← powrót do głównej strony opinii i pytań

Lila (anonim, 213.92.163.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy Sulpiryd i Dutilox to leki psychotropowe?

Czy sulpiryt i dutilox to psychotrop

Substancje psychotropowe są zdefiniowane w słowniku języka polskiego jako wszystkie substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak w praktyce stosowana jest nieco węższa definicja tego pojęcia - jako leki psychotropowe określa się przeważnie leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Zarówno Sulpiryd, jak i Dutilox należą do tej grupy. Należy pamiętać, że po pierwsze, jest to jedynie nazwa, którą zwyczajowo określa się bardzo dużą grupę różnych medykamentów. Po drugie, żaden z wyżej wymienionych leków nie znajduje się w wykazie substancji psychotropowych załączonym do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - a więc ani Sulpiryd, ani Dutilox nie posiadają takiego potencjału nadużywania jak np. barbiturany czy benzodiazepiny. Nie muszą być też wypisywane na receptach spełniających specjalne kryteria dla recept na leki psychotropowe, które do wspomnianego wykazu należą.

Poniżej załączam ulotkę leku Sulpiryd Teva. Jest to lek o działaniu przeciwpsychotycznym oraz przeciwdepresyjnym:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/75407/sulpiryd-teva-kapsulki/ulotka

Dutilox z kolei zawiera duloksetynę, która jest stosowana w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych oraz bólu neuropatycznego:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/91014/dutilox-kapsulki/ulotka

Zdaję sobie sprawę, że określenie "psychotrop" czasami budzi w społeczeństwie negatywne skojarzenia. Jednak nie należy się tym przejmować - wymienione wyżej substancje są lekami, ich głównym zadaniem jest przyniesienie ulgi w cierpieniu, jakim jest na przykład depresja. Zaburzenia psychiczne można i należy leczyć za pomocą dostępnych środków, tak samo jak należy leczyć choroby somatyczne.

Być może zainteresują Panią nasze artykuły na temat leczenia chorób umysłu:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/depresja

https://www.gdziepolek.pl/tematy/choroba-afektywna-dwubiegunowa-chad

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-zyc-ze-schizofrenia