Kamol (anonim, 217.99.222.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy w przypadku zakrzepów w głowie u kobiety ciężarnej lek Fraxiparine należy się na zniżkę?

Moja dziewczyna w ciąży dostala zakrzepice krwi w glowie , lekarz przepisał fraxiparine 0.6 platna 100 % czyli 120 zł za opakowanie . Poczym zapytaliśmy sie dlaczego 100 procent to odpowiedziala ze na zakrzepice głowy nie ma refundacji . Miesiac później ginekolog i lekarz rodzinny wystawil receptę za ktora zakupiliśmy zaszczyli za 40zl.. Czyli z refundacja.. Więc dlaczego w szpitalu nie chca nam wysawic z refundacja tego leku ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Lek Fraxiparine jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji o objęciu refundacją, a są to:
• Profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych z przyczyn innych niż zabieg chirurgiczny w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych (np. ciężkie zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolność serca, ciężkie zakażenia).
• Zapobieganie wykrzepianiu w układzie krążenia pozaustrojowego podczas hemodializy.
• Leczenie zakrzepicy żył głębokich z towarzyszącą zatorowością płucną lub bez zatorowości.
• Leczenie niestabilnej dławicy piersiowej i zawału mięśnia sercowego bez załamka Q w leczeniu skojarzonym z kwasem acetylosalicylowym.

Ponadto lek może być zniżkowy w schorzeniach nie wymienionych w ulotce, a są to między innymi (wybrałam te, które mogą "pasować" do opisanej przez Pana sytuacji):
- zespół antyfosfolipidowy lub jego powikłania - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe;
- profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej u kobiet w ciąży - w przypadkach innych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

W mojej ocenie co najmniej to ostatnie wskazanie powinno upoważniać ciężarną ze zdiagnozowanym zakrzepem do otrzymanie leku z refundacją, natomiast nie jestem lekarzem oraz nie mam wglądu do dokumentacji medycznej pacjentki. W obecnym stanie prawnym odpłatność ustala lekarz na podstawie weryfikacji wskazań do refundacji. Proszę zapytać ginekologa lub lekarza rodzinnego, jaka konkretnie jest diagnoza i na jakiej podstawie wystawiają pacjentce receptę ze zniżką i czy stan ten był inny w momencie wystawiania pierwszej recepty.

Jeśli uważacie Państwo, że pierwsza recepta została wystawiona z nieprawidłową odpłatnością, to można w tej sprawie zwrócić się do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub do Rzecznika Praw Pacjenta.

Załączam dodatkowe informacje o leku Fraxiparine:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31189/fraxiparine-iniekcja/apteki/w-warszawie
oraz nasze materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/blog/bezplatne-leki-dla-kobiet-w-ciazy-program-ciaza
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/ciaza-i-dziecko
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke