Nutrof - pytania do kategorii Oko i ucho

Osoba zaniepokojona (anonim, 79.191.201.) Warszawa 1 rok temu

Czy Nasen może powodować biegunki?

Dzień dobry ,mam pytanie odnośnie długotrwałego zażywania Nasenu,mojej mamie nikt nie powiedział że zażywa się ten lek max.4 tyg,bierze go kilka lat.Pojawiły się przewlekłe biegunki,schudła ponad 20 kg w ciągu ok 1 roku.Po zażyciu tego leku rano nie wie co robiła w nocy,ostatnio wywróciła się,uszkodziła nos,który obficie krwawił.Rano nie wiedziała nic.W ulotce przeczytałam,że może powodować biegunkę.Dodam że zrobiono wszystkie badania tzn.gastroskopię kolonoskopię,badanie na obecność bakterii Clostridium,wszystkie badania są dobre,nie wyszło nic co powodowało by biegunki,leczy się na cukrzycę,cukry są w normie.Bardzo proszę o odpowiedź czy przyczyną biegunek może być długotrwałe zażywanie Nasenu.Dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Małgorzata Bekier Farmaceutka

1 rok temu

Stosowanie leku zawierającego zolpidem (np. Nasen) może być jedną z możliwych przyczyn biegunek. Biegunki jednak są na tyle mało specyficznym objawem, że może za nimi stać również wiele innych przyczyn (np. bardzo często mogą to być leki stosowane w cukrzycy - chociaż niestety nie wiem jakie leki dokładnie mama stosuje).

Incydenty braku pamięci o tym, co stało się w nocy lub ryzyko upadku również mogą być związane ze stosowaniem leku, o który Pani pyta. U pacjentów w podeszłym wieku nasila się ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza zaburzeń orientacji i koordynacji ruchowej. Ze względu na działanie rozluźniające mięśnie istnieje ryzyko upadków i złamań kości w stawie biodrowym, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, którzy wstają w nocy.

Natomiast tutaj również może mieć znaczenie wspomniana cukrzyca i jej leczenie. Nie wiemy czy mama nie ma np. nocnych hipoglikemii (stężenie glukozy we krwi poniżej 70 mg/dL) i w związku z nimi inaczej się zachowuje, nie pamięta co się działo, jest narażona na upadek. To bardzo ważne, aby sprawdzić, czy stosowane leki nie powodują dużego ryzyka hipoglikemii i czy hipoglikemie nie mają miejsca w nocy (mimo ich wystąpienia cukier w ciągu dnia może być prawidłowy).

U pacjentów powyżej 65 roku życia zalecane jest zmniejszenie dawki początkowej zolpidemu (np. Nasen) i indywidualne ustalenie dawki w zależności od stanu pacjenta - w związku z tym warto skonsultować się z lekarzem, czy mama nadal potrzebuje leczenia, czy nadal powinna to być ta sama substancja, a jeśli tak - to czy dawka nie powinna być zmieniona.

Zostawiam link do tekstu, który może Panią zainteresować: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/bezsennosc

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły