Monia (anonim, 79.184.241.) Warszawa 2 lata temu

Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?

Czy opryszczka w ciąży jest groźna?
Miewałam nieraz opryszczkę na ustach, jednak będąc w ciąży jestem bardzo zaniepokojona. Czy może to być niebezpieczne dla dziecka?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Szukasz najlepszych witamin dla kobiet w ciąży i karmiących piersią w korzystnej cenie? Zapoznaj się z naszą analizą witamin dla kobiet w ciąży i karmiących piersią:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-witaminy-dla-kobiety-w-ciazy-wybrac-analiza

Witaminy dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią można kupić w aptekach stacjonarnych oraz on-line.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Wykazano, że ciąża sprzyja reaktywacji wirusa co wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem nawrotów. Opryszczka w ciąży może być groźna jedynie wówczas, gdy do pierwszego zakażenia doszłoby dopiero podczas ciąży, gdy opryszczka występowała już u Pani wcześniej - nie ma powodów do obaw. Należy jednak wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwwirusowe.

Należy mieć również na uwadze, iż przebieg zakażeń wirusem opryszczki w ciąży może być cięższy i dłuższy niż u innych chorych, a czasem nietypowy, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

W trakcie najbliższej wizyty kontrolnej proszę poinformować ginekologa o tym, iż wystąpiła opryszczka. Z reguły lekarz notuje taką informacje i zaleca przyjmowanie leków przeciwwirusowych (np. Heviran) w końcowym etapie ciąży. Takie postępowanie ma za zadanie zapobiegać zakażeniu noworodka podczas porodu.

Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

W przypadku infekcji nawrotowej, w okresie bezobjawowym, zaleca się profilaktyczne stosowanie leczenia po 36 tygodniu ciąży.
Leczenie profilaktyczne w okresie okołoporodowym w sposób znaczący zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotu lub bezobjawowej obecności wirusa. W leczeniu profilaktycznym zwykle stosowany jest acyklowir w dawce 2 x po 400mg na dobę. Bezpieczeństwo stosowania acyklowiru w ciąży zostało potwierdzone w wielu badaniach retrospektywnych. Opublikowane w ostatnich latach wyniki obejmujące dużą grupę kobiet w ciąży przyjmujących acyklowir wykazały, że odsetek noworodków z wrodzonymi nieprawidłowościami nie jest większy niż w ogólnej populacji.

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły