Wrażenia z Warsaw Pharmacy Show 2019

Mimo, że działamy już od kilku lat, pierwszy raz braliśmy udział w większych targach farmaceutycznych w Polsce.

Jeśli mielibyśmy podsumować, dzięki udziałowi w targach nawiązaliśmy kilka ciekawych kontaktów. Część to nasze rozmowy z partnerami, którzy mieli już okazję nas spotkać. Poznaliśmy również kilka firm zagranicznych.

Ze względu na naszą specyfikę, możemy praktycznie z każdym znaleźć pomysł na współpracę, więc równie interesujący jak odwiedzający, byli dla nas sami wystawcy. Jednak jeśli ktoś reprezentuje bardziej tradycyjną firmę zorientowaną wyłącznie na kontakty z aptekarzami, mógł być rozczarowany frekwencją.

Miejsce

Targi odbywały się w Global Expo, które znajduje się na warszawskim Żeraniu.

Okolica ogólnie nie jest szczególnie reprezentacyjna i w trakcie burzy towarzyszącej otwarciu zamieniła się w błotniste jezioro :) Na szczęście drugi dzień był nieco bardziej pogodny.

Wejście do hali targów

Źródło: GdziePoLek

W Niemczech targi też odbywają się w Messen na obrzeżach Monachium, ale tam jednak infrastruktura jest imponująca.

Wystawcy

Z jednej strony można było znaleźć coś ciekawego z każdej grupy, z drugiej jednak reprezentacja czołowych graczy nie była zbyt duża.

Producenci: to grupa najbardziej zainteresowana uwagą aptekarzy. Szczególnie silna była reprezentacja związana z medycznym wykorzystaniem konopi. Z dużych firm była Polfa Tarchomin.

Hurtownie: brak największych graczy.

Technologie: ciekawa była obecność firmy KODANU, która przejęła system apteczny Amax rozwijany wcześniej przez ILC w grupie NEUCA. Nowa firma wydaje się mieć ambicje oraz wolę do działania, zdobyła właśnie sporego klienta z około 40 aptekami.

GdziePoLek na Warsaw Pharmacy Show 2019

Przy stoisku Rafał Duda

Zainteresowała nas inicjatywa Aptekarze Online, która chce stworzyć giełdę dyżurów aptek - tak, aby można było znaleźć farmaceutę do doraźnego obsadzenia dyżuru, gdy brakuje własnego personelu.

Byli także producenci robotów aptecznych, na przykład niemiecki Gollmann, który oprócz robota przywiózł także oryginalne czekoladki ze swojej rodzinnej miejscowości.

Organizacje aptekarzy: było stoisko NIA, której przedstawiciele prezentowali też w części kongresowej. Obecna była także warszawska i śląska OIA. Niestety nie udało nam się przy nich zastać przedstawicieli.

Stale za to był ktoś przy stoisku PharmaNET blisko nas. Najlepiej obsadzone wyglądało stanowisko ZAPPA, które gromadzi właścicieli aptek indywidualnych. Z tego, co usłyszeliśmy, ma już sto-kilkadziesiąt członków, co wydaje się dobrym wynikiem. Pisaliśmy też w mediach społecznościowych o ostatnim raporcie ZAPPA o aptekach w Polsce, którego stworzenie wyróżnia organizację na tle innych.

Gorącym tematem była opieka farmaceutyczna, zarówno jeśli chodzi o część kongresową (wystąpienie m.in. przedstawiciela Lloyds z Wielkiej Brytanii), jak i obecność zajmujących się tym obszarem wystawców.

Panel wykładowo-dyskusyjny

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk z farmaceuta-radzi.pl o udzielaniu porad w aptece kobietom w trakcie laktacji

Odwiedzający

To wydaje się najsłabsza strona imprezy, mianowicie stosunkowo niska frekwencja aptekarzy lub farmaceutów pracujących na etacie - odnieśliśmy wrażenie, że spotkać można było jedynie te osoby, które uczestniczyły w toczących się równolegle szkoleniach, na których była okazja zdobyć ważne dla farmaceutów punkty twarde.

Widok z naszego stoiska

Źródło: GdziePoLek

Udało nam się porozmawiać z kilkoma właścicielami aptek, a także otrzymać cenny feedback od farmaceutów lub kierowników regionalnych, którzy już nas dobrze znają.

Jak zrobić coś na miarę Expopharm w Polsce

Porównując Pharmacy Show z targami w Niemczech (przeczytaj naszą relację z ostatniej edycji w październiku), którą są bardzo dużą imprezą, być może kluczowe dla frekwencji jest zapewnienie koordynacji z ruchem samorządowym aptekarzy.

Pamiętamy, że w Niemczech targom towarzyszył "Deutscher Apothekertag", który niemiecka ABDA nazywa corocznym "parlamentem aptekarzy". Dyskutowane tam są główne politycznie ważne dla aptekarzy tematy.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Praktyki i wyjazdy zagraniczne na farmacji

Studia farmaceutyczne to bez wątpienia czas intensywnej nauki oraz zdobywania doświadczeń podczas wakacyjnych praktyk. Aktywności te można urozmaicić, studiując lub odbywając praktyki w różnych zakątkach świata. Brzmi ciekawie, prawda? O tym jakie kroki należy podjąć, aby zakwalifikować się do programów SEP oraz Erasmus, jak wygląda studiowanie farmacji oraz praktyki za granicą, a także jakie korzyści dają wyjazdy zagraniczne opowiada absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy - Zuzanna Langowska, która studiowała w Portugalii oraz odbywała praktyki w Słowenii.

Porady medyczne w internecie - czy w nie wierzyć?

Chyba niemal każdemu z nas zdarzyło się choć raz wpisać w internetową wyszukiwarkę: Jakie są objawy XYZ? Jak leczy się XYZ? Czy lek X działa? W odpowiedzi możemy znaleźć teksty pisane przez specjalistów odpowiedzialnych za swoje słowa, ale też pseudonaukowe teorie. Na co warto zwracać uwagę szukając porady medycznej w Internecie, aby nie paść ofiarą fake newsów?

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (czerwiec 2020)?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie nowego wykazu produktów, które są zagrożone brakiem dostępności. Obowiązuje on od 15 czerwca 2020 roku. Aktualny wykaz liczy 298 pozycji i jest o 14 pozycji krótszy od listy, którą analizowaliśmy w połowie kwietnia. Dodano do niego 24 pozycje, a usunięto 38. Co się zmieniło?

Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2020

Kolejna edycja raportu o brakach leków, przypadająca na okres luzowania restrykcji po pierwszej fali epidemii, przynosi kontynuację pozytywnego trendu. Mimo obaw o wpływ utrudnień gospodarczych i logistycznych na dostępność leków, ogólna liczba brakujących preparatów jest znowu mniejsza. Poprawa dotyczy też deficytów stosowanych przez duże grupy pacjentów, takich jak leki dla chorych na tarczycę czy cukrzycę.