Dora (anonim, 37.248.155.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czym grozi pominięcie czterech dawek leku Brilique?

Czym grozi pominięcie 4 dawek brylique

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 2 miesięcy temu

Zgodnie z informacją znajdującą się w charakterystyce produktu leczniczego Brilique, należy unikać błędów w dawkowaniu. W razie pominięcia dawki produktu leczniczego, pacjent powinien zastosować tylko jedną tabletkę (następną dawkę) zgodnie z przyjętym schematem dawkowania. Przedwczesne przerwanie leczenia przeciwpłytkowego może skutkować zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca lub udaru spowodowanego chorobą podstawową.

Składnikiem aktywnym leku jest tikagrelor. Wywiera on wpływ na komórki krwi zwane płytkami. Pomaga on hamować skupianie się płytek krwi, zmniejszając prawdopodobieństwo powstania zakrzepu, który może zmniejszyć przepływ krwi. Zakrzep może spowodować zawał mięśnia sercowego lub udar.

Początek działania leku jest bardzo szybki. Już po 30 minutach następuje zahamowanie agregacji płytek krwi równe 41%, a po 2 do 4 godzin zahamowanie równe jest 89% i utrzymuje się od 2 do 8 godzin. Natomiast całkowity koniec działania następuje po 96 godzinach.

Reasumując, ze względu na różny schemat dawkowania, u osób z ostrym zespołem wieńcowym (konieczność podania dawki nasycającej) i u osób z przebytym zawałem mięśnia sercowego, w przypadku pominięcia aż czterech dawek leku należy zażyć następną dawkę leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zleci odpowiednie badania. Wiele też zależy od tego jak długo lek jest zażywany. Nigdy nie wolno przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Załączam ulotkę leku Brilique:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/13563/brilique-tabletki-powlekane/ulotka

Zachęcam też do zapoznania się z naszymi artykułami na temat leków przeciwzakrzepowych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwzakrzepowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych
https://www.gdziepolek.pl/produkty/13563/brilique-tabletki-powlekane