zmartwiona
około 2 lat temu, Warszawa

Jak długo można stosować Avamys?

Witam,
Mam alergie (ciągły katar, kichanie, zatkany nos) i laryngolog przepisał mi avamys, stosuje go ponad 4 miesiące i trochę się boję, ponieważ w ulotce jest informacja o skutkach ubocznych jakie może ten lek powodować m.in. jaskrę i zaćmę. Czy można tak długo go stosować czy mam powód by obawiać się tych chorób? Czy jest jakiś zamiennik tego leku, który nie jest glikokortykosteroidem?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

w przypadku alergicznych chorób nosa miejscowe podawanie glikokortykosteroidów wykazuje największą skuteczność i preparaty je zawierające często są zlecane jako leki tzw. "pierwszego wyboru". Niemniej na temat swoich wątpliwości proszę porozmawiać z lekarzem. Czas leczenia zwykle jest uzależniony od rodzaju alergenu i tutaj także pomocna będzie rozmowa z lekarzem.

Każdy lek może, ale nie musi wywołać działania niepożądane. Proszę pamiętać, że producent leku musi w ulotce wyszczególnić wszystkie możliwe działania niepożądane, nawet te rzadkie lub występujące głównie wtedy, kiedy lek jest stosowany długo lub w wysokich dawkach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow?

Oczywiście ostrzeżeń zawartych w ulotce nie należy lekceważyć. Jeśli zaobserwowała lub zaobserwuje Pani jakieś niepokojące objawy - należy zwrócić się po poradę. Działania niepożądane można i należy zgłaszać:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Pozdrawiam serdecznie!