Janusz (anonim, 80.55.60.)
około 2 lat temu, Częstochowa

Jaki lek jest zamiennikiem Mirzatenu 30 mg?

Jaki jest zamiennik Mirzatenu 30mg

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Mirtazapina, substancja czynna leku Mirzaten, stosowana jest w leczeniu depresji i należy do związków "poprawiających samopoczucie".

Listę zamienników preparatu Mirzaten zamieszczam poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/49658/mirzaten-30-mg-tabletki-powlekane/zamienniki

Jak widać Mirzaten ma postać tabletek powlekanych, natomiast część jego zamienników to tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej.
Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne „różne postacie farmaceutyczne doustne o natychmiastowym uwalnianiu uważa się za tę samą postać farmaceutyczną”.
Z treści zapisu wynika zatem, iż zwykłe tabletki, kapsułki doustne czy te, ulegające rozpadowi w jamie ustnej, można zamieniać.

Farmaceuta może wydać zamiennie, np. lek Mirtagen 30 mg czy Remirta Oro tabletki rozpuszczalne w jamie ustnej, w zamian za Mirzaten 30 mg tabletki powlekane.
Nie będzie to błędem, jeśli przy okazji realizacji recepty, skontaktuje się także z lekarzem, w celu uzgodnienia zasadności przeprowadzenia takiej zamiany.

Obecnie dostępność leków z mirtazapiną jest bardzo niska w całej Polsce, co jest spowodowane problemem z ich produkcją - na polskim rynku brakuje substancji czynnej.
Niestety, nie znamy dokładnej daty, kiedy sytuacja ulegnie poprawie. Niewielkie partie leków z mirtazapiną co jakiś czas trafiają do aptek, ale zapasy te praktycznie natychmiastowo ulegają wyczerpaniu.

Przesyłam link do artykułów, które mogą Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-w-aptece-wydano-inny-lek