Magda (anonim, 5.173.226.)
około 8 miesięcy temu, Warszawa

Czy Plomb-R nie zaszkodzi, jeśli w zębie u dziecka jest próchnica?

9 latkowi wypadła plomba(ząb mleczny). Na wizycie u stomatologa, ze względu na nie możność opracowania i założenia nowej plomby (brak współpracy dziecka z lek. stom.) dentysta zadecydował założyć opatrunek tymczasowy. Zalecił wizytę za 2 miesiące, oczywiście jeżeli opatrunek utrzyma się w zębie. Czy jeżeli opatrunek wypadnie to mogę sama założyć dziecku Plomb-R by dotrwać do wizyty? W ulotce pisze że do 28 dni Plomb-r może być w zębie, ale jeśli jest w nim jakakolwiek minimalna próchnica to czy nie zaszkodzę dziecku zakładaniem Plomb-R? Czy lepiej by zrobił to stomatolog?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Plomb-R to rozwiązanie tymczasowe (np. w sytuacji, kiedy stara plomba wypadnie), nie należy używać tego wyrobu medycznego w sposób ciągły dłużej niż 28 dni.

Ma on jedynie zabezpieczyć ząb przed czynnikami zewnętrznymi i resztkami jedzenia, a także język, policzki i dziąsła przed ewentualnie drażniącym działaniem nieopracowanego stomatologicznie zęba. Z pewnością Plomb-R nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego wypełnienia.

Jeśli opatrunek wypadnie i będzie mieć Pani wątpliwości, jak postąpić, to proponuję kontakt z dentystą. Trudno mi powiedzieć, czy nie zaszkodzi Pani dziecku, jeśli ząb jest rozwiercony i są w nim pozostałości próchnicy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście dokończenie borowania oraz założenie "normalnego" wypełnienia.

Jeśli mogę natomiast coś doradzić, to proszę szukać gabinetu stomatologii dziecięcej. Zwykle wyposażenie, wystrój takich gabinetów, ale także i doświadczenie personelu powodują, że wizyta może być dla dziecka wręcz frajdą. Dziecko w wieku 9 lat może także otrzymać stosowne znieczulenie, o co warto zapytać zanim jeszcze stomatolog rozpocznie działania w jamie ustnej dziecka.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62338/plomb-r-krem/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62338/plomb-r-krem