Ak (anonim, 5.184.77.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę stosować Ospamox po wyrwaniu ósemki?

Czy mogę stosować ospomax, bo wyrwaniu ósemki

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Ospamox to lek zawierający antybiotyk - amoksycylinę do podawania doustnego. Lek jest wydawany z przepisu lekarza. Możliwość i zasadność zastosowania go powinien ocenić lekarz dentysta, u którego dokonał Pan/Pani ekstrakcji.

Z przeglądu naukowego "Antybiotyki w zapobieganiu powikłaniom po ekstrakcjach zębów" wynikają wnioski wskazujące, iż podawanie antybiotyków zdrowym ludziom po usunięciu ósemek w celu zapobiegania zakażeniom, może powodować "więcej szkód niż korzyści". Inaczej ma się stosunek korzyści do ryzyka w przypadku pacjentów z czynnikami ryzyka (na przykład z upośledzoną odpornością czy infekcją już w momencie podjęcia zabiegu).

Podsumowując - jeśli lek zlecił lekarz, to proszę go zażywać zgodnie z jego poleceniem, natomiast na własną rękę - nie. Jeśli antybiotyk nie był zlecony, ale ma Pan/Pani objawy, mogące świadczyć o tym, że rozwija się infekcja (np. gorączka, złe gojenie się rany, inne niepokojące objawy) - proszę zgłosić się na dyżur stomatologiczny, gdzie ktoś kompetentny sprawdzi, czy trzeba podać antybiotyk.

Załączam dodatkowe informacje na temat leku Ospamox:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58148/ospamox-tabletki-powlekane/ulotka
oraz nasze dodatkowe materiały, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe