Marta (anonim, 31.60.232.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy kuracja lekiem Izotek już po zakończeniu leczenia może przyczynić się do wad płodu?

Witam, zaczęłam kuracje izotekiem na trądzik, czy może mieć to jakiś wplyw na ciążę lub plod? Wiem ze w czasie stosowania nie mozna zajsc w ziaze ani najlepiej 3 miesiące po zakończeniu leczenia, ale czy juz w późniejszym czasie nie bedzie to miało złego wpływu na dziecko?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Stosowanie izotretynoiny w okresie ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane, ze względu na możliwość uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie trwania leczenia i przez 1 miesiąc po zakończeniu leczenia. Zgodnie z drukami informacyjnymi: "Należy stosować co najmniej jedną wysoce skuteczną (tzn. niezależną od użytkownika) metodę antykoncepcji, lub dwie uzupełniające się metody antykoncepcji zależne od użytkownika". Więcej informacji zawartych jest Programie Zapobiegania Ciąży, który jest częścią ulotki dla pacjenta.

Izotretynoina jest retynoidem występującym fizjologicznie (naturalnie w organizmie), jednak w produkcie Izotek podawane są duże dawki. Po upływie wskazanego czasu karencji (odstępu) po zakończeniu leczenia izotretynoiną uzyskuje się stężenia właściwe dla stanu takiego, jak bez przyjmowania leku.

Nie ma informacji, aby przy zastosowaniu zalecanego odstępu po zakończeniu kuracji późniejsze zajście w ciążę mogło być obarczone jakimś dodatkowym ryzykiem dla dziecka. Gdyby tak było, lek prawdopodobnie nie miałby żadnego zastosowania lub byłyby one skrajnie ograniczone.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/38761/izotek-20-mg-kapsulki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ciaza-i-dziecko