Monika (anonim, 31.60.124.)
około roku temu, Warszawa

Czy przekąska zawierająca: sezam, sól morską, nasiona szałwii hiszpańskiej, siemię lniane, zioła prowansalskie, bazylię, majeranek, rozmaryn, cząber, oregano, tymianek i miętę będzie wpływała na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Vibin mini?

Dzień dobry mam pytanie czy przekąska składająca się z sezamem, sola morską, nasionami szałwii hiszpańskiej, siemie lniane, zioła prowansalskie, bazylię, majeranek, rozmaryn, cząber, szałwia, oregano, tymianek i miętę będzie wplywalo na tabletki antykoncepcyjne vibin mini? czy tylko wpływają na nie grejfrut i dziurawiec

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Różnorodność składników ziołowych zawartych w przekąsce jest bardzo duża, jednak, w mojej ocenie, ilościowo nie tak duża, aby skutecznie zaburzyć skuteczność stosowanych przez Panią pigułek.

Jeśli obawia się Pani o działanie tabletek, najlepiej unikać potraw, które zawierają tak dużą ilość przypraw, bądź spożywać posiłki w odstępie czasowym z przyjęciem pigułki, np. 4 godziny przed jej zastosowaniem lub 4 godziny po, aby dać szansę na wchłonięcie się substancji czynnej czy, przynajmniej częściowe, strawienie pokarmu.

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej warto wybierać takie produkty, których jesteśmy pewni, aby nie musieć obawiać się o wpływ każdego składnika posiłku na skuteczność środków zapobiegających ciąży i nie musieć analizować składu potraw. Mam tutaj na myśli też naszą świadomość, iż pigułka daje nam pełne bezpieczeństwo, także to psychiczne, właściwej ochrony przed ciążą.

Tak, jak Pani wspomniała, istnieją takie owoce czy zioła jak grejpfrut, pomarańcza czy dziurawiec, które zostały dokładnie przebadane pod kątem wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, ponieważ są masowo wykorzystywane do produkcji soków czy leków.
Jeśli natomiast chodzi o przyprawy zakładamy, że do potraw dodajemy ich na tyle znikome ilości, iż nie zaburzą one skuteczności stosowanej antykoncepcji.

Proszę się zatem nie obawiać, spożyta przekąska nie powinna obniżyć skuteczność pigułek Vibin mini.

Przesyłam także materiały, w których bardziej szczegółowo wyjaśniam, jakie leki mogłyby zaburzyć skuteczność antykoncepcji:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji