Kaśka (anonim, 31.0.34.)
około roku temu, Warszawa

Jak długo po zakończeniu kuracji lekiem Pylera należy wykonać test z kału na Helicobacter, by sprawdzić, czy leczenie było skuteczne?

Dzień dobry
Bardzo proszę o pomoc, skończyłam 14dniowa kurację lekiem pylera.
Kiedy powinnam zrobić test z kału i sprawdzić czy bakteria zniknęła?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, testy mające ocenić skuteczność eradykacji Helicobacter pylori wykonuje się co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu leczenia przeciwbakteryjnego.

Taka ocena jest konieczna w przypadku ciężkich postaci zapalenia żołądka (np. gdy wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego), chłoniaka żołądka, resekcji żołądka z powodu nowotworu czy też raka żołądka w wywiadzie. W takich przypadkach wykonuje się gastroskopię z biopsją (pobranie i badanie fragmentów błony śluzowej żołądka), co pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy bakteria jest dalej obecna.

W innych chorobach badanie skuteczności leczenia przeciwbakteryjnego nie jest konieczne, zwłaszcza, gdy nastąpiła poprawa. Zaleca się je jednak wykonać w przypadku choroby refluksowej przełyku, konieczności leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi czy też dyspepsji czynnościowej. W takich wypadkach stosuje się metody nieinwazyjne, jak wspomniane przez Panią badanie na obecność antygenu w kale.

Ostatecznej oceny, czy zrobienie takiego testu jest u Pani konieczne i jaką metodą go wykonać, dokona lekarz prowadzący leczenie.

O różnych sposobach wykonania testu na obecność Helicobacter pylori pisaliśmy już we wcześniejszych wątkach:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/6589/domowe-laboratorium-gdzie-moge-kupic-domowy-test-na-helicobacter-pylori
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/11411/mesopral-na-jak-dlugo-przed-wykonaniem-testu-na-helicobacter-pylori-z-kalu-trze
Należy pamiętać, że jako że test z krwi wykrywa przeciwciała przeciwko Helicobacter pylori, które obecne są również po przebytej infekcji, nie znajduje on zastosowania w ocenie skuteczności eradykacji.

Być może przydatne okażą się również poniższe materiały:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-helicobacter-pylori
https://www.gdziepolek.pl/produkty/65474/pylera-kapsulki/