← powrót do głównej strony opinii i pytań

Pablo (anonim, 37.248.212.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy można zastąpić Spironol lekiem Diured?

Czy można zastompić z braku spinorolu diured em?, na kilka dni (obrzęk brzucha i łydek i KOSTEK)

Leki Spironol i Diured zawierają różne substancje czynne i nie są swoimi zamiennikami, zatem przyjmowanie ich w zastępstwie możliwe jest jedynie po konsultacji z lekarzem. O tym, czym są zamienniki leków i w jakich przypadkach aptekarz lub pacjent może samodzielnie zamienić leki można przeczytać w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Spironol zawiera spironolakton - substancja działa moczopędnie i stosowany jest w schorzeniach, których pożądane jest pozbycie się nadmiernej ilości płynów z organizmu. Zaliczana jest do tak zwanych "diuretyków oszczędzających potas", działa w kanaliku dalszym nefronu.
Torasemid natomiast jest składnikiem aktywnym leku Diured, i chociaż również działa moczopędnie należy do innej klasy leków o tym działaniu - dp diuretyków pętlowych.
Leki wykazują zatem podobieństwa, ale i różnice (również w zakresie interakcji, czyli wzajemnych oddziaływań z innymi stosowanymi lekami):
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba

Warto zwrócić uwagę, że leki takie jak Spironolakton czy Diured pomagają pozbyć się obrzęków czy nadmiaru płynu z organizmu, jednak kluczową sprawą jest zidentyfikowanie i leczenie przyczyny tych objawów (choroby serca, nerek, płuc czy wątroby).

Załączam artykuł na temat dolegliwości sercowych:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem