Kris (anonim, 5.173.181.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę zamienić Amlessę na Prestarium? Czy te leki się bardzo różnią od siebie?

Przyjmuję Amlessę czy mogę zamienić na Prestarium gdyż po amlessie dziwnie się czuję.Czy te leki różnią się mocno od siebie?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie, nie może Pani zamienić leku Amlessa na Prestarium, gdyż leki te nie są swoimi odpowiednikami i nie mogą być stosowane zamiennie.

Aby dwa leki mogły być zamiennikami muszą zawierać tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mieć tę samą postać leku (np. tabletka, kapsułka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne.

Jak Pani zauważyła, nie chodzi o to, czy leki się od siebie różnią mocno czy słabo - aby można było stosować je zamiennie ich skład musi być identyczny.

Jeśli dziwnie się Pani czuje po leku Amlessa, powinno to skłonić Panią do konsultacji z lekarzem. Jeśli nie przyjmuje już Pani leku Prestarium, muszą istnieć ku temu wyraźne powody, dlatego nie należy do niego wracać.

Amlessa jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: amlodypinę i perindopril.

Amlodypina należy do blokerów kanałów wapniowych, czyli struktur umożliwiających przepływ jonów wapnia przez błonę komórkową. Efektem jest rozkurczowe działanie na komórki mięśni gładkich naczyń krwionośnych, odciążenie serca, co obniża ciśnienie tętnicze.

Perindopril to substancja czynna z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI). Angiotensyna II to związek regulujący ciśnienie krwi - wywołując silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa częstotliwość pracy serca. Perindopril hamuje proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II, zapobiegając zwyżce ciśnienia.

Prestarium zawiera tylko perindopril.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/4703/amlessa-4-mg-5-mg-tabletki
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow