A (anonim, 5.172.237.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Jak chronić się przed pasożytami?

Chciałabym zapytać czy są jakieś skuteczne sposoby, które pozwolą uchronić się przed pasożytami. Przestrzegam zasad higieny osobistej i nie mam z tym absolutnie żadnych problemów. Z uwagi na problemy zdrowotne korzystam dość z często z wizyt w poradniach czasem także tych szpitalnych. Kilka miesięcy temu przeszłam kurację Zentelem i pozbyłam się niechcianych pasożytów. Niestety teraz znów problem powrócił. Czym to może być spowodowane? Czy może powinnam zmienić swoją dietę, może wprowadzić jakieś produkty, które będą odstraszać pasożyty? Proszę o poradę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Prawdą jest, iż można się ponownie zakazić.
Domownicy również powinni się przebadać.

A (anonim, 5.172.234.)
około 5 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Nie mam żadnego kontaktu ze zwierzętami gdyż nie mam żadnych zwierząt nawet domowych. Jeśli chodzi o przestrzeganie zasad higieny osobistej - to na 100% ta przyczyna odpada gdyż przestrzegam bardzo zasad higieny osobistej. Wszystkie owoce i warzywa bardzo dokładnie myje, więc pozostaje doza niepewności czyn na pewno za pierwszym razem na 100% pozbyłam się pasożytów albo kontakt z osobą, która była zarażona pasożytem. Czy w takim razie jeśli miałam gdzieś kontakt z osobą zarażoną pasożytem mogłam nabyć je ponownie? Czy wszyscy domownichy powinni sprawdzić czy nie mają pasożytów?

Robaczycom skutecznie zapobiega się stosując zasady higieny - przede wszystkim mycie rąk, a także surowych warzyw i owoców. Jeśli stosuje Pani te zasady, to przebywanie w przestrzeniach takich jak przychodnie nie powinno stanowić czynnika ryzyka. Nie ma innego równie skutecznego sposobu profilaktyki ani środków "odstraszających" pasożyty przewodu pokarmowego.

Ponowne zakażenie może wynikać bliskiego kontaktu z osobą lub zwierzęciem zarażonym pasożytami. Brak odrobaczenia zwierząt może skutkować nawracającymi zakażeniami pasożytami, które przenoszone są przez zwierzęta. Jeśli ma Pani zwierzęta lub styczność ze zwierzętami, to warto zastanowić się, czy mogą one stanowić źródło zakażenia. W przypadku niektórych pasożytów źródłem zakażenia może być także pościel i bielizna kąpielowa. Można także wziąć pod uwagę, że skuteczność pojedynczej kuracji nie zawsze jest 100%.

Brak skuteczności leczenia czy też fakt nawrócenia objawów należałoby rozpatrywać ściśle w związku z rodzajem pasożyta, który Panią nęka. W przypadku opornych na leczenie robaczyc można podjąć leczenie u specjalisty z tej dziedziny - parazytologa.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wszy-owsiki-i-inne-przedszkolne-pasozyty