Karolina  (anonim, 85.164.228.) Warszawa 4 lata temu

Czy 10 godzin po przyjęciu antybiotyku Azycyna można zażyć Hydroxyzinum 10 mg?

Dzień dobry czy 10 h po przyjęciu antybiotyku azycyna można zażyć hydroxyzinum 10 mg ?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Sugerowane produkty

Asekuracja w trakcie i po antybiotykoterapii

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

W dostępnym piśmiennictwie medycznym nie znajduję informacji o interakcjach wybranych leków.

Ponieważ są to leki na receptę można je stosować tylko wtedy, gdy zostały zaordynowane przez tego samego lekarza lub lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki zażywa pacjent.

Romanesku (anonim, 5.172.236.) 2 lata temu

WITAM ponownie.a czy tranxene tez mie mozna brać przy azycynie?

Karolina Zygmunt Farmaceuta

4 lata temu

Podczas stosowania antybiotyku Azycyna, czy też innych preparatów zawierających azytromycynę, należy unikać zażywania leków z hydroksyzyną. Takie połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w postaci zaburzeń rytmu serca, które potencjalnie mogą być poważne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są wrażliwe na wystąpienie takich zaburzeń - czyli cierpiących na choroby serca czy na tzw. "zespół długiego QT", mających problemy z przewodnictwem nerwowym, lub narażonych na zaburzenia elektrolitowe (np. po ostrych biegunkach i wymiotach).

W tym przypadku 10 godzin odstępu między lekami nie ma znaczenia, gdyż azytromycyna jest lekiem, który utrzymuje się w organizmie przez bardzo długi czas - jej okres półtrwania w tkankach wynosi od 2 do 4 dni. Dlatego najlepiej unikać zażywania hydroksyzyny w trakcie takiej antybiotykoterapii i jeszcze kilka dni po jej zakończeniu.

Jeżeli przyjęcie hydroksyzyny jest konieczne, najlepiej skonsultować się z lekarzem - zwłaszcza, iż jest to lek dostępny tylko na receptę. Lekarz może zalecić inny lek przeciwhistaminowy (w przypadku, gdy hydroksyzyna stosowana jest w leczeniu świądu) lub uspokajający (jeżeli jest używana jako lek przeciwlękowy).

Być może przydatne okażą się również poniższe materiały:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach https://www.gdziepolek.pl/produkty/8460/azycyna-tabletki-powlekane/ulotka https://www.gdziepolek.pl/produkty/36882/hydroxyzinum-vp-tabletki-powlekane/ulotka

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły