dr n. med. (anonim, 93.105.176.)
około 2 miesięcy temu, Bałuty, Łódź

Jakim preparatem mogę zastąpić Dormicum?

Witam, firma Komtur widocznie zmienia prognozy dot. leku, gdyż podała, że lek wróci, choć niestety nie tak szybko. Lek nie jest wpisany na listę leków zagrożonych niedostępnością. Co zrobić ma pacjent, któremu lek jako jedyny daje spać, a żaden szpital nie poda ile ma zapasów midazolamu. W zasadzie nie wiem, co doradzić, bo leczenie bólu i snu w Polsce nie odbywa się jak powinno. Teoretycznie forma i.v. jest, ale jaki oddział zajmie się pacjentem z uwagi na brak leku, a nie koniec terapii. Jako lekarz chciałabym moc mu jakoś pomoc!
Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

primum non nocere (anonim, 37.248.214.)
około miesiąca temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: jest spamem.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

około 2 miesięcy temu

Przyczyny braku dostępności preparatów nie zawsze są w 100% zależne od jego producenta.
W artykule poniżej opisaliśmy możliwe przyczyny braku leków w aptekach:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-brakuje-lekow-w-aptekach

Chciałabym wspomnieć, że midazolam jest zalecany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności oraz w premedykacji. Zaleca się stosowanie leku krótkotrwałe, zazwyczaj od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni.

W premedykacji mogą być zastosowane inne preparaty z grupy benzodiazepin, np. diazepam czy lorazepam. W przypadku zaburzeń snu zaleca się stosowanie jak najmniejszych dawek preparatu przez jak najkrótszy czas. W przypadku pacjentów, u których zastosowanie leku Dormicum jest jedynym sposobem na zaśnięcie, być może powinno się sprawdzić stopień uzależnienia fizycznego i psychicznego od preparatu. Aktualnie powinno się postępować zgodnie z wynaczonymi przez towarzystwa lekarskie schematami postępowania w leczeniu bólu i bezsenności. Na rynku aptecznym dostępne są inne preparaty, równie skuteczne w krótkotrwałym leczeniu snu oraz w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego.

Ilości leków w magazynach w szpitalach są znane wyłącznie dla upoważnionego personelu. Nie są to informacje ogólnodostępne.

Kryteria umieszczenia preparatu na liście zagrożonej brakiem dostępności opisaliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/niejasna-proweniencja-wykazu-lekow-zagrozonych

Specjalny nadzór nad tą grupą preparatów jest zgodny z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii oraz z Rozporządzeniem w sprawie recept.

primum non nocere (anonim, 31.0.63.)
około 2 miesięcy temu

Firma zachowuje się bardzo nieprofesjonalnie. Roche nigdy nie spowodował takiej sytuacji. Może trzeba podnieść problem do skali MZ czy GIF? Świecimy oczami przed pacjentami, a w duchu wielkie zmartwienie i poczucie niesprawiedliwości, a odpowiedzialność i chęć pomocy nic nie zmienia! Pisanie recept, e-RP na takie leki otoczone jest złą sławą, a pacjenci podejrzewani o wyłudzenia. Koszmar