Statystyki

Produkty USP Zdrowie

USP Zdrowie to firma założona w latach 90-tych. Po pewnym czasie stała się liderem kategorii produktów OTC (bez recepty), korzystając z siły takich marek jak np. Apap, które wtedy nie miały innej istotnej konkurencji. Po śmierci założyciela firma przeżywała trudności i straciła wiodącą pozycję na rzecz Aflofarm i Polpharmy.

Firma została zarejestrowana w USA jako US Pharmacia. Na temat dokładnego momentu założenia nie ma wielu oficjalnych informacji. Firmę miał założyć Wojciech Napiórkowski. W gronie związanym z jej założeniem w artykułach prasowych wymieniani są również jego brat, Krzysztof Napiórkowski, Józef Pilch oraz Bogdan Lang (lekarz). W internecie trudno jednak znaleźć zdjęcia pozostałych założycieli.

W 1992 roku firma rozpoczęła działalność w Polsce, wprowadzając na rynek znany wszystkim Apap. Z czasem poszerzała swoje portfolio o kolejne leki bez recepty (w 1999 r. wprowadziła Gripex) lub tworząc nowe odmiany dotychczasowych leków.

Wojciech Napiórkowski, założyciel US Pharmacia (USP Zdrowie)

Zdjęcie Wojciecha Napiórkowskiego, założyciela US Pharmacia (USP Zdrowie)

Źródło: CANCER PANELS

Gdy w 1994 roku pozwolono na reklamowanie leków w telewizji, dla USP oznaczało to ryzyko ze strony zagranicznych koncernów. Duże firmy nie wykorzystały jednak tej okazji, zostawiając pole polskim graczom. W szczytowym momencie USP osiągnęło pozycję lidera kategorii OTC.

W pewnym władze firmy rozważały jej sprzedaż (w gronie zainteresowanych była Polpharma), ale plany skomplikowała śmierć Wojciecha Napiórkowskiego w 2006 roku. 

Kolejne lata określane były w prasie jako "dryf bez wyraźnej wizji". W firmie przewijali się kolejni prezesi. W 2011 roku niecały rok utrzymał się w niej Piotr Kuc, specjalista od marketingu dużych marek. Kolejny prezes, Stefan Laux, został ściągnięty z Polpharmy, lecz jego rządy również szybko się skończyły.

W 2013 roku Aflofarm i Polpharma wyprzedziły USP Zdrowie pod względem sprzedaży produktów bez recepty.

W 2017 roku USP Zdrowie odnotowało 721 mln zł przychodów i 60 mln zł zysku operacyjnego. Rok wcześniej do właścicieli trafiło 68 mln zł dywidendy.

Lek bez recepty

Acatar aerozol

Produkt w kategorii: układ oddechowy, leki stosowane w chorobach nosa, leki udrożniające nos i inne preparaty do stosowania miejscowego (kategoria ATC R01AA).

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Acatar Acti-Tabs tabletki

Preparat złożony, zawierający pseudoefedrynę oraz triprolidynę. Preparat zmniejsza uczucie zatkanego nosa oraz jego obrzęk.

Dostępny w 93% aptek.

Środek spożywczy

Acatar Complex tabletki

Preparat złożony, zawierający ekstrakty roślinne, witaminy oraz cynk. Składniki te wspomagają odporność organizmu oraz stosowane profilaktycznie pomagają zachować zdrowie zatok.

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Acatar Control aerozol

Aerozol do nosa, zawierający substancję czynną - oksymetazolinę. Preparat zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, można go także stosować w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Dostępny w 90% aptek.

Wyrób medyczny

Acatar Hipertonic aerozol

Aerozol do nosa w formie hipertonicznego roztworu chlorku sodu (3%). Preparat nawilża śluzówkę nosa oraz ułatwia odprowadzanie wydzieliny.

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Wyrób medyczny

Acatar Hydrocare aerozol

Aerozol do nosa w formie izotonicznego roztworu soli morskiej z dodatkiem olejków eterycznych. Preparat ma działanie oczyszczające oraz nawilżające górne drogi oddechowe.

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Acatar Zatoki tabletki powlekane

Preparat złożony, zawierający ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Lek stosuje się w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku nosa oraz zatok okołonosowych.

Dostępny w 25% aptek.

Produkt na receptę

Aleric Deslo płyn

Aleric Deslo to produkt leczniczy o działaniu przeciwalergicznym oraz przeciwhistaminowym. Preparat stosuje się w celu zniwelowania objawów uczuleniowych. Lek występuje w postaci roztworu doustnego.

Dostępny w 74% aptek.

Lek bez recepty

Aleric Deslo Active tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Aleric Deslo Active to produkt leczniczy wykazujący działanie przeciwalergiczne poprzez blokadę receptora histaminowego H1. Lek stosowany jest w celu zniwelowania objawów uczuleniowych. Preparat występuje w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Dostępny w 90% aptek.

Lek bez recepty

Aleric Deslo Active tabletki powlekane

Aleric Deslo Active to produkt leczniczy wykazujący działanie przeciwalergiczne poprzez blokadę receptora histaminowego H1. Lek stosowany jest w celu zniwelowania objawów uczuleniowych. Preparat występuje w formie tabletek.

Dostępny w 1% aptek.

Produkt na receptę

Aleric Deslo Pro tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Produkt przeznaczony do stosowania wewnętrznego. Wywiera działanie przeciwhistaminowe blokując receptor histaminowy H1. Stosowany w celu zniwelowania objawów uczuleniowych.

Dostępny w 1% aptek.

Produkt na receptę

Aleric Lora tabletki

Produkt przeznaczony do stosowania wewnętrznego. Wywiera działanie przeciwhistaminowe blokując receptor histaminowy H1. Stosowany w celu zniwelowania objawów uczuleniowych. Preparat zawierający substancję czynną loratadynę wskazany jest do leczenia objawów alergicznego (sezonowego i całorocznego) zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Apap tabletki powlekane

Apap to tabletki powlekane zawierające paracetamol przeznaczony do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Preparat odpowiedni dla wegan i wegetarian.

Dostępny w 100% aptek.

Lek bez recepty

Apap ból i gorączka C plus tabletki musujące

Apap ból i gorączka C plus to tabletki powlekane zawierające paracetamol i witaminę C. Przeznaczony do łagodzenia bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe).

Dostępny w 48% aptek.

Lek bez recepty

Apap dla dzieci Forte zawiesina

Apap dla dzieci Forte to zawiesina doustna zwierająca paracetamol. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany w gorączce występującej podczas przeziębienia, grypy i chorób weku dziecięcego, a także w leczeniu bólu różnego pochodzenia o małym lub umiarkowanym nasileniu (bóle głowy, zęba, mięśni, stawów, kości, w zapaleniu ucha, urazach i po zabiegach chirurgicznych). Do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Preparat dostępny bez recepty.

Dostępny w 92% aptek.

Lek bez recepty

Apap Extra tabletki powlekane

Apap Extra to lek w postaci tabletek powlekanych zawierających paracetamol w zwiększonej dawce. Preparat przeznaczony jest do stosowania w bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe).

Dostępny w 100% aptek.

Lek bez recepty

Apap Fast tabletki musujące

Produkt w kategorii: ośrodkowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe, inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (kategoria ATC N02BE).

Dostępny w 1% aptek.

Wyrób medyczny

Apap Ice chłodzący plaster żelowy plaster

Apap Ice chłodzący plaster żelowy stosowany jest w łagodzeniu bólu - szczególnie migreny, bóli głowy i zębów oraz po urazach. Zawiera mentol, który przyjemnie chłodzi, zmniejszając tym dyskomfort bólowy.

Dostępny w 65% aptek.

Lek bez recepty

Apap Junior granulat

Apap Junior to granulki o smaku waniliowo-truskawkowym. Zawierają paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparat przeznaczony jest do stosowania w gorączce występującej podczas przeziębienia, grypy i chorób weku dziecięcego, a także w leczeniu bólu różnego pochodzenia o małym lub umiarkowanym nasileniu (bóle głowy, zęba, mięśni, stawów, kości, w zapaleniu ucha, urazach i po zabiegach chirurgicznych). Do stosowania u dzieci powyżej 4. roku życia. Preparat dostępny bez recepty.

Dostępny w 86% aptek.

Lek bez recepty

Apap Noc tabletki powlekane

Apap Noc to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu powodującego trudności w zasypianiu. Preparat zawiera dwie substancje czynne: działający przeciwbólowo paracetamol oraz ułatwiającą zasypianie difenhydraminę.

Dostępny w 99% aptek.

Lek bez recepty

Apap Przeziębienie proszek (do wytworzenia płynu)

Apap Przeziębienie to złożony preparat łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz fenylefrynę zmniejszającą obrzęk błony śluzowej nosa, dzięki czemu hamuje wodnisty katar. Dodatkowo zawiera witaminę C o działaniu antyoksydacyjnym.

Dostępny w 85% aptek.

Wyrób medyczny

Apap Thermal plaster rozgrzewający plaster

Apap Thermal plaster rozgrzewający stosowany jest miejscowo w łagodzeniu bólu mięśni. Preparat ten wydziela ciepło powstałe na skutek rozgrzania sproszkowanego żelaza umieszczonego w saszetce plastra. Rozgrzanie skóry i mięśni w miejscu przyklejenia powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu bolące miejsce jest lepiej ukrwione, a obrzęki, stany zapalne i ból szybciej ustępują. Plastry przeznaczone do stosowania od 13 roku życia.

Dostępny w 50% aptek.

Środek spożywczy

Aplefit tabletki

Apletif to preparat wspomagający odchudzanie. Substancje aktywne stanowią ocet jabłkowy, glukomannan oraz jod. Ocet jabłkowy usprawnia trawienie, glukomannan (błonnik) daje uczucie sytości oraz reguluje pracę jelit, a jod wpływa na produkcję hormonów tarczycy, które odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowego tempa procesów metabolicznych w organizmie.

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Środek spożywczy

Argisteron tabletki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki wzmacniające, leki wzmacniające (kategoria ATC A13A).

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Kosmetyk

Artresan Comfort krem

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni (kategoria ATC M02AX).

Dostępny w 23% aptek.

Środek spożywczy

Artresan Efekt kapsułki

Artresan Efekt to suplement diety wspomagający funkcjonowanie stawów. Produkt zawiera wyciągi ziołowe (Boswellia), witaminę C, niacynę i mangan, które zapewniają elastyczność i ruchomość stawów. Dodatkowo witamina C bierze udział w produkcji kolagenu, a mangan chroni przed uszkodzeniem komórek w skutek działania wolnych rodników. Preparat polecany osobom starszym, w okresie menopauzy i podczas zwiększonego obciążenia stawów (nadwaga, sport). Artresan Efekt występuje w postaci kapsułek.

Dostępny w 78% aptek.

Kosmetyk

Artresan Kapsaicyna maść

Produkt w kategorii: układ mięśniowo-szkieletowy, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni, leki do stosowania miejscowego w bólach stawów i mięśni (kategoria ATC M02AX).

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Środek spożywczy

Artresan Optima kapsułki

Artresan Optima to suplement diety wspomagający funkcjonowanie stawów. Produkt zawiera składniki budulcowe tkanki chrzęstnej, jak minerały, witaminę C i składniki roślinne, dzięki którym wspomaga produkcję kolagenu czyniąc stawy bardziej wytrzymałe. Dodatkowo składniki działają przeciwutleniająco i chronią strukturę stawu. Preparat polecany osobom narażonym na intensywny wysiłek fizyczny, z nadwagą i w wieku starszym, u których stawy są szczególnie narażone na przeciążenia. Artresan Optima występuje w postaci kapsułek.

Dostępny w 80% aptek.

Środek spożywczy

Artresan Optima 1 A Day tabletki

Artresan Optima 1 A to suplement diety, którego formuła Mediflex pozwala zachować mocne i zdrowe stawy. Glukozamina, witamina C oraz składniki mineralne wspierają elastyczność oraz ruchomość chrząstki stawowej. Preparat występuje w formie tabletek.

Dostępny w 67% aptek.

Środek spożywczy

Ashwagandha tabletki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki wzmacniające, leki wzmacniające (kategoria ATC A13A).

Dostępny w 53% aptek.

Lek bez recepty

Benevox Control cytrynowy pastylki/lamelki/żelki

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Lek bez recepty

Benevox Control pomarańczowo-miodowy pastylki/lamelki/żelki

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Środek spożywczy

Bergamota 100 kapsułki

Bergamota 100 to suplement diety do stosowania w celu uzupełniania codziennej diety w związki polifenolowe naturalnego pochodzenia. Preparat zawiera sproszkowany sok z owoców pomarańczy bergamoty (Citrus bergamia Risso) standaryzowany na zawartość 30% polifenoli.

Dostępny w 1% aptek.

Środek spożywczy

Berimal kapsułki

Berimal to kapsułki, które zalecane są do codziennego stosowania w celu utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Preparat zawiera standaryzowany ekstrakt z czosnku oraz kompozycję polifenoli pochodzących z bergamoty, które wspierają funkcjonowanie układu krwionośnego.

Dostępny w 44% aptek.

Środek spożywczy

Berimal Forte kapsułki

Berimal Forte to kapsułki, które zalecane są do codziennego stosowania w celu utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Preparat zawiera kompozycję polifenoli pochodzących z bergamoty oraz witaminę C, które wspierają funkcjonowanie układu krwionośnego i prawidłowy metabolizm.

Dostępny w 56% aptek.

Środek spożywczy

Beta-Karoten + Witamina E tabletki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, witaminy, preparaty połączeń pozostałych witamin (kategoria ATC A11JC).

Dostępny w 1% aptek.

Środek spożywczy

Chrom Organiczny tabletki

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, związki mineralne, pozostałe związki mineralne (kategoria ATC A12CX).

Dostępny w 1% aptek.

Lek bez recepty

Clotrimazolum US Pharmacia krem

Clotrimazolum US Pharmacia to krem stosowany w leczeniu grzybic, łupieżu pstrego oraz kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Substancją czynną preparatu jest klotrymazol, który odpowiada za jego działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Dostępny w 1% aptek.

Środek spożywczy

Cynk Organiczny + C tabletki do ssania/gryzienia/żucia

Cynk organiczny + C to tabletki do ssania, które przeznaczone są do stosowania w celu wzbogacenia codziennej diety o cynk i witaminę C. Preparat poprawia pracę układu odpornościowego oraz wspiera prawidłowy metabolizm kwasów tłuszczowych i węglowodanów. Ponadto, cynk przyczynia się do zachowania zdrowej skóry, paznokci i włosów.

Dostępny w 36% aptek.

Kosmetyk

Deo Naturell Antyperspirant Roll-On płyn

Produkt w kategorii: różne, pozostałe produkty nieterapeutyczne, pozostałe produkty nieterapeutyczne (kategoria ATC V07AT).

Brak opakowań dostępnych w aptekach.

Lek bez recepty

Difortan żel

Difortan to żel do miejscowego stosowania na skórę w bólach mięśni i stawów. Zawiera substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu łagodzi objawy stanu zapalnego (ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność). Dodatkowo preparat wykazuje działanie chłodzące. Do stosowania po urazach i w zapaleniach stawów lub mięśni lub chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Dostępny w 92% aptek.

Środek spożywczy

Elektrolity Smak Pomarańczowy proszek (do wytworzenia zawiesiny)

Elektrolity Smak Pomarańczowy to proszek do rozpuszczania zawierający sole mineralne i glukozę, które regulują gospodarkę wodną organizmu naruszoną w wyniku nadmiernej utraty wody i soli mineralnych podczas biegunki i wymiotów. Preparat przywraca prawidłowe funkcjonowanie organizmu w przypadku odwodnienia.

