jak długo może utrzymać się taki stan i czy można coś z tym zrobić?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 3 miesięcy temu

W badaniach klinicznych, które były prowadzone przed wprowadzeniem produktu leczniczego Protopic do obrotu, ponad połowa pacjentów zgłaszała występowanie działań niepożądanych. Uczucie pieczenia i świąd były bardzo częste, zazwyczaj łagodne do umiarkowanych, z tendencją do ustępowania w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia. Rumień był częstą reakcją niepożądaną.

W czasie leczenia maścią Protopic należy ograniczać narażanie skóry na działanie promieniowania słonecznego. Należy stosować odpowiednie metody ochrony przed promieniowaniem słonecznym, takie jak ograniczenie do minimum czasu przebywania na słońcu, stosowanie produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne oraz okrywanie skóry odpowiednią odzieżą. Maści Protopic nie należy stosować na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry.

Jeżeli na skórze wystąpi jakakolwiek nowa zmiana, inna niż dotychczasowy wyprysk w obrębie leczonej powierzchni skóry, powinien ją ocenić lekarz.

Reasumując, bez względu na przyczynę wystąpienia rumienia na twarzy, zmianę tę powinien obejrzeć lekarz. Jeżeli powstała ona jako działanie niepożądane leku, lekarz ma obowiązek zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom. Co więcej, jeśli na skutek działania promieni UV doszło do pojawienia się zaczerwienienia i opuchlizny, konieczna może być dodatkowa terapia lecznicza.

Proropic jako substancję aktywną zawiera takrolimus i jest lekiem immunosupresyjnym stosowanym w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Załączam artykuł leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc

Polecam także inne nasze artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-immunosupresyjne-obnizajace-odpornosc
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-doroslych