Jak startupy funduszy VC KFK radziły sobie w 2018 roku?

udostępnij:

KFK był pierwszym znaczącym rządowym programem wsparcia inwestycji w startupy. Sprawdziliśmy wyniki spółek w 2018 roku z portfeli 10 największych funduszy, które łącznie dokonały 190 inwestycji. Sporo się działo: były nowe duże rundy i wyjścia. Niektórzy zarządzający mogą inwestować środki z nowych funduszy, inni mają zdecydowanie mniej szczęścia. Ze stajni KFK wywodzi się także wzbudzający ostatnio największe zainteresowanie startup, Synerise.

Mimo, że sami nie uznaliśmy do tej pory kapitału venture za najlepszą dla siebie formę finansowania, to z uwagą śledzimy inwestycje funduszy i ścieżki wzrostu ich inwestycji. Warto wiedzieć, czy własne wyniki pozwalają się zaklasyfikować jako "inwestycja klasy VC".

Dlaczego uważamy program KFK za dobrą próbę dla analiz inwestycji VC? Miał dużą skalę, jeśli chodzi o liczbę funduszy i ich inwestycji. Co ważne, limity inwestycji były wyższe niż w obecnych programach i startupy mogły liczyć na dofinansowanie nawet do 12 mln zł. Duża część beneficjentów miała już wiele lat na rozwój, co pozwala na ocenę wyników.

Pierwszy raz analizę portfeli funduszy KFK opublikowaliśmy rok temu (czytaj: "Przegląd portfeli funduszy KFK").

Podsumowanie wyników 10 funduszy

Tym razem analizie poddaliśmy o 2 fundusze więcej niż rok temu, uzyskując zestawienie dla równo 10 podmiotów o największej liczbie inwestycji.

Podsumowanie wyników dla 10 funduszy VC wspieranych przez KFK

Źródło: analiza GdziePoLek na podstawie danych w KRS i informacji od funduszy. W niektóre spółki zainwestował więcej niż jeden fundusz, wówczas inwestycja wliczona jest dla każdego z nich.

Kliknij, aby przejść do zestawienia funduszu WinVentures, Impera Seed Fund, SpeedUp Innovation, Inovo Venture Fund, Experior Venture Fund, Internet Ventures, META Ventures, Innovation Nest, Venture Capital Satus, Giza Polish Ventures.

Nowe rundy: TDJ Pitango, INventures, Fidiasz, CVC

Już po zeszłorocznym zestawieniu mieliśmy wrażenie, że z programu KFK wyszło wiele firm dysponujących atrakcyjnym produktem, które mogłyby być cenną zdobyczą dla funduszy poszukujących inwestycji przygotowanych do wzrostu.

Jak na razie te okazje intensywnie wykorzystuje polsko-izraelski fundusz TDJ Pitango, który sfinansował już trzy rundy dla startupów KFK: CallPage, Cosmose, i ostatnio Tylko. Dwie ostatnie inwestycje są w portfelu Experior, który opisujemy niżej.

Dużą aktywność wykazuje także poznański INventures. Od lutego 2018 roku fundusz zainwestował 18 mln zł w 5 projektów inwestycyjnych, w tym Rent Planet, Sidly i Restaumatic z naszej listy. Co ciekawe, fundusz inwestuje środki prywatnych inwestorów, bez sięgania po pieniądze publiczne. Jak uważa, ma dzięki temu większą elastyczność i szybkość działania. Zakres inwestycji to od 1 do 20 mln zł.

Prywatny fundusz Fidiasz FIZ Krzysztofa Domareckiego również pojawił się w akcjonariacie jednej z firm na naszej liście: HiProMine w portfelu Giza Polish Ventures ma wykorzystać potencjał biomasy z hodowli owadów.

Była też znacząca inwestycja CVC: EEC Magenta z udziałem Tauron zainwestował 13 mln zł w Reliability Solutions (również portfel GPV).

Wzbudzający największe zainteresowanie startup: Synerise

Wpisujący się w trend fascynacji wszystkim związanym ze sztuczną inteligencją startup wyróżnił się już w naszym poprzednim zestawieniu: ta jedna inwestycja pozwoliła zwrócić pieniądze inwestorom jednego z funduszy KFK, Satus.

W ciągu roku temperatura wokół firma podniosła się jeszcze dzięki aktywności jej prezesa. Zaangażował się w ratowanie klubu piłkarskiego, promowanie edukacji o AI w szkołach, wspólne wystąpienia z zagranicznymi liderami biznesu, równocześnie podkreślając niebotyczny potencjał przychodów Synerise.

Gdy firma opublikowała dalekie od oczekiwań wyniki, rozpętała się mała burza, którą nagłośnił Spider's Web ("Burza w internecie. Wyniki Synerise wprawiły branżę w osłupienie", Karol Kopańko). Na specjalnie zorganizowanej otwartej konferencji w Złotych Tarasach prezes odpowiadał na wątpliwości.

Slajd pokazujący dotychczasową historię inwestycyjną Synerise na konferencji w Złotych Tarasach 26 sierpnia 2019 r.

Zdjęcie: Piotr Biegun, LinkedIn

Wyniki finansowe każdy może ocenić sam. Biorąc jednak pod uwagę wielkość pozyskanych środków, w tym na kupno udziałów od wczesnych inwestorów, ciekawe jest, kto stawia na spółkę tak znaczące jak na polski rynek kwoty. Więcej o Synerise w sekcji poświęconej Satus.

10. WinVentures

Fundusz został stworzony w ramach grupy W Investments. W zarządzie spółki komplementariusza według KRS byli Michał Rumiński, Rafał Małecki, Konrad Sitnik, Małgorzata Walczak, oraz Piotr W., który od marca 2015 pozostał sam na stanowisku prezesa. 

W marcu tego roku Piotr W. został zatrzymany w związku ze sprawą funduszy zarządzanych przez Dom Maklerski W Investments, które miały działać na zasadzie piramidy finansowej. W latach 2012-1017 miało dojść do wyłudzenia 600 mln zł od dwóch tysięcy osób na inwestycje w ziemię rolną, domy starców i inne inicjatywy ("CBA: Fundusze, które sprzedawał m.in. Alior Bank, były piramidą finansową", BusinessInsider). Po zatrzymaniu Piotra W. funkcję prezesa objął, według KRS, Piotr Brudnicki.

Inwestycje WinVentures po wynikach za 2018 rok.

Źródło KRS. 

EcoCar to firma taksówkarska, której model biznesowy opiera się na własnej flocie ekologicznych samochodów o jednolitej identyfikacji wizualnej. Model został wymyślony przez Artura Jarzyńskiego, który próbował rozwinąć go w spółce Green Capital City. Inwestycji funduszu towarzyszyło wiele spekulacji na temat zaangażowania W Investments w projekt oraz sposobu jej przeprowadzenia - stara spółka miała według Pulsu Biznesu zostać z długami ("W Investments ma taryfę na zyski", "Wizjonerskie taxi odjechało wierzycielom", Karol Jedliński, PB).

Co ciekawe, pierwotny założyciel ostatnio znowu odnalazł się w branży. Według Gazety Wyborczej, założył dedykowaną fikcyjnemu patronowi fundację, która... angażuje niepłacących podatków wolontariuszy jako kierowców Ubera ("Wolontariusze fundacji nabijają kabzę Uberowi", Piotr Szostak, Vadim Makarenko).

Model EcoCar podlegał ostatnio wielu dostosowaniom (którym towarzyszyły częste zmiany w zarządzie), aby ustabilizować sytuację finansową firmy. Wydzielono na przykład osobną spółkę sprzedażową, dokonano optymalizacji kosztów, wydłużono okres inwestycji dla umów leasingowych. Większość przychodów spółki (prawie 80% w 2017 roku) generowana jest w Warszawie. WinVentures ma na dzień sprawozdania za 2018 rok około 57% udziałów w spółce.

Watergroup zajmuje się instalacją wodomierzy z funkcją zdalnego odczytu. Firma rozszerzyła także działalność o prowadzenie inwestycji budowlanych (wymiana pionów). WinVentures miało 60% udziałów.

Fintech IT Solutions tworzy oprogramowanie SaaS dla potrzeb punktów lombardowych.

Blue Medica prowadzi sieć placówek medycznych. Ma 9 spółek, w których jej udział wynosi ponad 20% kapitału.

Visanet to dostawca internetu z siedzibą we Wrocławiu. W KRS są sprawozdania za ostatnie dwa lata, ale strona internetowa firmy przestała być aktywna. Pod dotychczasowym numerem telefonu ktoś odbiera, jednak jest ostrożny z udzielaniem informacji o aktualnym statusie firmy. WinVentures miało ponad 60% udziałów.

Sporo spółek funduszu nie złożyło sprawozdań. Wcześniej znaczące przychody miał OneFone (3 mln zł w 2017 r., technologie VoIP). Motopewniak miał 400 tys. zł przychodu i zajmuje się platformą online dla usług sprawdzania stanu samochodów. Na stronie nie ma żadnych informacji opatrzonych niedawnymi datami ani danych kontaktowych.

BSS Poland miał z udziałem menedżerów z doświadczeniem w eCard i firmach bankomatowych tworzyć aplikacje dla banków, w tym system do obsługi wpłatomatów (niecałe 70 tys. zł przychodów w 2017 r.). Firma zapewnia telefonicznie, że się rozwija, chociaż jeden z założycieli zgłasza na LinkedIn otwartość na nowe wyzwania zawodowe.

Fundusz miał też kilka inwestycji (m.in. e-Wejściówki, Haxon ID Bank, Yosh, Probello), których KFK nie uwzględnia łącznie z resztą portfela, gdyż miały charakter symboliczny (nawet tylko 1 udziału). Miało to związek z ograniczeniami formalnymi inwestycji z KFK co do koinwestowania z podmiotami powiązanymi. Dlatego niektóre fundusze obejmowały symboliczny udział w spółce, aby później mieć opcję ułatwionej formalnie inwestycji w kolejnej rundzie, która była wtedy traktowana jako zwiększenie istniejącej pozycji.

powrót do podsumowania

9. Impera Seed Fund

Fundusz został stworzony przez notowaną na giełdzie Impera Capital. Zarządzający: Andrzej Ziemiński, Łukasz Kręski, Cezary Gregorczuk, Adam Wojacki mają za sobą karierę w sektorze finansowym i telekomunikacyjnym. Adam Wojacki inwestował również poza Polską, w szczególności na Ukrainie. Oprócz funduszu z KFK, w 2016 roku Impera Alfa została wybrana jako jeden z funduszy programu NCBR.

Inwestycje Impera Seed Fund po wynikach za 2018 rok.

Źródło KRS.

Najbardziej obiecującą z inwestycji wydaje się Listonic, który tworzy aplikację mobilną ułatwiającą wspólne zarządzanie listą zakupów. Od momentu pomysłu na biznes trzech absolwentów Politechniki Łódzkiej ponad dekadę temu, startup dodaje kolejne języki i użytkowników w kolejnych krajach. Nowy produkt, Sales&Deals, pozwala na przeglądanie gazetek promocyjnych lokalnych sklepów i ma zwiększyć wyniki finansowe firmy.

Telemedycyna Polska specjalizuje się w opiece kardiologicznej. Spółka jest notowana na giełdzie (Impera ma teraz niecałe 9% akcji). Mimo osiągnięcia znaczącej skali firma jak do tej pory nie jest dochodowa, stąd zapewne dość surowa ocena inwestorów: kapitalizacja to 3,5 mln zł. W 2016 roku inwestorem z opcją na powiększenie zaangażowania została NEUCA MED.

Wśród spółek, które miały zostać sprzedane przez fundusz, dalej działa Solution4Office. Firma oferuje system zarządzaniu drukiem i kopiowaniem w firmie, pierwotnie stworzony w ramach Sygnity w 2002 roku i następnie wydzielony.

W portfelu jest jeszcze Ventus Investments, który miał inwestować w farmy wiatrowe. Z powodu zmian w prawie do tej pory nie wyszedł jednak poza proces przygotowywania inwestycji. W 2018 roku miała miejsce jedna aukcja OZE, którą spółki zależne Ventus przegrały z powodu bardzo niskich cen zaoferowanych przez inne firmy energetyczne. Według sprawozdania w KRS były jednak nadzieje na wygraną w kolejnej aukcji w tym roku.

Wśród nieaktywnych już firm były projekty automatycznej identyfikacji zwierząt hodowlanych (Simplum), automatyzacji logistyki firm e-commerce (Sheepla), ochrony informacji poufnych (Agtes), systemów dla firm turystycznych (Origami System), zarządzania rachunkami online (Billbank - irachunki).

powrót do podsumowania

8. SpeedUp Innovation

Grupę SpeedUp prowadzi Bartłomiej Gola, który wśród zarządzających VC ma jeden z dłuższych staży. Po funduszu SpeedUp Innovation, finansowanym z KFK, SpeedUp stworzył też fundusz wspólnie z NCBR ( SpeedUp Bridge Alfa), a także ostatnio zarządza funduszem SpeedUp Energy Innovation, gdzie głównymi inwestorami są PGE Ventures i PFR Ventures, który skupia się na startupach energetycznych.

Inwestycje SpeedUp Innovation po wynikach za 2018 rok.

Źródło KRS, fundusz. Wyniki ACR włącznie ze spółką zależną (SA).

W portfelu inwestycji z KFK znaczące przychody oraz stały wzrost pokazują Fitatu, aplikacja do liczenia kalorii i monitorowania diety, oraz Smart Pharma, produkujące suplementy diety. Spółki te są też zyskowne.

Znaczące przychody ma dostarczające posiłki Let's Deliver, w tym wypadku problemem jest jednak ciągle duża konkurencja i niskie marże.

Produkująca sprzęt do stabilizacji kamer firma ACR Systems również miała problemy z tańszą konkurencją. Po SpeedUp akcjonariuszem zostały też Polskie Inwestycje Technologiczne. Od końca zeszłego roku w mediach społecznościowych startupu panuje niepokojąca cisza.

Przychody producenta drukarek Omni3D w zeszłym roku rosły, a w mediach pojawiają się informacji o pozyskiwaniu resellerów w kolejnych krajach. Produkty firmy mają być już sprzedawane na 15 rynkach.

W przypadku Ifinity, zajmującego się technologiami związanymi z lokalizacją (beacony i inne rozwiązania), fundusz postawił na technologię we wczesnym etapie. Założyciel firmy, Adam Jesionkiewicz, w niedawnym podcaście Macieja Filipkowskiego podzielił się doświadczeniami z punktu widzenia pracy nad inicjatywami wyprzedzającymi swoje czasy (youtube).

Rosnącą inwestycją w portfelu jest Salesbook, który tworzy narzędzia dla handlowców. Zgodnie z doniesieniami w mediach rozwiązanie firmy wdrożono w grupie Energa, prowadzone mają być także prace dla producenta samochodów w Azji. W rundzie zamkniętej rok temu wycena miała wynosić 12 mln zł według Rzeczpospolitej ("Startup z Rzeszowa z wycena 12 mln zł"), obecnie ma to być około 20 mln zł (ccnews).

powrót do podsumowania

7. Inovo Venture Fund

Fundusz zarządzany przez Tomasza Swiebodę i Michała Rokosza zbierał najwięcej poleceń ze strony założycieli. Nowy fundusz, Inovo Venture Partners, ma szukać okazji w rundach A (4-20 mln zł). W nowym wydaniu Inovo trzecim partnerem został Maciej Małysz, który poprzednio był menedżerem inwestycyjnym. Są już pierwsze nowe inwestycje (Eyerim), ale sam fundusz dalej pozyskuje kapitał.

Inwestycje Inovo Venture Fund po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

Flagową inwestycją poprzedniego funduszu z KFK pozostaje Booksy, dla którego rozwoju Stefan Batory przeniósł się do USA. Firma ułatwiająca umawianie wizyt w salonach fryzjerskich i kosmetycznych działa aktywnie na 6 rynkach - poza USA także m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Obecnie produkt rozwijany jest o funkcje płatności oraz pozyskiwania dla salonów nowych klientów. Na 2019 rok firma planowała również rundę wiekszą od wszystkich dotychczasowych. Więcej w wywiadzie Nell Przybylskiej ("Polska aplikacja podbija świat. Może stać się jednorożcem", BusinessInsider).

W lutym na giełdzie zadebiutowało ECC Games, które obecnie osiąga wycenę prawie 70 mln zł. Inovo sprzedało już niemal 2/3 ze swojego prawie 30% pakietu udziałów.

Drogę giełdową wybrało też wcześniej Brand24, który zajmuje się monitorowaniem wzmianek w internecie. Wycena sięgała niedawno 80 mln zł, choć w tym momencie jest niższa z powodu problemów z zablokowaniem profili firmy (i być może dostępu do API) przez Facebook.

W chwili, gdy finalizujemy naszą publikację, pojawiła się wiadomość o nietypowym wyjściu z innej inwestycji w tworzącym oprogramowanie dla szkół i uczniów Primeon. W tym wypadku spółkę, które osiągnęła próg rentowności przy około 1,3 mln zł przychodów w 2018 r., wykupili założyciele ("Primeon zarobił i się wykupił", Anna Bełcik, PB).

Rentowne i rosnące jest też FunFotos, zajmujące się produkcją i zarządzaniem fotokabinami.

Przychody rosną także w spółkach: Restaumatic (oprogramowanie dla restauracji) i Sotrender (analityka efektywności social media).

Dodatkowo Restaumatic pozyskał 3 mln zł w kolejnej rundzie, która sfinansowało INventures.

Więcej na temat historii Inovo i podejścia zarządzających można dowiedzieć się z wywiadu Tomasza Swiebody dla "Zaprojektuj swoje życie" (youtube).

powrót do podsumowania

6. Experior Venture Fund

Funduszem Experior kieruje Kinga Stanisławska oraz Marzena Bielecka. W tym momencie zarządzający nie prowadzą kolejnego funduszu, który dokonywałby nowych inwestycji. Angażują się jednak w rundy follow-on, a nawet nowe projekty, wspólnie ze współpracującymi aniołami biznesu.

Inwestycje Experior Venture Fund po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu. W przypadku Algolytics wyniki łącznie ze spółką zależną.

Powodem dumy dla funduszu może być fakt pozyskiwania przez szybko rosnące spółki portfelowe kolejnych rund. Według funduszu, od początku roku 5 spółek pozyskało kolejne rundy finansowania na łączną kwotę około 40 mln zł. W dwóch przypadkach inwestorem było TDJ Pitango

Pierwszą z tych inwestycji jest Cosmose, które tworzy technologię do analizy zachowania klientów w tradycyjnych sklepach przy pomocy danych z urządzeń mobilnych. Ze względu na brak sprawozdań oraz spółkę amerykańską nie można wiele powiedzieć o wynikach finansowych. Po rundzie z TDJ Pitango spółka pozyskała ostatnio kolejną, sfinansowaną przez azjatyckich inwestorów.

Drugą z inwestycji z udziałem TDJ Pitango jest Tylko, firma sprzedająca konfigurowalne meble, które można projektować z wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości. Firmę wyróżnia zarządzanie w płaskiej strukturze przez zespół 4 założycieli. Dla potrzeb sprzedaży w Niemczech firma otworzyła tam w 2017 roku lokalną spółkę, zatrudniającą specjalistów marketingu. TDJ Pitango miało zainwestować 15 mln zł (nie ma informacji, czy wpłacone jednorazowo) na przełomie 2018/2019 roku, według listy wspólników dysponuje teraz około 15% udziałem w firmie. Dodatkowo do rundy dołączył ostatnio kolejny inwestor, którym ma być prominentny podmiot z branży detalicznej.

Historię powstania Tylko opisał na początku roku Forbes ("Tylko. Meblowi rewolucjoniści", Krzysztof Domaradzki).

Znaczącą pod względem przychodów skalę działania ma iTaxi, którego sprzedaż w ostatnim roku znacząco wzrosła (po stagnacji w poprzednim). Wzrosła jednak strata netto, która teraz sięga prawie 11 mln zł. We wcześniejszej historii startupu miała miejsce nietypowa sytuacja, gdy założyciel pod naciskiem inwestorów musiał wybrać pomiędzy dwoma założonymi firmami. Stefan Batory opowiadał ostatnio o tym epizodzie w rozmowie z Maciejem Filipkowskim (youtube). Ostatnie dofinansowania spółki, według informacji o wzroście liczby udziałów w KRS, to zasługa Dirlango.

Znaczący wzrost przychodów odnotowało XTRF, które tworzy oprogramowanie dla biur tłumaczeń. Nie ma informacji, aby firma, która od 2018 roku generuje już zyski, pozyskała kolejną rundę.

Przychody wzrosły w Tourmedica, która umożliwia pacjentom znalezienie wykonawców zabiegów medycznych. Firma za poprzedni rok zaraportowała stratę, ale, według funduszu, przekroczyła już próg rentowności. Trwają też prace nad kolejną rundą inwestycyjną.

Inną firmą w portfelu związaną z medycyną jest DrOmnibus, który tworzy narzędzia do terapii i edukacji (w formie gier na tablety i smartfony) dla dzieci z wadami wrodzonymi oraz dysfunkcjami zachowania (m.in. autyzm, Zespół Downa, ADHD). W pracy nad strategią ma pomagać Tomasz Józefacki, który jakiś czas temu odpowiadał za innowacje w NEUCA, startup otrzymał też 300 tys. zł pożyczki pomostowej. Zapowiadanym celem było 3 mln zł kolejnej rundy w 3. kwartale tego roku.

Spółką, która wcześniej wykazywała wysokie przychody, jest RightHello. Przedmiotem działalności jest pozyskiwanie kontaktów sprzedażowych poprzez, mówiąc eufemistycznie, "cold mailing". Firmę wyróżnia szczery wywiad założyciela o tym, jak jej model biznesowy przestał się skalować i wpadła w pułapkę nakręconych wcześniejszymi łatwymi przychodami oczekiwaniami inwestorów ("Robiliśmy już 500 tys. zł przychodu miesięcznie. I to nas zabiło", Krzysztof Majdan, INN Poland).

New Byte Order pracuje nad językiem programowania i równocześnie wizualizacji danych (Luna).

Algolytics oferuje platformę technologiczną do automatyzacji procesu budowy modeli predykcyjnych, opracowało także silnik scoringowy oraz silnik rekomendacyjny oparty na danych strumieniowych.

RevDeBug pracuje nad technologią usprawniającą debugging oprogramowania. Według funduszu, na początku roku startup pozyskał kolejne finansowanie od aniołów biznesu i finalizuje teraz kolejną rundę inwestycyjną.

Danych finansowych za ostatni rok nie ma dla Inex Systems, które wcześniej wykazywało 11 mln przychodów. Firma zajmuje się sprzedażą ekspozytorów dla punktów handlowych. Według informacji funduszu, spółka w 2018 roku dokonała istotnej zmiany strategii, co przełożyło się na widoczną poprawę wyników. W 2018 miała przekroczyć próg rentowności i zamknąć rok z pozytywną EBITDA.

Fuero natomiast to studio gamingowe specjalizujące się w tworzeniu gier na urządzenia mobilne oraz PC i konsole. Spółka rozwija projekt AITeF, narzędzie do zautomatyzowanego testowania gier mobilnych wykorzystujące algorytmy AI.

W sierpniu zakończyła się przygoda Perfect Dashboard, który pracował nad automatyzacją zarządzania wieloma stronami zbudowanymi na Wordpress. Część aktywów oraz zespół technologiczny na czele z CTO przejmie WP Engine, a fundusz dokonał wyjścia z inwestycji.

Ostatnio sprzedane zostały też udziały w Joymile (marketplace samochodów używanych). Strona firmy przestała być aktywna.

powrót do podsumowania

5. Internet Ventures

Internet Ventures zarządzane przez Tomasza Danisa to fundusz stworzony w ramach MCI Tomasza Czechowicza. MCI specjalizuje się w inwestycjach w firmy technologiczne, przy czym są to zwykle duże transakcje w uznanych już liderów cyfrowych - venture capital nie stanowi dużego udziału w całej działalności. W tym momencie MCI nie ma funduszu venture, który prowadziłby nowe inwestycje na wczesnym etapie.

Inwestycje Internet Ventures po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

Jedną ze spółek, na które rok temu liczył fundusz, był Focus Telecom, który dostarcza oprogramowanie w modelu chmurowym dla contact center. Firma rzeczywiście pokazała dobre wyniki oraz wzrost.

Drugą spółką, która nie zawiodła oczekiwań inwestorów, był RemoteMyApp, oferujący technologię dla streamingu gier pod marką Vortex.gg. Model biznesowy to abonament za dostęp do gier, podobnie jak Netflix dla filmów, choć z limitem godzinowym. W poprzednim zestawieniu firma nie wyróżniała się jeszcze przychodami, ale zmieniło się to w ciągu jednego roku, w dodatku pokazała nawet minimalny zysk. Streaming gier to według branży przyszłość, na której skupia się uwaga największych graczy - nawet Google pracuje nad swoją usługą pod marką Stadia - więc polskiej firmie nie zabraknie konkurencyjnych wyzwań. Wydaje się, że pomysłem firmy na konkurencję z gigantami są partnerstwa, na przykład z firmami telekomunikacyjnymi.

Wysoki wzrost wykazało też Rent Planet, które zajmuje się pośrednictwem w wynajmie apartamentów. Na początku 2019 roku startup zarejestrował kolejną rundę finansowania, pozyskując prawie 3 mln zł.

Prowly to startup dostarczający oprogramowanie dostosowane dla potrzeb branży PR w modelu SaaS. W 2018 roku zanotował kolejny znaczący wzrost przychodów, a ostatnio poinformował, że przekroczył próg rentowności. Wcześniej założyciele dołożyli 400 tys. zł w wewnętrznej rundzie (zwiększając przy okazji swój udział w kapitale), umożliwiając firmie osiągnięcie tego kamienia milowego.

Wzrost wykazała także porównywarka ubezpieczeń mfind, chociaż firma przynosi ciągle straty.

Lepsze wyniki odnotowało Sidly, spółka telemedyczna, która dostarcza "opaski życia" pozwalające na wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia oraz monitorowanie parametrów medycznych. Dzięki dotacji wykazała także dodatni wynik finansowy. W 2019 roku pozyskało kolejną rundę inwestycyjną, którą sfinansowało INventures.

W portfelu funduszu jest także agencja interaktywna kompan.pl, HOJO, które pozwala znaleźć wykonawcę usług sprzątania, oraz wyszukiwarka usług finansowych LepszaOferta.

powrót do podsumowania

4. META Ventures

Fundusz kierowany jest przez Jacka Błońskiego. W porównaniu do innych funduszy KFK, spora część inwestycji jest stosunkowo niedawna. Po zakończeniu inwestycji funduszu z KFK zarządzający zaangażował się w nowy fundusz Aper Ventures, wspierany środkami programu PFR "Otwarte innowacje".

Inwestycje META Ventures po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

W portfelu stworzonym dzięki programowi KFK jest kolejne wyjście - chodzi o spółkę Dailyvery (marka Daily.pl), która zajmuje się dostawą posiłków w dużych miastach. Spółka zanotowała znaczący wzrost przychodów, a pod koniec 2018 roku połączyła się z fińskim Woltem, który na jej bazie rozpoczął swoją ekspansję na polski rynek.

Inną inwestycją z obszaru foodtech jest spółka Coolomat zajmująca się siecią urządzeń umożliwiających odbiór zakupów spożywczych zamówionych przez internet w dogodnych lokalizacjach. Spółka jednak wciąż nie jest rentowna.

Spore nadzieje fundusz wiąże z The Batteries, które rozwija technologię przechowywania energii znacznie efektywniej od dominujących baterii litowo-jonowych. Technologia cienkowarstwowych elektrolitów ma zapewniać większą gęstość, bezpieczeństwo w szerokim zakresie temperatur i odporność na wielokrotne ładowanie. Na razie brak informacji o wynikach.

Surge Cloud zajmuje się technologią do monitorowania przy pomocy tagów RFID spółek sklepowych. Na razie nie było przychodów. Firma uruchomiła jednak bardzo ambitne przedsięwzięcie, którym jest sieć sklep samoobsługowych Take&GO. Mają one działać analogicznie do sklepów Amazon GO, czyli nie ma w nich nie tylko obsługi, ale nawet kas samoobsługowych, w których trzeba samemu skanować produkty. Wszystkim zajmują się sensory, który wykrywają zabrane towary, dzięki czemu konto klienta może być automatycznie obciążone przy wejściu ze sklepu.

InMotion tworzy technologię do szybkiej, automatycznej oceny stanu samochodu, przydatnej na przykład dla wypożyczalni pojazdów.

Herbi Clean dzięki dotychczasowej inwestycji wprowadził na rynek sześć produktów czyszczących opartych na ekstrakcie z żołędzi. Teraz zaczyna myśleć o kolejnej rundzie ("Białostocki start-up tworzy z żołędzi środki czystości", Bartłomiej Godziszewski, MamBiznes).

Wśród pozostałych inwestycji jest też kilka firm z obszaru ochrony zdrowia. Spółka Przychodnie studenckie zbliża się do poziomu 1 mln zł przychodów. Zyskiem może pochwalić się Norsa Pharma, działająca w zakresie produkcji suplementów diety.

powrót do podsumowania

3. Innovation Nest

Krakowskim funduszem zarządza Piotr Wilam oraz Marek Kapturkiewicz. Zarządzający mają doświadczenie w rozwoju produktów cyfrowych zdobyte jeszcze w grupie Onet i koncentrują się na firmach działających w modelu Software as a Service (SaaS). Ich nowy fundusz (Innovation Nest II) pozyskał środki z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

Inwestycje Innovation Nest po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

W portfolio inwestycji finansowanych wspólnie z KFK jest sporo gwiazd.

W ostatnim roku silnie rosło Picodi, które już teraz ma znaczącą skalę i wysoką rentowność. Firma w kilkudziesięciu krajach prowadzi portale, na których można znaleźć kody rabatowe i zniżki.

Osiągającą sukcesy firmą SaaS jest UXPin, który dostarcza narzędzi do szybkiego tworzenia prototypów aplikacji. Ze względu na spółkę amerykańską, przychody polskiej spółki, które ostatnio spadają, nie pozwalają ocenić kondycji całej firmy. Jeśli wierzyć jednak LinkedIn, wielkość zespołu od ostatniego roku nie zmieniła się znacząco.

Innym przedstawicielem SaaS o znacznej skali jest Perfect Gym, które dostarcza oprogramowania do zarządzania klubami fitness. Wzrost przychodów polskiej spółki jednak nie był w zeszłym roku znaczący, w przeciwieństwie do straty, która wyniosła ponad 11 mln zł. Firma prowadzi jednak działalność w innych krajach, więc wyniki polskiego podmiotu mogą nie być reprezentatywne. W 2018 roku firma przeprowadziła kolejną rundę finansowania na ponad 4 mln zł od obecnych inwestorów (Innovation Nest, 3TS).

Duże tempo wzrostu, choć z mniejszej bazy, miało POSBistro, które dostarcza systemy wykorzystywane w restauracjach. Przy prawie 2,5 mln zł przychodów do punktu break-even brakuje jeszcze kilkuset tysięcy zł.

Powyżej zera kolejny rok są natomiast Landingi, które pozwalają szybko stworzyć strony docelowe dla potrzeb kampanii marketingowych.

Wayman, który dostarcza ERP dedykowane dla firm projektowych, to kolejny przedstawiciel portfela ze znaczącym wzrostem, w dodatku z wynikiem finansowym bliskim dodatniego.

Szybko rosło też Survicate, który pozwala firmom uzyskiwać informację zwrotną od klientów.

Być może najbardziej ambitnym technologicznie projektem jest Infermedica, która rozwija algorytmy mające wyręczyć lekarzy w diagnozie pacjentów. Wyniki finansowe jeszcze nie są imponujące i firma spala gotówkę, ale pozyskuje kolejnych inwestorów. W czerwcu 14 mln zł dołożył m.in. estoński Karma Ventures oraz polskie Inovo. Infermedica zdobywa też nowych klientów, także w USA. W Polsce z technologii firmy korzysta PZU Zdrowie.

Elmodis specjalizuje się w monitorowaniu i optymalizacji działania maszyn. Po 2018 roku może pochwalić się nowymi klientami, jak PKP Cargo (monitoring lokomotyw elektrycznych) czy JSW. Przychody wzrosły, ale firma chce uniezależnić się od klientów, którzy wymagają rozwiązań w dużym stopniu szytych na miarę. Dalsze finansowanie miała zapewnić wstępnie uzgodniona (podpisany term sheet) nowa runda na ponad 7 mln zł, ale jak na razie brak informacji o jej finalizacji.

iGrid, który zajmuje się monitorowaniem farm solarnych, nadzieje na pokazanie znaczących przychodów w 2019 roku (mowa nawet o 15 mln zł) wiązał z przejściem do fazy inwestycyjnej dużego projektu fotowoltaicznego.

W tym roku do kategorii inwestycji nieaktywnych przesunęliśmy iTraff, który rozwijał algorytmy do rozpoznawania obrazów, jeszcze zanim w tym obszarze pojawiły się usługi od największych dostawców chmur obliczeniowych.

powrót do podsumowania

2. Venture Capital Satus

Funduszem kieruje Krzysztof Bełech. Charakterystyczną cechą funduszu było duże zaangażowanie indywidualnych aniołów biznesu. To drugi fundusz VC, zarządzany przez zespół SATUS. Zgodnie z informacją pozyskaną od zarządzającego, w pierwszym funduszu (kapitalizacja 20 mln PLN), wspieranym przez PARP, inwestorzy prywatni odzyskali już dwukrotność zainwestowanych środków głównie dzięki wyjściom z Bloober Team S.A, Evatronix S.A i OK System S.A. 

W FIZAN VC SATUS, wspieranym przez KFK, inwestorzy prywatni odzyskali całość zainwestowanych środków dzięki częściowemu wyjściu z Synerise S.A. Kolejnym funduszem powstałym pod koniec 2018 roku jest SATUS Starter (kapitalizacja 50 mln zł), wspierany przez PFR Ventures.

Inwestycje Satus Ventures po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

Satus dostarcza być może najlepszego przykładu na poparcie popularnej tezy, że jedna dobra inwestycja może zwrócić cały fundusz VC. Taką inwestycją jest Synerise, startup tworzący rozwiązania z obszaru AI i big data. Firma zwraca na siebie uwagę ze względu na wysokie wyceny pomimo dużych strat (działalność operacyjna w 2018 roku pochłonęła licząc gotówkowo 28 mln zł) oraz aktywności prezesa Jarosława Królewskiego. Pod koniec sierpnia firma zorganizowała nawet specjalną otwartą konferencję ("Ask us anything") w Złotych Tarasach w Warszawie, aby odpowiedzieć na wątpliwości podnoszone w mediach. Do podnoszonych wtedy pytań wrócił też Artur Kurasiński w ostatnim wywiadzie z prezesem (youtube).

Według prezentacji z konferencji, dotychczasowi inwestorzy do tej pory sprzedali w 2017 i 2019 roku udziały o wartości 34 mln zł. Kto je przejął? 

Zgodnie z informacjami prasowymi ("Synerise zainwestuje ponad 20 mln złotych w rozwój sztucznej inteligencji oraz autonomicznego marketingu", MamStartup), w poprzednim finansowaniu uczestniczył m.in. Paweł Chodaczek, który zaangażowany jest również w kilka innych inwestycji z obszaru big data i AI.

Jedną z nich jest RTB House (remarketing oparty o deep learning), który w 2018 r. wygenerował ponad 215 mln zł przychodów, a w tym roku pozyskał jako inwestora fundusz private equity Cinven ("Polska technologia skusiła globalny fundusz", Grzegorz Suteniec, PB). Gorzej ostatnio wiedzie się notowanej na giełdzie Cloud Technologies, zajmującej się gromadzeniem zanonimizowanych danych o zachowaniach internautów. Wycena spółki w 2016 r. przekraczała 500 mln zł, ostatnio jednak zyski znacznie spadły, a wycena wynosi zaledwie 30 mln zł. Wcześniej firma przeprowadziła też wzbudzający wątpliwości skup akcji ("Wyzwania dla drobnych akcjonariuszy", bossa.pl). 

W aktualnej strukturze akcjonariatu, według informacji samego Synerise, Jarosław Królewski ma obecnie 38,61% akcji. Perpetum 10 FIZAN, które jest również największym akcjonariuszem Cloud Technologies oraz jednym z akcjonariuszy RTB House, ma 27,65% akcji. Mimo sprzedaży części akcji, Satus ma ciągle dysponować niespełna 15%-owym udziałem w kapitale.

Według Rzeczpospolitej prezes zapowiedział pracownikom kolejną rundę finansowania o wartości 10 mln zł z udziałem funduszu inwestycyjnego przy wycenie 260 lub więcej mln zł. Ma się ona odbyć w 3. kwartale 2019 ("Synerise ma być wart 260 mln zł"). Według informacji spółki, nowy inwestor ma objąć 3,85% akcji.

W portfelu jest także zajmujące się sprzedażą abonamentową ebooków i audiobooków LEGIMI. Przychody wzrastają, ale głównym wyzwaniem startupu jest ciągle zabezpieczenie finansowania (spółka finansuje się emisjami obligacji). W planach jest IPO na NewConnect, zapowiedziane na 4. kwartał 2019.

Przychody zwiększał także Motivizer, który działa w obszarze HR, oferując rozwiązania zarządzania benefitami, a także zaangażowaniem pracowników.

Inne spółki w portfelu to m.in. OpenCard (programy lojalnościowe dla gastronomii), Paymax (mobilne terminale POS), Visionlite (technologie światła), Zalass Consulting (badania tajemniczy klient).

powrót do podsumowania

1. Giza Polish Ventures

GPV to fundusz polsko-izraelski kierowany przez Zygmunta Grajkowskiego. W strategii inwestycyjnej preferował startupy oparte na udokumentowanej własności intelektualnej. Fundusz nie ma na razie bezpośredniego następcy, ale część zespołu kontynuuje doświadczenie inwestycyjne pod marką StarFinder.

Inwestycje Giza Polish Ventures po wynikach za 2018 rok.

Źródło: KRS, strona funduszu.

W ciągu ostatniego roku miało miejsce kolejne wyjście z inwestycji - nowego właściciela w formie Wirtualnej Polski zdobył na początku 2019 roku Teroplan. Firma prowadzi stronę e-podroznik.pl, gdzie można sprawdzić online rozkłady jazdy i kupować bilety. W 2018 roku miała 11 mln zł przychodów i niecałe 100 zł zysku netto, strona ma około 4 miliony wizyt miesięcznie. WP kupiło według sprawozdania wszystkie akcje GPV. Według doniesień cena kupna 13% akcji (w tym 3% nowej emisji) to 7,7 mln zł (WirtualneMedia), umowa określa też zasady ewentualnej sprzedaży pakietu kontrolnego.

W sierpniu ogłoszono pierwszą inwestycję EEC Magenta w Reliability Solutions o wartości 13 mln zł. Fundusz CVC został zbudowany z udziałem Tauron, PFR Ventures, NCBR oraz EEC Ventures ("Tauron: EEC Magenta zainwestował 13 mln zł w Reliability Solutions"). W finansowaniu brał też udział holenderski ICOS Capital. Sam startup zajmuje się monitorowaniem maszyn przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji, aby przewidywać awarie i podnosić efektywność.

Jak wynika ze sprawozdań, nowego inwestora zdobyło HiProMine. Startup wykorzystuje biomasę owadów do produkcji pasz i nawozów. Celem jest uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. W pierwszej połowie 2019 r. akcje objął fundusz Fidiasz Krzysztofa Domareckiego, który przewodniczy radzie nadzorczej.

Najbardziej rozpoznawalną dla konsumentów inwestycją w portfelu pozostaje Audioteka, która kontynuuje rozwój na zagranicznych rynkach.

Yield Planet dostarcza hotelom rozwiązania do zarządzania kanałami sprzedaży oraz optymalizacji cen pokoi.

Tomorrow to firma szkoleniowa, który wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości.

Znaczące przychody oraz zysk generuje także Finanteq, który tworzy aplikacje mobilne dla banków.

W portfelu jest wiele inwestycji związanych z rozwojem zaawansowanych technologii.

Widoczna jest NanoGroup (Nano Sanguis - syntetyczna krew, Nano Thea - obecnie koncentruje się podawaniu leków do leczenia glejaków, NanoVelos - celowana chemioterapia), pracująca nad wykorzystaniem nanotechnologii w medycynie. Od strony naukowej filarem zespołu jest Tomasz Ciach. Dobrego podsumowania stanu grupy dostarcza ostatni wywiad z jej prezesem, Markiem Borzestowskim ("Prezes Nanogroup: Leki na raka mogą być tańsze i bezpieczniejsze", Grzegorz Burtan, Rzeczpospolita). Problemem jest stały brak finansowania, a według zapowiedzi prezesa na wprowadzenie produktów na rynek potrzeba co najmniej kilku lat.

Holo Surgical dostarcza wizualizacji anatomii pacjenta dla potrzeb chirurgów przy użyciu technologii rozszerzonej rzeczywistości. Firma testowała rozwiązanie na salach operacyjnych w USA, w tym roku miała to robić również w Polsce, rejestruje też kolejne patenty. Dysponuje finansowaniem dzięki dotacji z NCBR, kolejnym po Giza inwestorem został też StarFinder, a następnie, w 2017 r., prywatni inwestorzy amerykańscy. Według sprawozdania, toczyły się rozmowy z trzema kolejnymi potencjalnymi inwestorami.

Inwestycję PGE Ventures pozyskało PiMerge, który chce skomercjalizować technologię produkcji wysokiej jakości paliwa z odpadów węgla kamiennego.

powrót do podsumowania

Rekomendujemy: rozmowy Macieja Filipkowskiego

Oprócz twardych zasobów, takich jak kapitał i ludzie, ekosystemowi potrzeba także inspiracji: aby była, ktoś musi opowiedzieć historię firm i wyeksponować osobowości.

Niestety branża startupowa jest na tyle niszowa, że tylko jej największe historie mają szanse na zainteresowanie komercyjnych mediów.

Dlatego staramy się sami co najmniej raz na rok publikować o rynku startupowym oraz doceniamy takie inicjatywy jak "Zaprojektuj swoje życie" Macieja. Systematycznie przesłuchuje najciekawsze postacie naszej sceny startupowej, na której sam jest również insiderem. Kilka wywiadów wymieniliśmy wyżej, ale jest ich znacznie więcej: zapraszamy na kanał YouTube podcastu.

Metodyka

Zestawienia opierają się na sprawozdaniach dostępnych publicznie w KRS lub, w kilku przypadkach, dostarczonych przez spółki lub fundusze. Rok inwestycji pochodzi z danych ze strony KFK.

W przypadku, gdy z daną firmą związane są spółki zagraniczne, wyniki widoczne dla polskiej spółki mogą nie oddawać całości działalności. Sprzedaż może być rejestrowana za granicą i nie być konsolidowana na poziomie polskiego podmiotu. Dlatego w zestawieniach obecność spółek zagranicznych jest specjalnie oznaczona.

Informacja o sprzedaży przez fundusz pochodzi od niego samego, ze strony KFK ("wyjście") lub wynika z informacji w KRS. Sama sprzedaż udziału nie oznacza zysku funduszu. W przypadku nieudanych inwestycji często pozbycie się udziałów przez fundusz jest wstępem do zamknięcia spółki. W tym roku odnotowywaliśmy fakt, że sprzedana spółka przestała być po sprzedaży aktywna.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu