Abc (anonim, 83.4.202.)
około 13 dni temu, Fabryczna, Wrocław

Czy jedzenie kwiatków dziurawca ma sens w celu uzyskania efektu przeciwdepresyjnego?

1Czy jedzenie świeżych/suszonych kwiatków dziurawca ma sens w celu uzyskania efektu antydepresyjnego? I wtedy ile takich kwiatków na dzień?rano czy wieczorem?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Takie postępowanie nie jest uzasadnione i może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje dla zdrowia. Przede wszystkim nie spożywa się całych kwiatostanów dziurawca. Wykorzystuje się przetwory z tej rośliny.

W zaburzeniach nastroju stosuje się suchy wyciąg z dziurawca uzyskany przez ekstrakcję alkoholem lub wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela dziurawca. Poddawane są one standaryzacji na obecność substancji działających przeciwdepresyjnie.

Ziele dziurawca suszone stosowane jest natomiast w innym celu - w zaburzeniach trawiennych. Zioła do zaparzania można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Niektórzy w tym celu zbierają i suszą surowiec pozyskany ze stanowisk naturalnych lub uprawiają dziurawiec we własnych ogrodach. Niektórzy zielarze na bazie dziurawca przygotowują także nalewki czy oleje, także do zastosowań zewnętrznych. Jednak przy braku doświadczenia w tym zakresie najlepiej skorzystać z gotowych produktów dostępnych w aptekach czy sklepach zielarskich:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/herba-hyperici
Personel fachowy tych placówek doradzi, które produkty mają jakie zastosowanie i jak należy je dawkować.

Jeśli podejrzewa Pani/Pan u siebie depresję czy zaburzenia nastroju, to proszę na ten temat porozmawiać ze specjalistą. Są dostępne skuteczne leki oraz opcje niefarmakologiczne (psychoterapia). Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja