Mama (anonim, 5.173.0.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Czy zamiast Momester mogę u dziecka zastosować Momester Nasal?

Czy momester nasal który ma taki skład jak momester można zastosować u dziecka 10 letniego? Lekarz nie wypisał recepty, zalezil momester,a tylko momester nasal jest bez recepty.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zarówno Momester (na receptę), jak i Momester Nasal (bez recepty) zawierają ten sam składnik czynny - 50 mikrogramów mometazonu furoinianu. Substancje pomocnicze (pozostałe składniki leku) są jakościowo identyczne w przypadku obu produktów.

Momester posiada rejestrację do stosowania w katarze siennym i całorocznym zapaleniu błony śluzowej nosa u dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia oraz w leczeniu polipów nosa u osób powyżej 18 roku życia. Momester Nasal posiada rejestrację do stosowania w katarze siennym u pacjentów dorosłych (od 18 roku życia).

Różnica we wskazaniach wynika przede wszystkim z kategorii dostępności - leku w ramach samoleczenia, bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować u dzieci i młodzieży. W związku z tym producent w ulotce produktu zamieścił wyraźną informację, jaka grupa pacjentów może stosować ten lek bez recepty. Jest to także kwestia odpowiedzialności - za terapią prowadzoną lekami z recepty odpowiada lekarz, leki kupione bez recepty pacjent stosuje we własnym zakresie.

Jeśli odbyła Pani konsultację z lekarzem i ma Pani pewność, że chodzi o Momester, to z farmaceutycznego punktu widzenia oba leki są identyczne (skład, dawka). Niemniej w podobnych przypadkach zawsze niepokoi przyczyna, dla której lekarz nie wypisał recepty lub niedookreślił, że pacjent ma stosować Momester Nasal, który powinien zakupić bez recepty. Jeśli ma Pani wątpliwości - proszę skontaktować się z lekarzem.

Załączam dodatkowe informacje o leku Momester i Momester Nasal:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87124/momester-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87124/momester-aerozol/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/98681/momester-nasal-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/98681/momester-nasal-aerozol/ulotka
Mogą się przydać także nasze opracowania:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-alergie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-alergie-mozna-wyleczyc