Wrażenia z Expopharm 2018 w Monachium

Pierwszy raz mieliśmy okazję odwiedzić największe targi farmaceutyczne w Niemczech. Impreza odbywa się raz w roku i trwa prawie tydzień. W tym samym czasie odbywał się też zjazd samorządu aptekarskiego.

Targi farmaceutyczne zajmują trzy wielkie hale miasta targowego we wschodniej części Monachium - a nawet cztery hale, jeśli liczyć też miejsce na obrady aptekarzy.

Końcowa stacja metra, która obsługuje miasteczko targowe, zdominowana była wizualnie przez panele reklamowe holenderskiej apteki wysyłkowej DocMorris.

Można to uznać za złośliwy trolling, gdyż to właśnie ta firma jest najbardziej znienawidzona przez niemieckich aptekarzy ze względu na omijanie niemieckiego prawa. Pisaliśmy o tym w artykule o dowozie leków w Niemczech.

Jeśli chodzi o część wystawienniczą, dwa pomieszczenia były ogólnego przeznaczenia - można tam było znaleźć firmy IT obsługujące apteki, hurtownie, a nawet specjalizowanych doradców podatkowych.

Jedna hala natomiast zajęta była przez producentów produktów, którzy chcą dla nich znaleźć miejsce na aptecznych półkach.

Skalę targów oddaje video z naszego 10 minutowego spaceru.

(przy tej okazji zapraszamy też do śledzenia kanału GdziePoLek na YouTube)

Wszyscy w jednym miejscu

Po doświadczeniu z Monachium nieco bardziej rozumiemy niemiecką fascynację targami. Zgromadzenie wszystkich ważnych osób z branży w jednym miejscu i czasie bardzo ułatwia szybkie nawiązanie kontaktów.

Podczas trzech dni, które sobie zarezerwowaliśmy, mogliśmy porozmawiać z wszystkimi liczącymi się firmami technologicznymi, największym wydawnictwem Wort & Bild Verlag, a także najważniejszą organizacją aptekarską, ABDA.

W dodatku firmy obecność na targach traktują na tyle poważnie, że w wielu przypadków można nawiązać rozmowę bezpośrednio z prezesem firmy, który przyjechał, aby być do dyspozycji masowo odwiedzających targi farmaceutów.

Łatwo też było zauważyć, że konkurencja na największe i najbardziej rzucające się w oczy stoisko trwała w najlepsze. Rekordziści dysponowali piętrowymi konstrukcjami wielkości małych budynków.

Kilka stoisk było zaskoczeniem, na przykład dużej sieci aptek z Wielkiej Brytanii (firma zajmuje się też importem).

Mocną reprezentację miały roboty używane w aptekach, które u nas ciągle są rzadkością.

Na pierwszy rzut oka nie widać było natomiast wystawców z Polski, przynajmniej wśród firm technologicznych i usługowych.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Jak zanieczyszczając środowisko, niszczymy sobie zdrowie?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują - od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia. Czy możemy jeszcze cofnąć zniszczenia, jakich ludzkość dokonała na przyrodzie, by cieszyć się lepszym zdrowiem?