← powrót do głównej strony opinii i pytań

Lila (anonim, 31.41.82.)
około 22 dni temu, Warszawa

Czy Novo-Helisen Depot 3 dawka podtrzymująca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego będzie ponownie refunfowany od września 2019?

Czy novo-helisen depot 3 dawka podtrzymujaca 4,5 ml na roztocza kurzu domowego bedzie refunfowany od wrzesnia?

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 15 dni temu

Przy zmianie fiolki dostawalem 2x po 0.5 w odstępie 30min, zresztą nie sądzę by mniejsza dawka (raz na kilka miesięcy) miała wpływ na całość kuracji skoro opuszczenie 1 miesiąca nie robi dramatu.Tak czy inaczej podwójne opakowanie tez się zużyje i trzeba kupować kolejne tak wiec zwracamy do punktu wyjścia tej troski o dobro pacjenta:-)
Ministerstwo oczywiście ma wszystko gdzieś, 0 wyjaśnień.

Cieszę się z dyskusji :) Jeśli chodzi o argumenty za podniesieniem ceny, jakie przedstawiła firma Allergopharma, to dokładne informacje można znaleźć w podlinkowanym w artykule piśmie. Nie znamy na ten moment stanowiska ministerstwa zdrowia, ani innych zainteresowanych stron.
Oczywiście rozumiem negatywne emocje po stronie pacjentów, ale patrząc od strony producenta, należy się zgodzić, że przedsiębiorstwo jest powołane do wypracowania zysku. Jeśli poziom zwrotu z inwestycji (np. w nową fabrykę) jest niesatysfakcjonujący, to można albo zakończyć działalność, albo podnieść ceny.
Chciałam również nawiązać do dzielenia opakowania po dwie fiolki w aptece. Proszę zwrócić uwagę, że instrukcja prowadzenia odczulania wskazuje na konieczność zmniejszenia dawki przy przejściu na fiolkę z innej serii, co jak wydaje się, nie będzie konieczne, jeśli pacjent będzie w posiadaniu porcji leku tożsamej z dotychczas stosowaną. Możliwe będzie także wykorzystanie "resztki" z pierwszej fiolki i dobranie dawki z drugiej fiolki. Nabywanie więc szczepionki Novo-Helisen "na fiolki" może więc nie być w dłuższej perspektywie czasu oszczędnością, a nawet wręcz przeciwnie.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 16 dni temu

Juz niech tak bezczelnie nie kręcą z tymi opakowaniami, to była podstawa do tego by szczepionka wyleciała z refundacji i mogli zwiększyć jej cenę.Teraz zowu będą dostarczać opakowania 1x 4,5 a łaski nie robią bo przecież podwójną apteka może rozdzielic i sprzedać tak samo, choć w tym wypadku lepiej dla pacjenta bo zaoszczedzi 100zl.

Zachęcam do przeczytania artykułu, który przygotowaliśmy, aby ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat aktualnej sytuacji szczepionek z serii Novo-Helisen Depot:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-szczepionka-na-alergie-novo-helisen-depot-bedzie-refundowana

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 18 dni temu

Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.

Gość (anonim, 188.114.77.)
około 19 dni temu

MrFiolka dokładnie tak, jak Pan pisze. Moje dziecko odczulane jest juz 3lata, niestety zaplacenie ok. 1000zl za szczepionke, to juz przerasta moje mozliwosci i zapewne wielu osob tez. Jak mozna żądac tyle za szczepionkę, skoro w momencie kiedy byla refundowana, jej wartość bez refundacji byla ok. 250zl?

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 20 dni temu

Producent od dawna określał wartość szczepionki, Pacjent dobierał kuracje wedle możliwości finansowych.Od kilkunastu miesięcy był problem z dostępem wiec rozwiązali sytuację bajeczką z pudełkiem i całą podwyżka.
Moje porównanie tyczy się obecnej podwyżki.Rozpoczynając kuracje znałem wartość szczepionki i bylem gotowy opłacać ją w każdym momencie (inaczej wybrałbym inna dostępna metodę) tak to ponad rok wizyt i kłucia idzie do lasu, tak właśnie ta firma traktuje klienta, jakby mieli w ofercie jakieś wycieczki eksklusive a przecież nikt tego nie robi z nas dla przyjemności:-)

Na wrześniowej liście leków refundowanych nie ma szczepionki Novo-Helisen Depot w stężeniu podtrzymującym (3). Należy się spodziewać, że cena w aptekach bez refundacji będzie kształtować się na poziomie 1300-1400 złotych za opakowanie zawierające dwie fiolki. Wynika to z oferowanej przez dystrybutora ceny zbytu, którą apteka powiększa o marżę. Jednocześnie chciałabym zdecydowanie podkreślić, że to nie marża apteczna jest tutaj czynnikiem decydującym o dramatycznej podwyżce, lecz właśnie cena zbytu szczepionki. Jeśli chodzi o marżę apteczną, to w przypadku leków nierefundowanych jej wysokość zależy od decyzji biznesowej apteki, jednak trudno się spodziewać, aby ostateczna cena dla pacjenta mogła spaść poniżej ceny zakupu.

Od września nadal refundowana będzie szczepionka w stężeniach początkowych, dla której obowiązuje nadal odpłatność ryczałtowa, czyli 3,20 zł (przy cenie detalicznej 100% wynoszącej 397,14 zł). Dla tego stężenia decyzja o objęciu refundacją została wydana 01.01.2019. Jeśli nie nastąpi skrócenie tej decyzji, to będzie ona obowiązywać przez trzy lata od tej daty.

Jeśli chodzi o stwierdzenie, że "wyciąg z odchodów roztoczy sprzedają jak ekskluzywne używki i nikt nic nie robi", to rozumiem Pana rozgoryczenie, ponieważ aktualny koszt zakupu leku jest bez wątpienia trudny do zaakceptowania. Chciałabym jednak stanąć trochę w obronie producenta - proces przygotowania i kontroli preparatów do odczulania jest skomplikowany i kosztochłonny. Proszę wziąć pod uwagę, że najmniejszy błąd może skutkować poważnymi powikłaniami u osoby przyjmującej tego typu lek. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że jesteśmy w kontakcie z podmiotem odpowiedzialnym za Novo-Helisen, jak też staramy się śledzić komunikaty resortu zdrowia, aby przekazywać pacjentom najbardziej aktualne informacje.

gość (anonim, 188.114.77.)
około 21 dni temu

Dziś po 15 pojawiło się obwieszczenie MZ ws refundowanych leków od 1 września 2019.

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią oraz dodatkowymi informacjami. My także śledzimy wszelkie doniesienia. W tej chwili oczekujemy na publikację ostatecznej wersji obwieszczenia refundacyjnego, które ma obowiązywać od pierwszego września. Po zapoznaniu się z nim powrócę do tego wątku z dodatkowym komentarzem.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 21 dni temu

Właśnie dzwoniłem do jednej z aptek w Poznaniu gdzie mają dostępne opakowanie 2x 4,5 i cena 1300zl, jak pani zapewnia i zachęca najlepsza cena we wszystkich aptekach i mniejszej nie będzie.

MrFiolka (anonim, 77.254.156.)
około 21 dni temu

3 fiolki na poczatkowe leczenie (bez ryczaltu) wciąż wyceniają na 225zl, jak ktoś jest w trakcie kuracji musi zapłacić 700zl za jedną z nich albo w łeb idzie wielomiesięczne leczenie (nie mówiąc o kosztach wizyt lekarskich)
Wyciąg z odchodów roztoczy sprzedają jak ekskluzywne używki
i nikt nic nie robi.Jak to nowe pudełko z dwoma fiołkami przebije 450zl to nie mam już wątpliwości gdzie my żyjemy.

Lista refundacyjna powoduje ustanowienie "sztywnych cen". W momencie, kiedy lek znajduje się poza tą regulacją, cena może być kształtowana dowolnie. Czynniki przyczyniające się do tego to zdecydowanie najczęściej popyt. Nie bez znaczenia jest także fakt, że preparat Novo-Helisen nie ma zamiennika.
Niestety nie wiemy, jaka może być cena preparatu od 1 września i czy wzrośnie dwukrotnie. Apteki nie mają wcześniejszego dostępu do cen leku zanim pojawi się on w hurtowniach. Farmaceuci nie mają żadnych przesłanek ani podstaw do przypuszczeń, jaką kwotę przyjdzie zapłacić pacjentom w najbliższym czasie. Dopiero w momencie, kiedy widoczna jest dla nas cena leku w hurtowni, możemy doliczając marżę apteczną, podać pacjentowi przewidywaną cenę, za jaką można zakupić lek. Aktualnie nie mamy jeszcze podglądu na ceny hurtowe nowego opakowania iniekcji Novo-Helisen Deopt 3.

Lila (anonim, 31.41.82.)
około 21 dni temu

Proszę wyjaśnic jaki może być przedział cenowy od 1 września dawki podtrzymującej Novo-helisen depot 3 na roztocza kurzu w nowym opakowaniu 2x po 4,5 ml. Czy to będzie cena 2x tyle co obecnie?

Niestety, nie mamy w tej kwestii dobrych wiadomości - szczepionka Novo-Helisen Depot 3 Wyciagi Alergenowe Roztoczy Kurzu Domowego (dawka podtrzymująca) nie znajdzie się ponownie na liście leków refundowanych wchodzącej w życie z dniem 1 września 2019. Więcej informacji w poniższym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/9074/novo-helisen-depot-dlaczego-w-aptekach-wystepuje-tak-duza-rozbieznosc-cenowa-le
Rozmowy na temat przywrócenia refundacji preparatu będą w dalszym ciągu prowadzone. Jeżeli cokolwiek miałoby się zmienić, na pewno będziemy informować o tym na naszym forum.

Otrzymaliśmy również informację, iż od 1 września mają zostać wstrzymane dostawy opakowań po 1 fiolce szczepionki Novo-Helisen Depot 3. W hurtowniach mają być dostępne jedynie opakowania po 2 fiolki.

Poniżej podaję linki do śledzenia dostępności szczepionki w aptekach:
- Opakowania po 1 fiolce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=27482
- Opakowania po 2 fiolki:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja/apteki/w-polsce?pvId=172757

Dokładny opis preparatu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54727/novo-helisen-depot-3-wyciagi-alergenowe-roztoczy-kurzu-domowego-iniekcja