Sar (anonim, 5.173.176.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy to normalne, że po leku Tiaprid występuje pobudzenie i halucynacje?

Czy po pierwszych dawkach tiaprid PMCS 50 mg wieczorem i rano może wystąpić zwiększone pobudzenie i halucynacje? Czy to normalny mechanizm a po nim po kilku dniach wyciszenie po nasyceniu lekiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie napisaliśmy, że Tiaprid stosuje się doraźnie. Tiaprid przeznaczony jest do stosowania codziennie w dawce dobowej zależnej od wskazania. W przypadku zaburzeń zachowania u pacjentów z demencją dawka często jest zwiększana do maksymalnej zalecanej. Ale już u pacjentów podczas odstawiania alkoholu jest to konkretna liczba tabletek na dobę przez 1-2 miesiące.

Na ten moment po pierwszych dawkach widać u pacjenta działanie leku poprzez skutki uboczne. Działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić. Trudno jednak ocenić, że jest to "normalny mechanizm" działania leku. W mojej ocenie występowanie omamów czy halucynacji wymaga konsultacji z lekarzem - takie działania niepożądane zależnie od tego, czego dotyczą, mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Doc (anonim, 46.45.109.)
około 2 miesięcy temu

Dlaczego moja odpowiedź została usunięta?? Neuroleptyki wykazują działanie lecznicze nie doraźnie, ale po pewnym kilkudniowym czasie. Czemu usuwacie?

Doc (anonim, 46.45.109.)
około 2 miesięcy temu

Leki przeciwpsychotyczne to nie są leki doraźne, ewentualne działanie po kilku do kilkunastu dni.

Tiaprid jako działanie niepożądane może często (do 1 na 10 osób) powodować pobudzenie, a niezbyt często (do 1 na 100 osób) splątanie i omamy. Jednocześnie tiapryd wchłania się szybko i nie znajduję informacji, aby wymagany był dłuższy czas do osiągnięcia stanu stacjonarnego w rozumieniu farmakokinetycznym. Nie musi to jednak korelować z efektem terapeutycznym.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych najlepiej skontaktować się z lekarzem, który znając przypadek pacjenta oceni ich istotność i znaczenie dla dalszego przebiegu terapii.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/78631/tiaprid-pmcs-tabletki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/78631/tiaprid-pmcs-tabletki/ulotka