Marek (anonim, 176.111.238.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy na kaszel lepiej wziąć ambroksol czy zalecony przez lekarza syrop Pecto Drill?

Mam suchy kaszel (gardłowy) czy: ambroksol może być dobrym rozwiązaniem na problem - by oczyścić górne drogi oddechowe. Mam pracę w której dużo mówię mam przeciążone gardło struny głosowe, a obecnie zapalenie gardła. Lekarz zlecił mi pekto drill, ale wolał bym coś zdrowszego bez żadnych słodzików. Czy lepiej użyć syropu czy tabletek, a może jeszcze innego leku. Bardzo proszę o poradę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli lekarz zalecił Panu Pecto drill, to proponuję zastosować się do tych zaleceń. Lekarz zbadał Pana, widział tylną ścianę gardła i ocenił rodzaj wydzieliny oraz wziął pod uwagę wszystkie podane przez Pana informacje. Na tej podstawie dobrał lek, który uznał za najbardziej odpowiedni.

Ambroksol to substancja pobudzająca wydzielanie śluzu oskrzelowego oraz zmniejszających jego lepkość, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Karbocysteina powoduje, że wydzielina jest mniej lepka i bardziej płynna, przez co jest łatwiej usuwana z dróg oddechowych podczas kaszlu (jest to tak zwane działanie mukolityczne).

Substancją czynną syropu Pecto drill jest karbocysteina, a pozostałe składniki to: sacharozy roztwór (po prostu cukier, nie jest to słodzik), metylu parahydroksybenzoesan (substancja konserwująca - konieczna, aby syrop nie zepsuł się w czasie przechowywania), zapach karmelowy,
sodu wodorotlenek i woda oczyszczona.

Każdy lek posiada w swoim składzie substancje pomocnicze niezbędne do uformowania postaci leku, w zastosowanych ilościach są one obojętne dla zdrowia (z wyjątkiem osób uczulonych) i w nie wywierają własnego działania. Trudno rozgraniczać w związku z tym poszczególne formulacje na "zdrowsze" i "mniej zdrowe". Tabletki nie będą zawierać raczej substancji słodzących, za to obecne będą w nich np. wypełniacze. Mówimy tutaj o lekach, których skład jest kontrolowany, a nie o suplementach diety. Więcej wyjaśnień poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow

Jeśli w pracy dużo Pan mówi, to warto profilaktycznie stosować produkty nawilżające - w postaci tabletek lub aerozolu do gardła np. Glosal, Fiorda Vocal, Larimax czy Pelavo Gardło Spray:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/33258/glosal-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89166/fiorda-vocal-pastylki-lamelki-zelki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/42453/larimax-t-spray-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/100089/pelavo-gardlo-spray-aerozol/apteki/w-warszawie

Załączam dodatkowe informacje o leku Pecto Drill:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88973/pecto-drill-syrop/apteki/w-warszawie
oraz nasze dodatkowe opracowania:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/kaszel-suchy
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kaszel-suchy-i-mokry-jak-go-leczyc