---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Xe (anonim, 89.64.25.) Polska 3 lata temu

Czy stosowanie dekstrometorfanu i kodeiny wymaga zachowania odpowiedniej przerwy między dawkami tych leków?

Dzień dobry! Mam pytanie! Wziąłem rano dekstrometorfan 30mg o godzinie 12. Wiadomo że jeden z jego metabolitów jest inhibitorem CYP2D6. A kodeina przez CYP2D6 metabolizuje się do morfiny która działa przeciwbólowo. Jak długi czas ten CYP2D6 jest zahamowany? Bo hodzi o to że kiedy będzie można wziąć solpadeine na ból głowy? Aby ta kodeina cokolwiek działała.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego przyjmowania leków zawierających dekstrometorfan wraz z Solpadeiną. Leki te mogą być stosowane, pod warunkiem zachowani odpowiedniego dawkowania, zapisanego w ulotce.
Odnosząc się do Pana wypisu: Główny metabolit dekstrometorfanu - dekstrorfan, powstający w wyniku O-demetylacji w wątrobie, działa na te same receptory co dekstrometorfan, przede wszystkim wykazuje jednak działanie antagonistyczne na receptor NMDA. Dekstrometorfan natomiast jest substratem dla CYP2D6, czyli substancją ulegającą metabolizmowi poprzez ten izoenzym. Dzięki tej reakcji powstają jego aktywne metabolit. Prawdą jest, iż dekstrometorfan ulega intensywnemu metabolizmowi pierwszego przejścia. Dlatego jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów enzymu CYP2D6 może zwiększyć stężenie dekstrometorfanu w organizmie do poziomu wielokrotnie większego niż prawidłowy. Zwiększa to ryzyko występowania toksycznego wpływu dekstrometorfanu (pobudzenia, dezorientacji, drżenia, bezsenności, biegunki i depresji oddechowej) oraz rozwoju zespołu serotoninowego. Do silnych inhibitorów enzymu CYP2D6 należą fluoksetyna, paroksetyna, chinidyna i terbinafina. W przypadku jednoczesnego stosowania z chinidyną stężenie dekstrometorfanu w osoczu może wzrosnąć nawet 20-krotnie, co zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego powiązanych ze stosowaniem tego produktu. Podobny wpływ na metabolizm dekstrometorfanu wywołują również amiodaron, flekainid i propafenon, sertralina, bupropion, metadon, cynakalcet, haloperydol, perfenazyna i tiorydazyna.

Zatem, nie ma informacji o tym, jakoby metabolit dekstrometorfanu hamował działanie enzymu CYP2D6.

W przypadku leków takich jak kodeina, czy dekstrometorfan na działanie leku ma również wpływ genetyka, o czym pisałam w poprzednim wątku z innym postawionym przez Pana pytaniem: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/23267/czy-jednoczesne-stosowanie-kodeiny-z-diklofenakiem-lub-ranitydyna-nasila-dzialani

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły