Grace28 (anonim, 185.238.206.)
około miesiąca temu, Warszawa

Cordyceps - jak działa i na jakie dolegliwości stosować?

Co to jest cordyceps jak działa i czy jest bezpieczny?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Cordyceps, inaczej maczużnik chiński, to gatunek grzyba powszechnie stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych.Obecnie zainteresowanie jego właściwościami prozdrowotnymi w Europie stale wzrasta.

Dostępnych jest wiele badań naukowych dotyczących właściwości leczniczych wspomnianego grzyba. Ogromna większość z nich została przeprowadzona jedynie na zwierzętach. Sugerują one, że Cordyceps pozytywnie wpływa na pracę serca, obniża stężenie tzw. "złego cholesterolu" (LDL), wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwego poziomu i opóźnia starzenia się organizmu.

Badania przeprowadzone na ludziach potwierdziły, że Cordyceps zwiększa wydolność organizmu na wysiłek fizyczny.

W literaturze fachowej podkreśla się, że rezultaty przeprowadzonych badań na zwierzętach nie zostały dotychczas potwierdzone w badaniach na ludziach, dlatego konieczne jest przeprowadzenie dalszych prób klinicznych.

W związku z tym, w Polsce preparaty zawierające grzybnię maczużnika chińskiego są zarejestrowane wyłącznie jako suplementy diety - nie stosuje się ich w celach leczniczych.

Ze względu na ograniczone wyniki badań na ludziach nie ma oficjalnych wytycznych odnośnie dawkowania. Dawka powszechnie stosowana w badaniach na ludziach to 1-3 gramy na dobę. We wspomnianych dawkach stosowanie Cordycepsu nie wiązało się z wystąpieniem skutków ubocznych.

Brak również nie badań bezpieczeństwa stosowania preparatów zawierających Cordyceps u ludzi. Długoletnie doświadczenia stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej sugerują jednak, że nie są one toksyczne.

Więcej o preparatach roślinnych można przeczytać w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ziola-lecznicze-i-preparaty-ziolowe