Gemfibrozyl (gemfibrozil)

6 produktów zawierających Gemfibrozyl, w tym 6 na receptę.

Żaden nie jest dostępny w aptekach.

Gemfibrozyl to lek z grupy fibratów - środków hipolipemicznych, czyli obniżających stężenie lipidów we krwi. Wskazany, m.in. w celu obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jego przyjmowanie może hamować rozwój miażdżycy, obniżać ryzyko zawału serca czy zapobiegać zakrzepom. 

Leki z gemfibrozylem mają postać doustnych tabletek. Aktualnie żadne leki z gemfibrozylem nie mają ważnego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce. Leku jest niedostępny w aptekach. Kupić można natomiast inne leki z grupy fibratów - fenofibrat, cyprofibrat

Aktualizacja listopad 2021 r. 

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago odkryli, że gemfibrozyl w połączeniu z kwasem retinowym poprzez wpływ na astocyty (komórki gwieździste w mózgu, które mogą być odpowiedzialne za akumulację beta-amyloidu - lepkiego płynu, który uszkadza neurony) poprawia funkcje poznawcze i może zapobiegać uszkodzeniom mózgu w przebiegu choroby Alzheimera. Na ten moment eksperymenty prowadzone były na myszach, w przyszłości planowane są badania kliniczne na ludziach. 

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Lipozil

tabletki powlekane, 100 tabletek blistry

lek na receptę

w 0% aptek

Gemfibral

tabletki powlekane, 60 tabletek fiolka

lek na receptę

w 0% aptek

Gemfibral

tabletki powlekane, 60 tabletek blistry

lek na receptę

w 0% aptek

Gevilon

tabletki powlekane, 100 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Gevilon

tabletki powlekane, 100 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Elmogan

tabletki powlekane, 100 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek