Anonim (anonim, 89.64.25.) Bolesławiec 4 lata temu

Czy jednoczesne stosowanie kodeiny z diklofenakiem lub ranitydyną nasila działania niepożądane lub spowalnia eliminację tego leku z organizmu?

Dzień dobry. Podobno diklofenak i ranitydyna mają hamować glukoronidację morfiny. Kodeina również jest glukoronizowana przez ten sam izoenzym co morfina. Zatem też glukoronidację kodeiny byłaby hamowana? Również kodeina się częściowo w morfinę zamienia. Czyli użycie jej z diklofenaliem albo ranitydyną wydłuży jej czas bytu w organizmie, może nasilić działanie i skutki uboczne?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do stosowania leków zawierających kodeinę z diklofenakiem lub ranitydyną (w tym wypadku jest to tylko użycie teoretyczne, gdyż leki z ranitydyną zostały wycofane z obrotu). Leki te można stosować jednocześnie, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dawkowania, ustalonego z lekarzem.

Rzeczywiście kodeina jest metabolizowana głównie na drodze glukuronidacji do 6-glukuronidu kodeiny. Mniejszy szlak metabolizmu obejmuje O-demetylację prowadząc do powstania morfiny, N-demetylację do norkodeiny oraz zarówno O- jak i N-demetylację do normorfiny.
To właśnie jej metabolity, czyli 6-glukuronid kodeiny i morfina odpowiedzialne są za działanie przeciwbólowe. Prawdą jest, iż łączenie morfiny z ranitydyną może hamować glukuronidację morfiny i zwiększać ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych oraz łącznie diklofenaku z morfiną hamuje glukuronidację morfiny, co wydłuża czas jej eliminacji z organizmu. Nie znalazłam informacji o przeciwwskazaniach dotyczących łączenia ranitydyny czy diklofenaku z lekami zawierającymi kodeinę. Wiadomo natomiast, iż leki zaburzające o- demetylację kodeiny do morfiny mogą nasilać toksyczne działanie leków zawierających kodeinę.

W przypadku kodeiny istotne interakcje mogą wystąpić na poziomie inhibicji enzymu CYP2D6, leki tego typu mogą obniżać jej skuteczność. Jeśli chodzi o pobudzenie (indukcję) tego enzymu - izoforma CYP2D6 nie ulega indukcji przez inne leki. Większą rolę w przyspieszonym metabolizmie substratów CYP2D6 odgrywa zmienność genetyczna. Może się zdarzyć, iż u niektórych pacjentów leki z kodeiną będą znacznie szybciej lub znacznie wolniej metabolizowane.

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły