bloggdzie po lek

Radiowe reklamy suplementów, leków i wyrobów medycznych: analiza

udostępnij:

W ciągu nieco ponad 2 godzin zarejestrowaliśmy 21 reklam produktów prozdrowotnych z kilku stacji radiowych. Kto i co reklamuje? Czy konsumentom przekazywana jest etyczna i rzetelna informacja?

Media wypełnione są reklamami środków z przeznaczeniem prozdrowotnym. Pomimo krytyki tego zjawiska i postulatów ograniczeń dla reklam, w szczególności suplementów diety, nie pojawiły się na razie zdecydowane nowe regulacje.

Głównymi kanałami reklamy są radio i telewizja, docierające do grup wiekowych najbardziej podatnych na reklamy związane ze zdrowiem. Osoby, które korzystają głównie z internetu, a z radia i telewizji wcale lub tylko sporadycznie, mogą nie być świadome, czym wypełniony jest eter.

Dlatego postanowiliśmy sami przekonać się, jakie przekazy reklamowe trafiają do polskich konsumentów. W ciągu jednego dnia, w łącznym czasie trochę ponad dwóch godzin na antenach 10 stacji radiowych zarejestrowaliśmy łącznie 52 emisje 21 różnych reklam produktów prozdrowotnych.

Aktualizacja 19.07.2019: na końcu artykułu dodaliśmy komentarz od Rzecznika Praw Dziecka, w którym znajduje się przegląd aktualnego stanu zmian prawnych w obszarze reklamy produktów zdrowotnych.

Kto i co reklamuje?

Z przeglądu liderów sprzedaży produktów bez recepty, który publikowaliśmy ostatnio, było jasne, że liderem tej kategorii jest Aflofarm (zobacz szacowaną strukturę i trend sprzedaży produktów Aflofarm).

Mimo to, było dla nas zaskoczeniem, jak dominujący udział - około 16 z 21 reklam - Aflofarm miał w zarejestrowanej przez nas próbce reklam radiowych. Pozostali dwaj liderzy według sprzedaży - USP Zdrowie i Polpharma - nie pojawili się w ogóle. Jedyne dwie inne firmy konkurujące w eterze w trakcie naszego testu to Natur Produkt Zdrovit (4 reklamy) i Sanofi-Avensis (1 reklama).

Podsumowanie analizowanej próbki reklam według rodzaju reklamowanego produktu oraz producentów

Źródło: analiza GdziePoLek

Ciekawy jest rozkład próbki według kategorii reklamowanego produktu.

Poddane największym ograniczeniom regulacyjnym leki dostępne bez recepty (OTC) reprezentowane były tylko przez 2 reklamy. Kategoria, która zwykle wzbudza najwięcej kontrowersji - suplementy diety - stanowiła niecałą połowę reklam. Natomiast trzecia kategoria, o której dużo się nie mówiło, wyroby medyczne i kosmetyki, stanowiła niemal tyle samo reklam w próbce, co suplementy diety (różnica tylko jednej reklamy). Ich producentami są te same firmy, które do tej pory reklamowały głównie suplementy i leki OTC.

Co może być powodem popularności reklam wyrobów medycznych?

Leki OTC poddane są największym ograniczeniom regulacyjnym. Nowa ustawa ograniczająca reklamę suplementów nie powstała do tej pory, mimo zapowiedzi Inspektoratu Sanitarnego, jednak poddana stałej krytyce branża wyprzedzająco przyjęła kodeks dobrych praktyk (pdf), zabraniający niektórych nadużyć, na przykład wykorzystywania autorytetu lekarzy czy adresowania reklam do dzieci.

Kategorią pozostającą poza tymi nawet dobrowolnymi ograniczeniami są właśnie wyroby medyczne.

Jako ilustrację może posłużyć zestawienie obecności w reklamach dwóch mocno oddziałujących na odbiorców elementów: wystąpienie w reklamie bezpośredniej lub cytowanej rekomendacji lekarza oraz dzieci jako aktorów. Wykorzystywanie rekomendacji lekarzy jest zabronione na przykład w kodeksie dobrych praktyk dla suplementów. Adresowanie reklam do dzieci jest ograniczone w różnych regulacjach (prawo farmaceutyczne, ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, wspomniany kodeks), ale sam udział dziecka w reklamie nie oznacza jeszcze naruszenia przepisów.

Zestawienie analizowanych reklam

Źródło: analiza GdziePoLek. * w przypadku Regenerum pojawia się rekomendacja specjalisty (podolog), który nie jest lekarzem, tylko specjalistą związanym z kosmetologią. Przez konsumentów może być jednak w naszej opinii nieodróżniany od specjalizacji lekarskiej.

Z zestawiania reklam w naszej próbce widać, że zgodnie z podpisanym przez producentów kodeksem, rekomendacje fikcyjnych lekarzy zostały wyeliminowane z reklam suplementów diety, w małym stopniu występowały tam też dzieci.

Nie przeszkadza to jednak producentom stosować tych środków w reklamach produktów niebędących suplementami diety lub lekami OTC, które nie doczekały się jeszcze formalnych ograniczeń.


Reklamy wyrobów medycznych i kosmetyków

Klasyfikacja produktu jako wyrób medyczny lub produkt leczniczy jest często dyskusyjna. Wyrób medyczny może na przykład zawierać substancje lecznicze, jednak powinny one działać na organizm w sposób pomocniczy i wspierający.

Wyroby medyczne mogą przyjmować postacie kojarzone z produktami leczniczymi, na przykład kropli, maści, czopków, syropów, pastylek do ssania.

Wyroby medyczne 1/9: Akustone (Aflofarm)

Spray promowany jako środek do higieny uszu.

[dziecko ] Mamo lecę do wody!

Tylko nie mocz uszu, bo naleje ci się woda i będzie cię później znowu bolało.

[dziecko] Ale mamooo...

Boisz się, że złapie zapalenie ucha?

No tak.

Ostatnio lekarz podsunął mi świetny sposób - spray Akustone.

Akustone stosujemy, ale do higieny uszu.

Tak, ale Akustone pomaga też chronić ucho przed infekcją, a to dzięki naturalnym olejom które tworzą w uchu powłokę ochronną i przeciwdziałają zaleganiu w nim wody.

Wystarczy użyć przed kąpielą!

[dziecko] Super! Teraz będę mógł nawet nurkować!

Akustone - słuszny wybór 

Warto zauważyć, że jednym z ograniczeń kodeksu dobrych praktyk dla suplementów diety jest obowiązek użycia w reklamie sformułowania "suplement diety", dzięki czemu konsument może zorientować się, że nie jest to środek leczniczy.

Wyrobów medycznych to nie dotyczy, w związku z tym jeśli w reklamie pojawia się fikcyjna rekomendacja lekarza oraz nazwa choroby (zapalenie ucha), to czy pacjent zorientuje się, że nie jest to środek leczniczy?

Wyroby medyczne 2/9: Dezaftan (Aflofarm)

Preparat reklamowany na ból związany ze schorzeniami w jamie ustnej.

Gabinet stomatologiczny - słucham?

Wczoraj na wizycie Pani doktor poleciła mi żele na afty, niestety nie pamiętam nazwy. 

To Dezaftan, żel na afty, pleśniawki i drobne urazy w jamie ustnej, także te spowodowane aparatem ortodontycznym.

Faktycznie - już sobie zapisuję, Dezaftan.

Wyrób medyczny Dezaftan działa jak żelowa poduszeczka, która chroni urazy przed podrażnieniami i bólem. Nie szczypie podczas aplikacji a do tego jest w bardzo dobrej cenie. 

Będę pamiętała Dezaftan na afty i podrażnienia w jamie ustnej.

W tej reklamie pojawia się określenie "wyrób medyczny", co pozwala odróżnić go od produktów leczniczych.

Wyroby medyczne 3/9: Entil ukąszenia (Aflofarm)

Żel reklamowany jako łagodzący ukąszenia.

[dziecko ] Mamo, komar!

Jestem przygotowana na takie sytuacje bo mam ze sobą Entil ukąszenia. Żel, który błyskawicznie łagodzi dolegliwości po ukąszeniach owadów - takie jak ból, swędzenie czy pieczenie. Entil naprawdę szybki na ukąszenia.

Kolejna reklama, w której brak jest informacji o kategorii produktu.

Wyroby medyczne 4/9: Ibesan (Zdrovit)

Preparat reklamowany na ból związany z jelitami.

To zdarza się wtedy, gdy dopada mnie stres, na zmianę biegunki albo zaparcia. Często towarzyszy im ból, wieczny dyskomfort. 

Problem wydaje Ci się znajomy? To mogą być objawy zespołu jelita drażliwego. Dlatego właśnie powstał Ibesan. Wyrób medyczny Ibesan jak plaster chroni uszkodzoną powierzchnię jelit przynosząc ulgę w objawach związanych z zespołem jelita drażliwego. Dodatkowo ułatwia usuwanie gazów, łagodząc dolegliwości bólowe.

Ibesan - ciesz się swoim życiem na nowo. Zdrovit.

Wyroby medyczne 5/9: Iladian dla dziewczynek (Aflofarm)

Żel do higieny intymnej przeznaczony dla dzieci. 

Aniu, wejdziemy do apteki po żel do higieny Iladian, taki specjalny dla dziewczynek.

[dziecko ] A nie mogę używać twojego? 

A używasz szamponu dla dorosłych czy dla dzieci? 

[dziecko] Dla dzieci, bo nie szczypie w oczy.

A pastę do zębów?  

[dziecko] Też dla dzieci.

No właśnie, dlatego żel do higieny intymnej również powinien być dostosowany do wrażliwej skóry dziecka.

Iladian dla dziewczynek od 3 roku życia. Posiada wyjątkowo delikatny skład i PH odpowiednie dla dzieci.

[dziecko] Przekonałaś mnie - Iladian dla dziewczynek - higiena intymna od najmłodszych lat.

Wyroby medyczne 6/9: Opokan Med (Aflofarm)

Plaster promowany jako działający przeciwbólowo. 

Nigdy nie miałem problemów z kręgosłupem do czasu remontu u mojego taty. Wtedy pomógł mi Opokan Med, bo przynosi ulgę na długo.

Opokan Med uwalnia od bólów stawowych, mięśniowych i reumatycznych.

Opokan Med bez bólu przez cały dzień, bez bólu przez całą noc.

Wyroby medyczne 7/9: Raniseptol (Zdrovit)

Spray promowany jako odkażający przy skaleczeniach i zadrapaniach.

Ach, moi mężczyźni - mam w domu dwóch małych piłkarzy i jednego dorosłego zapalonego majsterkowicza. Zdarte łokcie albo kolana i pokaleczone palce to u nas standard. Dlatego zawsze mam pod ręką Raniseptol. Wyrób medyczny w sprayu.

Raniseptol zawiera nanosrebro o działaniu odkażającym i hialuronian sodu, który wspomaga leczenie skaleczeń, zadrapań, oparzeń i odleżyn.

Raniseptol - poczuj ulgę na własnej skórze.

Do stosowania od 7 roku życia. Zdrovit.

Wyroby medyczne 8/9: Redblocker (Aflofarm)

Preparat promowany jako redukujący zaczerwienienia. 

Z lekarzem dermatologiem rozmawiamy o popękanych naczynkach.

Nie, nie, to nie są popękane naczynka, one są rozszerzone na skutek braku elastyczności.

Aha, to jak sobie z tym radzić? 

Słyszała pani o serum punktowym Redblocker?

Punktowym? Czyli mogę je stosować na całym ciele? Brzmi obiecująco!

Redblocker zawiera substancje uelastyczniające naczynka stosowane nawet w lekach. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza widoczność naczynek.

A wy drogie słuchaczki stosujecie już dermokosmetyki Redblocker?

Redblocker z myślą o skórze wrażliwej i naczynkowej.

Pojawia się określenie kategorii produktu, z drugiej strony sugestia, że zawiera substancje takie jak w lekach.

Wyroby medyczne 9/9: Regenerum (Aflofarm)

Preparat promowany jako serum regeneracyjne do pięt.

Katarzyna Rozmysłowicz - jestem podologiem  , czyli specjalistą od stóp. Dla wielu osób zaskoczeniem jest, że do suchych lub popękanych pięt nie należy stosować tarek i pumeksów. Dlaczego? Nadmiernie ścierany naskórek rogowacieje jeszcze bardziej i problem narasta. Lepszym rozwiązaniem jest dobry kosmetyk - polecam Regenerum. Regeneracyjne serum do pięt. Mocznik w stężeniu aż 30% zmiękcza i nawilża skórę. Witaminy odżywiają, a lanolina wygładza. Pięty szybko stają się miękkie i gładkie.

