Alterego (anonim, 83.11.119.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czym różni się endometrioza od przerostu endometrium?

Dzień dobry, zaczęłam stosować lek Belara zgodnie z zaleceniami - 1 dnia cyklu przyjęłam pierwszą tabletkę. Mój okres przedłużył się do 6 dni+3 dni plamienia. Przy 11 tabletce dostałam kolejny raz okres z dosyć dużymi skrzepami i kawałkami endometrium. 3 dni miałam obfite krwawienie, od dwóch dni wyglada to bardziej jak śluz wymieszany z krwią. Dodam, ze już kiedyś brałam lek Belara przez ok. rok i z tego co pamietam przy pierwszym opakowaniu miałam identyczne skutki uboczne, a do tego chyba musiałam mieć przerost endometrium, który wyleciał w trakcie pierwszego krwawienia z odstawienia (dosyć duży). Ginekolog nigdy nie stwierdził u mnie endometriozy, był to jedyny taki przypadek. Później było wszystko w porządku, brak krwawień srodcyklicznych, jedynie czasami dostawałam krwawienia z odstawienia zanim zakończyłam blister, np. 2 dni za wcześnie i również miewałam skrzepy. Moje pytanie brzmi, czy rzeczywiście mam się czego obawiać lub czy lek jest źle dobrany? Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Pierwsze 3 miesiące przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych określa się jako tzw. okres adaptacyjny, w czasie którego organizm przystosowuje się zmian zachodzących pod wpływem hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Przedłużające się, nieregularne krwawienia i plamienia zwykle nie są powodem do niepokoju i jeśli ich nasilenie nie stwarza ryzyka dla zdrowia (np. ciężkiej anemii), zwykle nie są przesłankami na do zmiany leku.

Odnośnie Pani obaw dotyczących endometriozy, choroby tej nie diagnozuje się wyłącznie na podstawie objawów. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego: laparoskopii, laparotomii, ewentualnie laparoskopii przezpochwowej (najmniej inwazyjna metoda). Endometriozy nie należy też mylić z przerostem endometrium. Endometrioza to choroba polegająca na przemieszczaniu się endometrium (błony śluzowej macicy) poza jamę macicy, np. w okolice jajników, jajowodów, jelit czy płuc.

Przerost endometrium polega na nadmiernym rozroście błony śluzowej macicy w wyniku braku równowagi pomiędzy estrogenami a progesteronem. Stan ten, sam w sobie nie jest chorobą, może jednak prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej, dlatego w przypadku podejrzenia przerostu endometrium konieczna jest dalsza diagnostyka.

Jeśli wraz z upływem czasu nasilenie zaburzeń krwawienia będzie się utrzymywać na tym samym poziomie bądź ulegnie zaostrzeniu konieczna będzie wizyta u lekarza. Tak jak wspomniałam wcześniej, pierwsze 3 opakowania należy jednak traktować jako okres przystosowawczy, w czasie którego tego typu objawy mogą wystąpić.

Zachęcam do lektury artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/bol-i-nieplodnosc-czyli-endometrioza

Alterego (anonim, 83.11.119.)
około miesiąca temu

Dodam jeszcze ze krew jest bardzo jasna (różowa lub jasno czerwona)