Agiagnieszka (anonim, 91.227.159.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy w ciąży mogę używać krem Clotidal lub inny lek przeciwgrzybiczy bez recepty?

Dobry wieczór. Jestem w 23 tyg ciąży lekarza dopiero mam 2 stycznia czy mogę używać clotidal ? Już 3 raz mam grzybicę pochwy w ciąży tylko zeszłym razem brałam globulki na receptę jakie nie pamiętam. Strasznie mnie piecze i mam w pochwałę białe jak ser . Proszę o pomoc czy ten clotidal mogę użyć lub cos innego bez recepty ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 3 miesięcy temu

Dobry wieczór.
Nie powinna Pani używać kremu Clotidal.

Substancją aktywną leku Clotidal jest klotrymazol, który wykazuje właściwości przeciwgrzybicze. Jednak istnieje ograniczona liczba danych dotyczących stosowania tej substancji u kobiet ciężarnych. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni lub pośredni szkodliwy wpływ produktu leczniczego na rozrodczość jednak krem ten wprowadza się za pomocą specjalnego aplikatora, którego używanie w ciąży jest zakazane.

Wspomina Pani, że jest to już trzeci przypadek grzybicy w tej ciąży. Niestety ciąża sprzyja takim infekcją. Kuracji przeciwgrzybiczej powinien się także poddać Pani partner. Dla bezpieczeństwa dziecka proszę skontaktować się ze swoim lekarzem. Na pewno znajdzie czas i przyjmie Panią wcześniej lub wskaże innego specjalistę, do którego może się Pani udać.

Objawy, które Pani opisuje są charakterystyczne dla drożdżycy pochwy. Jednak diagnozę postawić może wyłącznie lekarz ginekolog. Nieleczona lub źle leczona infekcja może mieć wpływ na przebieg ciąży.

Podsumowując proszę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Po zakończonej kuracji leczniczej proszę nie zapominać o stosowaniu leków z pałeczkami kwasu mlekowego. Uchronią one Panią przed kolejnymi infekcjami narządów płciowych.

Warto poczytać:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/infekcje-intymne-jak-sobie-poradzic