Już 4 raz pomagamy świątecznie maluchom, dołącz do naszej charytatywnej akcji!

To już nasza świąteczna tradycja, że w grudniu pomagamy niemowlętom z ośrodka preadopcyjnego w Otwocku. Choć podopieczni ośrodka nie mają jeszcze nawet roku, epidemia odcisnęła niestety bardzo mocne piętno na ich życiu, dlatego tym bardziej chcemy im pomóc i przekażemy na rzecz ośrodka 5% wartości każdej zrealizowanej w grudniu za pomocą GdziePoLek.pl rezerwacji! O tym, jakie potrzeby mają maluchy i w jaki sposób koronawirus utrudnił działanie ośrodka porozmawialiśmy z Dorotą Polańską - dyrektor IOP w Otwocku.

Ośrodek preadopcyjny pomaga najmłodszym potrzebującym - porzuconym w szpitalu niemowlakom. Zapewnia im szybką diagnostykę i leczenie, a także jedzenie, ubrania, kosmetyki, artykuły higieniczne oraz - dzięki pracy wolontariuszy - bliskość człowieka poprzez noszenie, przytulanie i uśmiech, niezbędne do prawidłowego rozwoju małego człowieka. Ośrodek prowadzony jest przez Fundację Rodzin Adopcyjnych, założoną przez osoby, które same zostały rodzicami adopcyjnymi, a teraz dzięki zdobytemu doświadczeniu pomagają kolejnym rodzinom.

mgr farm. Agnieszka Soroko: Ile dzieci aktualnie przebywa w ośrodku w Otwocku? W jakim są wieku i stanie zdrowotnym?

Dyrektor IOP Dorota Polańska: Aktualnie w IOP przebywa 20 dzieci w wieku od 0-12 miesiąca życia. Ponad połowa dzieci to wcześniaki, dzieci z zespołem FAS (alkoholowy zespół płodowy - przyp. red.) i wadami genetycznymi, zaburzeniami jedzenia, dystroficzne (ze zbyt małą masą urodzeniową) i dysmorficzne (ze zmienionym wyglądem - przyp. red.). Kilkoro dzieci chorowało na COVID-19 i z tego powodu były hospitalizowane na oddziałach „covidowych”.

Czego najbardziej potrzebują dzieci znajdujące się pod Państwa opieką? Jak osoba, która chce pomóc, może je wesprzeć?

Obecnie potrzebujemy dla dzieci: leków osłonowych, kaszek ryżowych owocowych od 4 miesiąca życia, zupek i deserków, ale również wpłat na nasze konto. Każda pomoc i każda złotówka jest naprawdę cenna w obecnym czasie.

Czy jest jakiś konkretny cel, na który Fundacja Rodzin Adopcyjnych potrzebuje funduszy i do którego realizacji może zbliżyć Państwa nasza akcja świąteczna?

Fundusze z Państwa akcji świątecznej zostaną wykorzystane na zakup mleka i preparatów mlekozastępczych, które są bardzo drogie oraz lekarstw dla dzieci.

Czy można wesprzeć Państwa również w sposób niematerialny, np. zostając wolontariuszem? Na czym polegałaby ta rola?

Niestety aż do zakończenia pandemii ze względów epidemiologicznych nie można pracować u nas jako wolontariusz.

Pandemia zmieniła wiele na całym świecie. W jaki sposób obecna sytuacja epidemiczna wpłynęła na funkcjonowanie ośrodka preadopcyjnego?

Pandemia zmieniła bardzo wiele począwszy od zamknięcia IOP na wizyty rodziców biologicznych i adopcyjnych, jak i pomoc wolontariuszy. Pracujemy w niespotykających się małych zespołach, więc kontakty między pracownikami są bardzo ograniczone. W IOP jesteśmy cały czas w maskach ochronnych, co ma wpływ na dzieci i ich rozwój społeczny, które widzą tylko połowę naszych twarzy. Mamy trudności z umawianiem dzieci na konsultacje specjalistyczne, ponieważ część poradni działa w dużych ograniczeniach. Bardzo dużą rolę przywiązujemy do środków ochrony dla dzieci i dla pracowników. Jest bardzo ciężko pod tym względem i marzymy powrocie do normalności.

Pani Doroto - właśnie tego Państwu życzymy oraz dużo spokoju i miłości w tym trudnym czasie. Bardzo dziękujemy za rozmowę!

Chcesz pomóc dzieciom z IOP? Zobacz na czym polega akcja świąteczna!

Pacjenci rezerwują i odbierają w wybranej aptece dowolne preparaty (np. realizacja recepty, prezenty świąteczne, preparaty do domowej apteczki) za pośrednictwem naszego portalu, a my 5% wartości takiej rezerwacji przekazujemy Ośrodkowi. Akcja trwa cały grudzień - obejmuje wszystkie rezerwacje zrealizowane od 1 do 31 grudnia 2020 r.

Podziel się naszym pomysłem na pomoc dzieciom ze swoimi znajomymi na Facebooku i rodziną. Być może oni również będą planowali zakupy w aptece. Dzięki włączeniu się w akcję, przyczynią się do pomocy Ośrodkowi.

Jak dokonać rezerwacji na GdziePoLek?

 1. Wyszukaj preparat na stronie GdziePoLek.pl.
 2. Wybierz aptekę w dogodnej dla siebie lokalizacji.
 3. Kliknij w przycisk "Zarezerwuj".
 4. Uzupełnij dane potrzebne przy rezerwacji.
 5. Odbierz preparat w aptece.

Zasady akcji świątecznej

 1. W styczniu 2021 r. GdziePoLek sp. z o. o. przekaże Fundacji Rodzin Adopcyjnych darowiznę pieniężną.
 2. Kwota darowizny uzależniona jest od wartości zrealizowanych w terminie od 1.12.2020 do 31.12.2020 rezerwacji produktów.
 3. GdziePoLek sp. z o. o. przekaże kwotę odpowiadającą 5% wartości zrealizowanych rezerwacji.
 4. Rezerwacja zrealizowana to taka rezerwacja, która została wykonana za pomocą strony GdziePoLek.pl i odebrana przez zamawiającego w aptece, co zostało potwierdzone przez system apteczny.
 5. Środki pieniężne na darowiznę będą przekazane z przychodów własnych GdziePoLek sp. z o. o. i nie będą pobierane od użytkowników, współpracujących z portalem aptek, ani żadnych innych osób trzecich.
 6. GdziePoLek sp. z o. o. nie będzie ujawniał wartości przekazanej darowizny.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?