Paula (anonim, 89.64.65.) Warszawa 2 lata temu

Czy mogę płukać zatoki zwykłą solą kuchenną?

Witam,

Mam problem z bolącymi zatokami i zalegającą gęstą wydzieliną w zatokach.

aktualnie biorę ibuprom zatoki tabs - 200 mg ibuprofenu + 6,1 fenylefryny

Jak się pozbyć zalegającej wydzieliny?

Mam Irigasin i do tej pory płukałam zatoki.
Ale skończyły mi się saszetki.

Czy mogę płukać zatoki zwykłą solą kuchenną? tzn łyżkę soli kuchennej rozpuszczać w butelce "Irigasin'?

mam jescze w domu ampułki soli fizjologicznej 0,9% i 3%, czy mogę to mieszać z wodą i płukać w butelce Irigasin? :) podobno 0,9 tylko nawilża, a 3% rozrzedza wydzielinę. Czy taka sól fizjologiczna 3% nadaje się do płukania zatok czy tylko inhalacji ?

pytanie kolejne,

Czy mogę do soli 3% dodać kilka kropelek olejku eterycznego np eukaliptusowego i robić inhalację? w sensie czy można taką sól mieszać z olejkami..

a może lepiej stosować np tabletki do rozpuszczania lub syropy np flegamax, flegamina?

dziękuję z góry :)

3 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

W przypadku, gdy zastosowanie preparatów dostępnych bez recepty oraz domowych sposobów okaże się niewystarczające w wyleczeniu zapalenia zatok, zachęcam do konsultacji z lekarzem. Możliwe jest również skorzystanie z teleporady oferowanej m.in. przez portal Gdziepolek.pl:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Pani wpis obfituje w zdecydowanie zbyt wiele czynności, które chciałaby Pani wykonać na raz. Proponuję inny schemat postępowania.

Jeśli chodzi o preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny, to proszę wybrać środek jednoskładnikowy, np. z samym ibuprofenem w dawce 400 mg bez dodatku substancji, które będą zatrzymywać wydzielinę z zatokach, np.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/37071/ibum-forte-kapsulki/apteki

Do tego warto byłoby włączyć preparat mukolityczny, który rozrzedzi wydzielinę w górnych drogach oddechowych, zmniejszy jej lepkość oraz poprawi transport śluzowo-rzęskowy. Przykładem takiej substancji jest erdosteina dostępna bez recepty pod nazwą Erdomed Muko: https://www.gdziepolek.pl/produkty/98474/erdomed-muko-proszek-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki

Lek należy stosować 2 razy na dobę, maksymalnie do godziny 17:00.

2 razy dziennie może Pani albo płukać zatoki roztworem przygotowanym samodzielnie soli kuchennej - pół łyżeczki soli na pół litra przegotowanej letniej wody, albo wykonywać inhalację z 3% roztworu soli, która dedykowana jest przede wszystkim do nebulizacji: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-wykonac-inhalacje

Proszę wybrać jedną z tych czynności. Ostatnią inhalację proszę wykonać minimum 3 godziny przed snem, aby nie dopuścić do spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i spać spokojnie. Po wykonaniu nebulizacji należy pozostać w domu minimum 2 godziny.

Nie należy wlewać olejków eterycznych do nebulizatora.

Załączam także opracowanie, które może okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/skuteczne-sposoby-na-zapalenie-zatok

Nick (anonim, 31.183.144.) 17 miesięcy temu

Słowo DEDYKOWANA oznacza Z DEDYKACJĄ. A roztwór może być co najwyżej PRZEZNACZONY do czegoś. Proponuję nie gwałcić języka polskiego :/

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Kategorie

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły