---

Karolina  (anonim, 91.123.188.) Warszawa 19 miesięcy temu

Jaka może być przyczyna szczypania i swędzenia pochwy oraz sromu skoro badania nic nie wykrywają patogennego?

Co może być przyczyną ciągłego swędzenia i szczypania w pochwie oraz warg sromowych? Zaczęło się od infekcji grzybiczej przy której nie miałam żadnych objawów nic mnie nie szczypało ale wyszły grzyby w wymazie pochwy. Po skończeniu leczenia i w trakcie brania probiotyku zaczęła właśnie szczypać mnie pochwa w środku przerwałam probiotyk dopochwowy a zaczęłam brać doustnie jednak dolegliwości nie minęły. Dolegliwości utrzymują się już 4 miesiące przez co byłam leczona już dwoma preparatyki dopochowymi na grzybicę oraz dwa razy lekami na grzybicze doustnie jednak dolegliwości nie ustępują. Po pierwszym leczeniu miałam robiony ponownie wymaz nic nie wykryto po miesiącu powtórnie tak samo a ostatnio znów powtarzałam wymaz pochwy i nie wykryto żadnych bakterii ani grzybów robiłam też badania na chlamydia, ureloplasma, mykoplasma i trichomanos i nie wykryto nic, jedynie wyszły nieliczne bakterie lactobacillus od 10 do 50 oraz leukocyty do 5 w polu widzenia oraz pH pochwy 4,5 a także stopień czystości II. Biorę probiotyk dopochwowy invag oraz wspomagam się kremem provag i nasiadówką z kory dębu jednak ulga jest tylko na kilka godzin. Jaka może być przyczyna szczypania i swędzenia pochwy oraz sromu skoro badania nic nie wykrywają patogennego? Dodam że czasami szczypie nie też cewka moczowa ale z badania moczu nie wyszło nic a posiew moczu ujemny jedynie wyszły gram dodatnie i gram ujemne w posiewie moczu jednak lekarz twierdzi że te wyniki są poprawne. Czy faktycznie te wykryte gram dodatnie i ujemne nie świadczą o zapaleniu pęcherza? Szczypie mnie jedynie po oddaniu moczu jednak właśnie zapalenie powinno szczypać w trakcie oddawania a tego nie mam. Nie mam już siły męczyć się z tym kolejne kilka miesięcy a każdy ginekolog nie wiem dlaczego mam takie objawy i przepisują tylko kolejne leki na grzybicę pochwy a uważam że skoro nie wykryto ich to takie leczenie i tak nic nie daje. Ostatnio zauważyłam jedynie białe upławy które są wodniste o niezbyt przyjemnym zapachu myśląc czy nie jest to infekcja bakteryjną jednak w wymazie bakterii beztlenowych ani telenowych także nie wykryto. Czy możliwa jest infekcja bakteryjną skoro badania z wymazu i biocenozy nic nie wykrywają?

12 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.
Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.
Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.
Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.

Marta (anonim, 188.147.4.) 50 dni temu

Powiem tak że od prawie trzech lat zmagałam się z podobnym problemem. Wszystko u mnie było dobrze wg lekarzy, a ujście pochwy, srom piekło, szczypalo i okolice obrzęknięte... Lekarze rozkładali ręce. Przy czym nawet nie próbowali tego leczyć bo badania wszystkie wyszły czyste więc co leczyć? Mam bardzo duże pretensje do lekarzy że nawet nie próbowali pomóc. Żadnym lekiem. Czy nawet zasugerować probotyki. Człowiek który nigdy nie miał problemów, serio nie znałam nawet czegoś takiego jak laktovaginal. Słyszałam od nich tylko to że w tym wieku (50 lat i okres przedmenopauzalny) to będzie tylko gorzej. Odchodziłam od zmysłów . Płakałam i załamywałam się chyba ze sto razy. Byłam nawet u tzw. "guru" od pieczenia okolic intymnych i tam dostałam zgadnijcie co ... Psychotropy, bo to jak mnie zdiagnozowali jest wulwudynia. Przyjęłam do wiadomości i zażywam. Leki mnie otępiały przy czym również NIE pomagały. Po trzech miesiącach odstawiłam. Równocześnie szukałam informacji w internecie i tu natrafiłam na Panią Joannę która umieściła swój komentarz niżej pod tym pytaniem że to wyjałowiona pochwa. Za mało bakterii kobiecych. Pomyślałam co mi szkodzi. Kupiłam Lactovaginal dopochwowy, Invag dopochwowy, Provag żel do mycia i do ustny lek, Iladian probiotyk do ustny. Stosowałam doustnie i do pochwowo rano i wieczorem. Piłam ocet jabłkowy rozcieńczony z wodą na czczo. Raz na trzy dni podmywalam się woda ze szczyptą sody ( to pomaga polecam) czasem woda z octem jabłkowym i czasem nasiadówka z kory dębu. Minęło dwa i pół miesiąca i mogę powiedzieć że wychodzę z tego. Już mnie nie piecze i obrzęk znikł. Dziękuję Pani Joannie za jej komentarz. I dziewczyny pisze też żebyście się nie poddawały. To długi proces i nie wystarczy stosować kilka dni. Ja zintensyfikowałam podanie tych bakterii kobiecych i to najwyraźniej pomaga. Mimo że nie odczuwam już dolegliwości probiotyki nadal stosuję i rano i wieczorem doustnie i dopochwowo. Dołączyłam mucovagin i hexagyn na zmianę. Poprostu raz to raz to. Docelowo będę to odstawiać. Pozostając najwyżej tylko na doustnych probiotykach. Nie poddawajcie się.

Renfri (anonim, 37.248.225.) 6 miesięcy temu

Mam podobny problem i moja pani ginekolog twierdzi że nadmiar pałeczek kwasu mlekowego może być równie szkodliwy jak ich niedobór i daje podobne objawy jak zakażenie grzybicze. Poprzednia ginekolożka twierdziła że probiotyków nigdy za wiele i takie sytuacje są rzadkie, ale jednak! Natomiast w moim przypadku był wzrost obfity lactobacillusa po badaniach na posiew, jestem w trakcie antybiotykoterapii, w trakcie której nie mogę przyjmować probiotyków, co najwyżej środki przeciwgrzybicze dopochwowo. Mój problem trwa 6 miesięcy, poprzednie ginekolożki nie potrafiły rozpoznać problemu... mam nadzieję że się Pani wyleczyła ale jeśli nie, proszę uważać z probiotykami, one też mogą robić krzywdę 😒

Bea23 (anonim, 89.64.67.) 9 miesięcy temu

Karolina czy wyleczyłaś się z tego?

Joanna (anonim, 141.0.13.) 9 miesięcy temu

Te dolegliwości świadczą o zbyt małej ilości dobrych bakterii w pochwie i ogólnie w organizmie. Wyjałowili Panią lekami a teraz jest jak jest. Podejrzewam też za częste mycie mocnymi środkami myjącymi. Szokujące może być dla Pani, że nie myje się detergentami tak delikatnego środowiska a wystarczy jedynie woda albo zioła typu rumianek albo kora dębu BEZ mycia mydłami czy płynami do higieny intymnej. Tak okolica krocza jak i odbytu. Woda wystarczy. Lepsze dla pochwy w ostrym stanie będą też prysznice. Koniecznie proszę zacząć wzbogacać dietę w witaminę C i kiszonki oraz ocet jabłkowy. Można też się myć nim bo korzystnie zakwasza środowisko pochwy - łyżeczka octu jabłkowego - najlepiej domowego na szklankę wody. Ocet można też w tej formie pić. Konieczne są probiotyki doustne i dopochwowe. Ale mam na myśli provag, invag, lacibios Femina czy lactovaginal. Nie takie z reklam o wątpliwej skuteczności. Wypada też zbadać partnera seksualnego czy nie ma jakiejś infekcji jeśli dolegliwości nie ustępują bo on może być rezerwuarem. Pod uwagę należy brać też aktywność seksualną, czy nie występuje suchość pochwy i wtedy dokładamy żel intymny np. feminizm dla niepodrażniania śluzówki. Kuracja probiotykami jest długa, bo należy żeby trwała minimum 3 miesiące. Odbudowa flory trwa. W tym czasie różne probiotyki doustne i dopochwowe w tym samym czasie się stosuje żeby flora miała zróżnicowany skład

Anonim (anonim, 89.64.40.) 9 miesięcy temu

Czy już coś wiadomo? Też mam z tym ogromny problem. Pieczenie od 5 miesięcy i nic nie pomaga. Każdy przepisuje leki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne ale w posiewie nic nie ma.

Alicjadrozdz1952@gmail.com (anonim, 31.179.24.) 10 miesięcy temu

Mam dokładnie ten sam problem i dalej nic nie wiem
Udało Ci się może ustalić przyczynę .😓😓😓?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

19 miesięcy temu

Do @Karolina:
Obawiam się, iż w celach diagnostycznych należy skonsultować się z ginekologiem. Jeśli nie ma Pani możliwości skonsultowania się ze swoim lekarzem, z telekonsultacji z ginekologiem skorzystać można tutaj:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Karolina  (anonim, 91.123.188.) 19 miesięcy temu

Właśnie obecnie lekarz jest na urlopie i muszę czekać na pokazanie wyników 2 tygodnie. Już piorę bieliznę w środkach przeciwalergicznych dla niemowląt stosuje probiotyki dopochwowo i doustnie jednak dolegliwości nie mijają i na zmianę mam szczypanie pochwy i sromu przy cewce moczowej. Wyniki nie pokazują żadnych drobnoustrojów a niestety mam nieprzyjemnie pachnące upławy o białym kolorze i pojawiają się też białe grudki jednak nie są one typowe dla grzybicy jak serek tylko tak jakby małe osobne części w śluzie które mają bardzo intensywny biały kolor jak kartka papieru co to może świadczyć?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

19 miesięcy temu

Z farmaceutycznego punktu widzenia mogę się odnieść tylko do niektórych kwestii poruszonych w Pani wpisie. Obecność bakterii w próbce moczu może wynikać z błędów podczas pobrania i zanieczyszczenia próbki florą bakteryjną ze skóry. Jeśli jednak posiew wyszedł negatywnie, to oznacza, że nie udało się wyhodować bakterii w ilości świadczącej o bakteriurii, czyli patologicznie dużej ilości bakterii w moczu, świadczącej o infekcji. Laboratorium dysponuje odpowiednimi technikami i normami pozwalającymi wydać wiarygodny wynik w tym zakresie:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przygotowac-sie-do-badania-moczu

W badaniu mikroflory pochwy bakterie kwasu mlekowego powinny być liczne, a pH w zakresie 3,6-4,5. Wydaje się zatem, że uzasadniona jest dalsza probiotykoterapia, w tym stosowanie produktów wspomagających, takich jak wspomniany Provag zewnętrznie. Niekiedy śluzówka pochwy po intensywnym leczeniu może wymagać więcej czasu, aby się zregenerować.

U niektórych kobiet po menopauzie, ale także u młodszych pacjentek przyczyną dolegliwości intymnych może być niedobór estrogenów skutkujących rozwojem zanikowego zapalenia pochwy. Czasami podobne objawy dają alergie na środki piorące lub tkaniny z których wykonana jest bielizna. Z Pani wpisu nie wynika, na ile prawdopodobne są takie czynniki, ale warto wziąć je pod uwagę i porozmawiać na ten temat z ginekologiem. Rozumiem, że jest Pani zmęczona i zniechęcona utrzymywaniem się dolegliwości, ale jest to specjalista, który jest upoważniony do stawiania rozpoznania i prowadzenia takiego przypadku, jak Pani.

Załączam dodatkowe informacje, które mogą Panią zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe

https://www.gdziepolek.pl/produkty/38124/invag-kapsulki-dopochwowe/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/64895/provag-kapsulki/apteki

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

)