Betty (anonim, 5.173.202.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Czy Ospamox może powodować wysychanie śluzówek jamy ustnej i nosa?

Wzięłam 2 dawki Ospamox 1 g i bardzo mi wysychaja usta i w buzi. Do tego bardzo pezesycha w nosie też. Czy to są skutki uboczne?? I czy mogę odstawić po 2 dawkach??

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie ma informacji w aktualnych zarejestrowanych materiałach producenta, aby lek Ospamox mógł powodować wysychanie śluzówek jamy ustnej i nosa. Nie wszystkie działania niepożądane są wprawdzie znane i opisane w ulotce, a w innych źródłach można znaleźć informacje o wywoływaniu przez amoksycylinę (składnik aktywny leku Ospamox) suchości w jamie ustnej, dlatego nie można całkowicie wykluczyć związku.

Działania niepożądane lub ich podejrzenie należy zgłosić lekarzowi, można takich zgłoszeń dokonywać także indywidualnie. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Sytuacje i objawy wymagające natychmiastowego przerwania leku omówione są w części 4 ulotki. Są to działania niepożądane, które są niezbyt częste oraz bardzo rzadkie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58148/ospamox-tabletki-powlekane/ulotka

Zaprzestanie przyjmowania antybiotyku przed dokończeniem kuracji spowoduje brak efektu leczniczego i dalszy rozwój infekcji, na jaką został przepisany Ospamox. Może także przyczynić się do rozwoju tak zwanej antybiotykooporności - sytuacji, w której bakterie przestają reagować na dany, ale też i inne antybiotyki. Może to być przyczyną nieskuteczności antybiotykoterapii w przyszłości. Ulotka informuje, że "lek należy przyjmować tak długo, jak zalecił to lekarz, nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej. Wszystkie dawki leku potrzebne są do zwalczenia zakażenia. Jeśli część bakterii przeżyje, może spowodować nawrót zakażenia."

Jeśli wiąże Pani opisane objawy z przyjmowaniem leku Ospamox i są one tak uciążliwe, że nie jest Pani w stanie ich zaakceptować, to proszę skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje, jak najlepiej postąpić.

Załączam dodatkowe informacje o leku Ospamox:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58148/ospamox-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58148/ospamox-tabletki-powlekane/ulotka
oraz nasze opracowanie dotyczące antybiotyków, które może być przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach