JANUSZ (anonim, 37.248.214.)
około roku temu, Warszawa

Jaki jest najlepszy zamiennik kropli Ikervis?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Krople do oczu Ikervis nie mają żadnego zamiennika.

Lek ten zawiera cyklosporynę, która należy do grupy leków zwanych immunosupresyjnymi. Środki te mają za zadanie złagodzić stan zapalny. Cyklosporyna jest jedynym zarejestrowanym okulistycznym medykamentem tego typu.

Krople Ikervis stosowane są w leczeniu ciężkiego zapalenia rogówki (przezroczystej warstwy pokrywającej przednią część oka) oraz u pacjentów z zespołem suchego oka, u których nie doszło do poprawy pomimo stosowania preparatów sztucznych łez.
Pomimo tych wskazań cyklosporyna często stosowana jest na zasadzie off-label, czyli poza wskazaniami, w wielu innych schorzeniach oka. Ordynowana jest głównie po przeszczepach rogówki. U pacjentów z zaburzeniami wydzielania łez związanym z zapaleniem spojówki, w leczeniu komplikacji ocznych w zespole Sjögrena, w olbrzymiobrodawkowym zapaleniu spojówek.

Alternatywą dla kropli Ikervis mogą być krople oczne z cyklosporyną wykonywane na miejscu w aptece sporządzającej lek oczne - tak zwany lek recepturowy.
Nie jestem w stanie powiedzieć, ile aktualnie kosztowałby taki lek, ponieważ jego cena zależy od cen sumy składników zapisanych przez lekarza. Recepta na lek robiony w postaci kropli do oczu z cyklosporyną jest nierefundowana i może być wystawiona np. przez okulistę.

Z uwagi na fakt, iż niestety, nie każda apteka dysponuje lożą aseptyczną, w której można wykonać jałowe krople oczne, preparat sporządzić można tylko w wybranych aptekach w Polsce:
https://www.gdziepolek.pl/apteki/leki-oczne-robione

Lekarz może wypisać receptę na recepturowe krople oczne z cyklosporyną na kilka sposobów. Przykłady załączam poniżej. Najczęściej zalecanym stężeniem jest 0,1% lub 0,2%.

Przykłady:
1)
Equoral 0,2
Oleum Ricini ad 10,0

2)
Sandimmun Neoral 0,2
Oleum Ricini ad 10,0

3)
2% Sol. Cyclosporini 10,0

Equoral i Sandimmun Neoral to nazwy handlowe kapsułek zawierających 100 mg cyklosporyny . Oba preparaty dostępne są także w formie roztworów o stężeniu 100 mg/ml.

Jeśli chciałby Pan dowiedzieć się, jaki jest koszt sporządzenia takiej recepty, można skontaktować się z wybraną za pomocą powyższego linku aptekę i zapytać o cenę.

Załączam także artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-stosowac-krople-do-oczu
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-immunosupresyjne-obnizajace-odpornosc