Jak zwalczyć biegunkę?

Jak zwalczyć biegunkę?

udostępnij:

Biegunka nie jest niestety dla nikogo obcym problemem. Dowiedz się, jak zapobiegać biegunce, co zrobić, by jak najszybciej ją zwalczyć i kiedy jest ten moment, w którym trzeba udać się do lekarza. Które produkty z apteki warto znać i stosować w przypadku takiej dolegliwości? Elektrolity, probiotyki, węgiel aktywny, loperamid - co powinieneś wiedzieć o środkach stosowanych przy biegunce u dzieci i dorosłych?

Spis treści

Czym jest biegunka?

Co powoduje biegunkę?

Jakie preparaty bez recepty można zastosować w biegunce?

Co stosować na biegunkę u dzieci?

Kiedy z biegunką należy udać się do lekarza?

Jakie leki na receptę stosuje się w biegunce?

Jak zapobiegać biegunce?

Źródła

Czym jest biegunka?

O biegunce mówimy wtedy, gdy pacjent oddaje stolce o nadmiernie luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne) ze zwiększoną częstotliwością (przynajmniej 3 razy dziennie).

Rozwolnienie to jedno z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych. U dzieci w wieku poniżej 5 lat dochodzi do niego średnio 3 razy w ciągu roku, a u dorosłych raz na rok. Biegunkę możemy rozróżniać ze względu na czas trwania objawów na ostrą (do 14 dni) i przewlekłą (ponad 4 tygodnie).

Co powoduje biegunkę?

Infekcje wirusowe i bakteryjne lub spożycie toksyn

Krótkotrwałe epizody biegunki w krajach rozwiniętych, jak Polska, mają najczęściej podłoże wirusowe. Infekcja prowadzi do zmniejszenia powierzchni wchłaniania pokarmu w wyniku uszkodzenia kosmków jelitowych.

Z zakażeniami bakteryjnymi mamy do czynienia na terenach rozwijających się. Związane jest to z niedostatkiem higieny oraz cieplejszym klimatem sprzyjającym namnażaniu bakterii. W przeciwieństwie do wirusów, toksyny bakteryjne powodują nadmierne wydzielanie płynów do jelita.

Biegunka spowodowana przez leki

Biegunka przewlekła (trwająca dłużej niż 4 tygodnie) związana jest najczęściej z działaniem niepożądanym leków (np. antybiotyków, metforminy, inhibitorów pompy protonowej IPP, leków przeciwnowotworowych) lub ich nadużywaniem (np. środków przeczyszczających).

Inne powody to przede wszystkim: zaburzenia trawienia, wchłaniania, zespół jelita drażliwego, choroby tarczycy lub nadmierne spożywanie produktów bogatych w słodziki (ksylitol, mannitol, sorbitol), których wysokie stężenie w treści pokarmowej powoduje przenikanie wody z organizmu do jelita (biegunka osmotyczna).

Jakie preparaty bez recepty można zastosować w biegunce?

Biegunka to zwykle fizjologiczna reakcja obronna organizmu i z tego powodu ma ona często charakter samoograniczający się i nie wymaga konkretnego leczenia. Najczęściej, kiedy czynniki wywołujące biegunkę zostaną usunięte z przewodu pokarmowego, objawy same ustaną. W aptekach znajdziemy preparaty nawadniające oraz leki, które pomagają zniwelować nieprzyjemne objawy.

Pamiętajmy również, aby podczas biegunki dostatecznie się nawadniać i spożywać małe posiłki, w miarę możliwości wracać do regularnej diety. Można również spróbować w diecie produktów zapierających jak np. ciemna czekolada, ryż, kleik marchwiowy.

Aboca Lenodiar Adult

Litorsal

Sanprobi Super Formuła

Orsalit smak neutralny

Co stosować na biegunkę u dzieci?

Najczęściej stosowanym i zwykle wystarczającym środkiem na biegunkę u dzieci jest nawadnianie za pomocą płynów do nawadniania doustnego, czyli elektrolitów z apteki (np. Acidolit, Orsalit). Jeśli dziecko nie toleruje smaku płynu, to dobrym sposobem jest schłodzenie napoju. Jeśli dziecko mimo wszystko nie chce wypić takiego roztworu - powinno przyjmować inne płyny: woda, rozcieńczony sok lub kompot, zupa, mleko w przypadku niemowląt karmionych piersią. 

Leki, które można (ale często nie trzeba) podawać dzieciom w przypadku biegunki to probiotyki (np. Dicoflor Baby, Enterol) lub preparaty zawierające diosmektyt (np. Smecta, Dicostop). Z ziołowych sposobów można stosować napar z suszonych borówek (np. owoc borówki czernicy) jeśli dziecko ma już rozszerzoną dietę. 

U dzieci nie stosuje się na własną rękę nifuroksazydu (np. Nifuroksazyd Gedeon Richter, Nifuroksazyd Hasco), ponieważ nie działa on na wirusy, a większość biegunek u dzieci ma pochodzenie wirusowe. Na własną rękę nie powinniśmy podawać dzieciom również loperamidu (np. Stoperan, Laremid).

Kiedy z biegunką należy udać się do lekarza?

  • w przypadku odwodnienia, które objawia się m.in. suchością błon śluzowych lub utratą elastyczności skóry,

  • w stolcu pojawia się krew, śluz lub biegunka ma charakter tłuszczowy,

  • biegunce towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38,9 ℃),

  • czas trwania biegunki jest dłuższy niż ok. 2 dni w przypadku dzieci i osób starszych, a dotychczasowe leczenie nie przynosi efektów.

Jakie leki na receptę stosuje się w biegunce?

Podstawowe leki przeciwbiegunkowe dostępne na receptę dość często nie różnią się bardzo mocno składem od tych, które otrzymamy w aptece z pominięciem wizyty u lekarza, np. Loperamid WZF, Hidrasec, Gastrolit.

Antybiotykoterapia bez badania mikrobiologicznego stolca nie jest zwykle zalecana, ponieważ zakażenia objawiające się rozwolnieniem są najczęściej pochodzenia wirusowego. U chorych z biegunką podróżnych lub o bardzo ciężkim przebiegu lekarz może jednak zalecić ciprofloksacynę (np. Cipronex, Ciphin) lub azytromycynę (np. Sumamed, AzitroLEK, Macromax).

Jak zapobiegać biegunce?

  • przestrzegać podstawowych zasad higieny, m.in.: myć ręce, w szczególności przed spożywaniem pokarmów, po kichaniu lub skorzystaniu z toalety,

  • myć owoce i warzywa przed ich zjedzeniem, a w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej pić wodę tylko butelkowaną,

  • przed wyjazdem i w jego trakcie prewencyjnie stosować probiotyki.

Źródła

  1. Charakterystyki Produktów Leczniczych przedstawianych leków.

  2. Goudarzi M, Goudarzi H, Rashidan M. Probiotics: an update on mechanisms of action and clinical applications. Novel Biomed. 2014; 2(1): 22-30.

  3. J. Krajewska. Postępowanie w biegunkach. Lek w Polsce. 2015; 1(284): 6-12.

  4. Rutter P. Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i lecznie. Wrocław 2013, 143-149.

  5. Saif Ul Islam. Clinical Uses of Probiotics. Medicine. 2016; 5(96): 1-5.

  6. Witold Bartnik. (red.): Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, 886-887, 1051.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.04.2023 12:28:38

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
1

Sumamed

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 99% aptek

od 12,80 zł

Cipronex

tabletki powlekane, 10 tabletek = 1 blister

ciprofloxacin

lek na receptę

w 100% aptek

od 11,31 zł

Macromax

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 96% aptek

od 12,02 zł

Hidrasec 30 mg

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 16 torebek

racecadotril

lek na receptę

w 51% aptek

od 39,99 zł

Hidrasec 10 mg

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 16 torebek

racecadotril

lek na receptę

w 47% aptek

od 49,99 zł

Azitrolek 500

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 76% aptek

od 14,65 zł

Loperamid WZF

tabletki, 30 tabletek

loperamide

lek na receptę

w 98% aptek

od 7,55 zł

Ciphin 500

tabletki powlekane, 10 tabletek

ciprofloxacin

lek na receptę

w 16% aptek

od 10,91 zł

1

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.