Dostępny w 1% aptek.

Środek spożywczy

Elektrolity Smak Truskawkowy proszek (do wytworzenia zawiesiny)

Produkt w kategorii: przewód pokarmowy i metabolizm, leki przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne, przeciwzapalne stosowane w chorobach przewodu pokarmowego, elektrolity z węglowodanami (kategoria ATC A07CA).

Dostępny w 1% aptek.

Środek spożywczy

Estabiom Baby krople

Estabiom Baby to suplement diety w postaci kropli, który wspiera rozwój układu odpornościowego u dzieci do lat 3. Produkt zawiera szczep Lactobacillus rhamnosus, który dociera do jelita i uzupełnia mikroflorę jelitową dziecka. Witamina D3 wspomaga właściwe funkcjonowanie mięśni, a także utrzymanie zdrowych kości oraz zębów.

Dostępny w 65% aptek.

Suplement diety

Estabiom Junior kapsułki

Estabiom Junior to suplement diety w postaci kapsułek, który wspiera odporność dzieci od 3 roku życia . Produkt zawiera szczep Lactobacillus rhamnosus, który dociera do jelita i uzupełnia mikroflorę jelitową dziecka. Laktoferyna wzmacnia wrodzoną odporność. Dodatkowo witamina D3 wspomaga właściwe funkcjonowanie mięśni, a także utrzymanie zdrowych kości oraz zębów.

Dostępny w 64% aptek.

Suplement diety

Estabiom Mama (Estabiom Pregna) kapsułki

Estabiom Pregna to suplement diety przeznaczony dla przyszłych mam, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie mikrobiomu. Preparat stanowi źródło witaminy D oraz szczepów bakterii jelitowych, dzięki czemu wpływa korzystnie na układ odpornościowy. Produkt występuje w postaci kapsułek.

Dostępny w 10% aptek.

Środek spożywczy

Ester-C Plus tabletki

Ester-C Plus to tabletki zawierające witaminę C pochodzącą ze składników naturalnych obecnych w preparacie oraz w opatentowanej formie buforowanej wapniem. Dzięki temu witamina ta zapewnia szybsze działanie i przyswajanie w organizmie oraz dłużej utrzymuje się w komórkach odpornościowych.

Dostępny w 30% aptek.

Środek spożywczy

Ginkgo Intensiv tabletki

Produkt w kategorii: układ sercowo-naczyniowy, leki rozszerzające naczynia obwodowe, leki rozszerzające naczynia obwodowe (kategoria ATC C04AX).

Dostępny w 1% aptek.


redaktor: Bartlomiej Owczarek
ostatnia zmiana: 29.01.2021 10:40:16

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można brać ibuprofen na gorączkę przy zakażeniu COVID-19?
Jak to w końcu jest z tym ibuprofenem przy covid-19, brać na gorączke czy nie jest to wskazane? Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę zażyć Apap na ból głowy 7 dni po szczepieniu preparatem Comiranty?
Boli mnie glowa czy moge zazyc APAP 7 dni temu mialem szczepienie Pfajzerem
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę przerwać stosowanie tabletek dopochwowych jeśli objawy infekcji ustąpiły?
Czy mogę przerwać branie tabletek dopochwowych Clotrimazolum GSK, jeśli po 3 tabletkach przestałam mieć objawy grzybicy? Czy powinnam dokończyć opakow...
odpowiada Anna Tyrańska

Czy można przyjmować Gripex Max i Scorbolamid Hot Max?
Kiedy najwcześniej można zażyć gripex max jeśli wcześniej przyjęto scorbolamid extra hot. zmiany chcę dokonać z uwagi na występującą goraczkę i mało e...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jaki odstęp czasowy zachować między przyjęciem leków Gripex Hot Max i Rutinoscorbin?
Jaki odstęp między lekami rutinoscorbin A Gripex Max hot ? Dziękuje.
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile kalorii ma Multilac?
czy ten lek ma kalorie? jak tak to ile?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie produkty usp zdrowie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.