Regenerum - pełna regeneracja. Dostępne w aptekach. 

Podolog, na którego powołuje się reklama, mimo nazwy brzmiącej jak specjalizacja lekarska nie jest lekarzem. Naszym zdaniem wiele osób może jednak tego nie wiedzieć.

Reklamy suplementów diety

W przeciwieństwie do leków, reklama suplementów diety jest w małym stopniu uregulowana prawnie. Zabronione jest na przykład sugerowanie, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie jest w stanie zapewnić organizmowi niezbędnych składników odżywczych (ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia).

Ponieważ jednak dwa lata temu zrobiło się głośno o potrzebie regulacji wprowadzających w błąd reklam suplementów (w tym wyraźnego oznaczenia ich opakowań), branża wyprzedzająco opracowała kodeks dobrych praktyk. Wszedł w życie 30 listopada 2016 roku. Jego podpisanie co prawda jest dobrowolne, ale producenci wszystkich suplementów w naszej próbce reklam byli sygnatariuszami.

Zgodnie z kodeksem, w reklamie musi wystąpić przynajmniej raz określenie "suplement diety", zabronione jest posługiwanie się wizerunkiem prawdziwych lub fikcyjnych lekarzy oraz promocja adresowana do dzieci.

Suplementy diety 1/10: Climea Forte (Aflofarm)

Preparat promowany jako wsparcie w okresie menopauzy.

Dziś w studiu witamy Kasię z AkademiaMenopauzy.pl, portalu Aflofarm. Kasiu, jaki jest Twój sposób na menopauzę?

Climea Forte.

Dlaczego Climea?

Climea Forte dostarcza wyciąg z szyszek chmielu, który pomaga łagodzić objawy menopauzy: uderzenia gorąca, zimne poty, wahania nastroju. Ale w tym okresie równie ważne jest również utrzymanie mocnych kości, a Climea Forte dostarcza wapń i witaminę D3.

No fakt, to bardzo istotne. 

A do tego wystarczy jedna tabletka dziennie.

Suplement diety Climea Forte - menopauza lżejsza niż myślisz. Aflofarm.

Suplementy diety 2/10: Halitomin (Aflofarm)

Preparat promowany jako remedium na nieświeży oddech.

W aptekach dostępne są tabletki do ssania Halitomin, blokujące nieświeży oddech. Czy odświeżają oddech lepiej niż gumy do żucia? Przeprowadziliśmy niezależne badanie.

Halitomin jest zdecydowanie lepszy, a do tego nie zawiera cukru.

Halitomin odświeża oddech lepiej niż guma do żucia. Według 85% badanych suplement diety Halitomin likwiduje nieprzyjemny zapach z ust lepiej niż gumy do żucia. Halitomin prawdziwy bloker nieświeżego oddechu.

Wyciąg z ziela tymianku odświeża oddech. Więcej o badaniu konsumenckim na Halitomin.pl. Aflofarm.

Reklamę wyróżnia odwołanie do badania dostępnego na stronie internetowej preparatu. Objętość raportu z badania pozwala zaprezentować jego wyniki na jednym obrazku:

Wyniki badania na temat Halitomin

Źródło: strona www preparatu

Mimo że badanie jest określone jako niezależne, brakuje informacji o autorach lub podmiotach, które je wykonały. Jak można wywnioskować z opisu tego badawczego projektu, sprowadzał się on do porównania przez 26 osób reklamowanego preparatu z gumą do żucia. Brakuje informacji o sposobie doboru próby, w tym, czy respondenci nie byli związani z producentem.

Suplementy diety 3/10: Hepaslimin (Aflofarm)

Preparat promowany jako wspomagający pracę wątroby.

Dobre te twoje tabletki na odchudzanie. 

Przecież ja niczego nie biorę na odchudzanie. 

No te w zielonym pudełku. 

Hepaslimin, ale ja go stosuję na wątrobę i jestem bardzo zadowolona. 

Pokaż - suplement diety Hepaslimin, zdrowa wątroba plus prawidłowa masa ciała. 

O, to tak przy okazji, przecież ja nie muszę się odchudzać. 

Teraz już nie musisz, ale ja muszę wziąć Hepaslimin na wątrobę.

Hepaslimin w trosce o wątrobę i smukłą sylwetkę. Mate pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a cholina wspiera funkcjonowanie wątroby. Aflofarm.

Suplementy diety 4/10: Hydrominum (Aflofarm)

Produkt promowany jest do celów usuwania nadmiaru wody z organizmu.

Wory pod oczami - przecież się wyspałam. 

Te spodnie są jakieś ciasne, no niemożliwe żebym przez noc przytyła. 

A teraz jeszcze te buty, nie mogły się nagle zrobić za małe.

To wszystko może być spowodowane gromadzeniem się nadmiaru wody w organizmie. Sięgnij po Hydrominum. Suplement diety Hydrominum zawiera naturalne składniki, które usuwają nadmiar wody z organizmu łagodząc wrażenie obrzmienia. Hydrominum pomaga usunąć cellulit wodny oraz wspiera odchudzanie i naturalną detoksykację organizmu. Hydrominum - antidotum na nadmiar wody. Aflofarm. 

Suplementy diety 5/10: Litorsal (Zdrovit)

Preparat promowany na uzupełnienie płynów w organizmie. 

Upały - to nie są żarty. Efekt? Osłabienie, ciągłe pragnienie i brak energii. Wraz z potem możesz stracić cenne elektrolity i minerały. Aby je uzupełnić ,sama woda nie wystarczy. Jest na to sposób - Litorsal, suplement diety w postaci tabletek musujących szybko gasi pragnienie, nawadnia i utrzymuje prawidłowy poziom płynów i elektrolitów podczas upałów. Litorsal - dostępny w aptekach. Zdrovit.

Suplementy diety 6/10: Lokomotiv (Aflofarm)

Preparat promowany jako łagodzący objawy choroby lokomocyjnej.

[dziecko ] Tato, a Lokomotiv?

Upss, dobrze, że przypomniałeś.

O żesz, a ja naszych tabletek na podróż w ogóle zapomniałem.

Niech Twój syn też weźmie Lokomotiv.

Zawsze brał inne. 

Moja żona mówi, że Lokomotiv jest najlepszy. Młody dobrze się czuje przez całą drogę. 

[dziecko] I nie przysypiam!

Przekonaliście mnie! Synu - masz! 

Lokomotiv pastylki oraz suplementy diety, drażetki, syrop już dla 3 latków. 

Jak minęła ci droga?

[dziecko] Super!

Lokomotiv - niezastąpiony w czasie podróży. Zingiberis rhizoma pomaga utrzymać komfort lokomocyjny. Aflofarm.

Suplementy diety 7/10: Molekin D3 + K2 + Mg (Zdrovit)

Produkt promowany jest dla celów ogólnej suplementacji organizmu.

Coś ty taka ledwo żywa?

Tyle mam do zrobienia - sprawozdania, w domu jeszcze więcej, wszystko na już. Skąd wziąć na to energię i siłę? A ty taka promienna. Jak ty to robisz?

Moje codzienne wsparcie to Molekin D3 + K2 z magnezem.

Suplement diety Molekin D3 + K2 z magnezem zawiera nie tylko wysoko przyswajalny cytrynian magnezu dla wsparcia układu nerwowego, ale też witaminy D3 i K2 dla mocnych kości i mięśni. 

Molekin daje mi siłę do działania. 

Suplementy diety 8/10: Neomag skurcz (Aflofarm)

Produkt promowany jest dla celów ogólnej suplementacji organizmu.

Krzychu, Ty w aptece? 

Aaa, łapią mnie skurcze, więc kupuję jakiś magnez. 

Na skurcze jakiś magnez może nie wystarczyć. Przydałby ci się jeszcze potas, a jak magnez, to i witamina B6.

I mam brać tyle tabletek?

Nie musisz - kup Neomag skurcz. Suplement diety Neomag skurcz zawiera nie tylko magnez, który pomaga w prawidłowej pracy mięśni, ale i te inne potrzebne składniki.

Masz racje, biorę Neomag skurcz!

Neomag skurcz, więcej niż magnez. Aflofarm. 

Suplementy diety 9/10: Pharmaton Geriavit (Sanofi-Aventis)

Preparat promowany jako ogólna suplementacja organizmu.

Tata zaprosił mnie do letniego domku na weekend.

Super, ale zaraz, zaraz, przecież na działce nie ma żadnego domku.

Jakbyś nie znała mojego taty. 

No tak, przed weekendem już będzie. 

Podaruj swoim bliskim suplement diety Pharmaton Geriavit, który doda im energii i pobudzi do działania. Pharmaton Geriavit to zestaw witamin i minerałów wzbogacony o wyciąg z żeń szenia G115, który wspiera kondycję fizyczną i witalność organizmu.

Pamiętaj o dniu taty i obdaruj go wyjątkowym prezentem. Kup dla niego suplement diety Pharmaton Geriavit.

Suplementy diety 10/10: Positivum (Aflofarm)

Produkt promowany jest dla celów ogólnej suplementacji organizmu.

Pani Małgosiu, to jeszcze szczeniak, a jest taki posłuszny. Proszę zobaczyć! 

Jaki bałagan! Mój ulubiony wazon potłuczony.

Ze sprzątaniem poradzimy sobie same, a na zdenerwowanie pomoże Positivum. 

Zawarty w suplemencie diety Positivum wyciąg z szyszek chmielu koi nerwy, a wyciąg z melisy ułatwia zasypianie. 

No i porządek wrócił.

I spokój również - dzięki Positivum.

Positivum oszczędź sobie nerwów. 30 tabletek kosztuje tylko około 5 złotych, pełne opakowanie zawiera 180 tabletek. Aflofarm.

Reklamy leków bez recepty

W naszej próbce były tylko dwie reklamy leków bez recepty, oba Aflofarmu.

Reklamy leków podlegają najbardziej surowym rygorom, co znajduje odzwierciedlenie w treści reklam. Najbardziej znanym przejawem wymogów jest obowiązkowa formuła "...bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą".

Leki OTC 1/2: Diohespan Max (Aflofarm)

Lek promowany jako łagodzący objawy żylaków. 

Najbardziej oczywiste objawy żylaków?

To ból nóg i nocne kurcze. Sprawdzonym lekiem na te dolegliwości jest Diohespan Max.

A mrowienie nóg lub zwiększony obwód łydki?

Mogą wskazywać na początek choroby żylnej. Wtedy zastosuj Diohespan Max, aby przeciwdziałać rozwojowi żylaków. W różnych stadiach żylaków - Diohespan Max.

Diosmina 1000 mg w jednej tabletce. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Aflofarm.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Leki OTC 2/2: Procto-Hemolan (Aflofarm)

Lek promowany jako łagodzący objawy hemoroidów.

Dlaczego hemoroidy bolą? 

Przyczyną bólu są zakrzepy. 

Sięgnij po Procto-Hemolan. Krem Procto-Hemolan przynosi ulgę błyskawicznie. Nawet po 30 sekundach od zastosowania. Działa też przeciwzakrzepowo, dzięki czemu zabezpiecza przed nawrotem dolegliwości.

Procto-Hemolan bez hemoroidów szybko i na długo. 

Procto-Hemolan krem, tribenozyd, lidokaina. Zewnętrzne i wewnętrzne żylaki odbytu. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Aflofarm.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.


Odpowiedź od Rzecznika Praw Dziecka (19.07)

Po publikacji dotarł do nas komentarz od Rzecznika Praw Dziecka. 

Szczególnie ciekawe jest podsumowanie stanu działań co do zmian prawnych, o których Rzecznik dowiedział się od Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsza strona odpowiedzi RPD

Źródło: pismo RPD do GdziePoLek w sprawie ZSS.441.504.2019.KS

Link do oryginału pisma: plik PDF


Metodyka

Analizowane były stacje radiowe: Radio Pogoda Bydgoszcz, Radio Weekend Chojnice, Polskie Radio Gdańsk, Polskie Radio Katowice, Radio Plus Zielona Góra, Radio Warszawa, RMF FM, RMF Maxxx, Tok FM oraz Radio ZET.

Badanie odbyło się w dniu 14.06.2019, a nagrane zostały w tym samym czasie, na wszystkich wymienionych stacjach, po dwa 70-minutowe fragmenty audycji - pierwszy od godziny 11:39 a drugi od godziny 12:59. Następnie spośród wyemitowanych w tym czasie bloków reklam zostały zidentyfikowane wszystkie reklamy odnoszące się do suplementów diety, wyrobów medycznych, leków OTC oraz kosmetyków.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.