Anna (anonim, 188.147.107.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy lek Nobaxin (azytromycyna) występuje tylko w dawce 500 mg?

Dzień dobry
Czy lek Nobaxin (azytromycyna) występuje tylko w dawce 500mg? Czy są jakieś mniejsze dawki np. 250 mg? Moje pytanie wynika stąd, że ten lek został przepisany dziecku i ta dawka okazała się być za wysoka. Powodem przepisania go dziecku były drgawki/dygotanie ciała u dziecka . Po odstawieniu drgawki/dygotanie ciała wróciły.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nobaxin jest zarejestrowany w dawce 250 mg, ale najprawdopodobniej nie została ona wprowadzona do obrotu, ponieważ nie widzę jej dostępności w aptekach.

Natomiast dostępne są inne leki z azytromycyną tabletkowaną w dawce 250 mg (np. Azycyna, Sumamed, Azitrolek) oraz preparaty z których uzyskuje się zawiesinę dawkowaną w mililitrach, co pozwala na precyzyjny dobór dawki - do decyzji lekarza:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/54297/nobaxin-tabletki-powlekane/zamienniki

Trudno mi się odnieść do zastosowania i dawkowania azytromycyny w drgawkach czy dygotaniu ciała, ponieważ nie znam takiego wskazania do zastosowania tego leku. Aztromycyna jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania. Jest on wskazany w leczeniu zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Są doniesienia wskazujące na działanie immunomodulujące i przeciwzapalne azytromycyny, ale nie widzę na podstawie informacji z Pani wpisu związku. Szczegóły dotyczące uzasadnienia do podawania azytromycyny powinien przekazać lekarz. Być może jest to rodzaj terapii off-label:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leczenie-off-label-poza-wskazaniami