Nieprzyjemny zapach z ust - jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny zapach z ust - jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

udostępnij:

Nieprzyjemny zapach z ust dotyka średnio 25% społeczeństwa i wywołuje spory dyskomfort w życiu codziennym osób cierpiących na tę przypadłość. Gdy długotrwale się on utrzymuje, wówczas mówimy o halitozie. Odpowiedź, jak pomóc sobie lub osobie w Twoim otoczeniu z problemem nieświeżego oddechu, znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z ust?

Jak sobie radzić z problemem nieświeżego oddechu?

Preparaty z apteki na nieprzyjemny zapach z ust

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z ust?

  • Nieprzyjemny oddech może pojawiać się rano po przebudzeniu. W tej sytuacji resztki pokarmu pozostałe w jamie ustnej poddawane są procesom gnilnym, podczas których namnażane są bakterie i wydzielane są gazy o brzydkim zapachu.

  • Brzydki zapach może występować przy problemach w jamie ustnej (niewyleczonej próchnicy, chorobach przyzębia, nieprawidłowo dobranej protezie zębowej czy też przez złogi kamienia nazębnego). Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii produkujących lotne związki siarki.

  • Powodem może być palenie tytoniu lub picie alkoholu.

  • Nieprzyjemny zapach może pojawiać się po zjedzeniu pokarmów produkujących lotne związki siarki, np. czosnek, cebula, szczypiorek czy rzodkiewka.

  • Nieświeży oddech może mieć przyczynę w chorobach ogólnoustrojowych (cukrzyca, schorzenia przewodu pokarmowego, choroby płuc, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, czy też w przewlekłej chorobie nerek – poprzez wydzielany zapach jest nazywana również chorobą rybiego oddechu).

  • Przyczyną cuchnącego oddechu może być również występowanie kamieni migdałkowych. Są to najczęściej białe lub żółte złogi widoczne na migdałkach gardłowych. Krypty (wgłębienia) na gładkich wcześniej migdałkach powstają po przebytych infekcjach gardła (najczęściej anginie). Zalegają w nich między innymi resztki pokarmu, obumarłe tkanki, czy też wydzielina spływająca z zatok. Gdy w miejsca zakamarków dostaną się bakterie beztlenowe, wydzielane (na skutek rozkładu) zostają związki siarki o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Jak sobie radzić z problemem nieświeżego oddechu?

Nieprzyjemny oddech jest wstydliwym problemem, jednak w przypadku, gdy wykryjemy u siebie niepokojący nas zapach z ust, nie izolujmy się od ludzi lub nie stosujmy tylko półśrodków maskujących zapach (takich jak gumy do żucia czy aerozole odświeżające zapach), lecz stawiajmy czoła problemowi i zacznijmy od razu działać.

W przypadku, gdy nieprzyjemny zapach z ust nie jest spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi (które należy leczyć pod kontrolą lekarza) możemy sobie pomóc stosując się do poniższych rad.

  1. Przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o zdrowie zębów, wyleczenie zębów z próchnicą oraz stanu zapalnego dziąseł.

  2. Należy zachować codzienną prawidłową higienę jamy ustnej. Po ostatnim posiłku, przed snem, oprócz dokładnego szczotkowania zębów (szczotkowanie powinno trwać około 2 minut) ważne jest użycie nitki dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora. Usuną one resztki pokarmu z miejsc do których zwykła szczoteczka nie dotrze.

  3. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii ważne jest, by regularnie wymieniać szczoteczkę do zębów. Zalecana jest wymiana co 2-3 miesiące oraz po każdym przebytym przeziębieniu czy infekcji gardła.

  4. Skuteczne może się również okazać stosowanie skrobaczki do języka. Dzięki odpowiednio dobranym wypustkom czyścik dociera do każdego zagłębienia w grzbiecie języka, w których gromadzą się bakterie. Czyścik usuwa bakterie wytwarzające lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust. Skrobaczki należy używać po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, przed płukaniem płynem.

  5. Istotna w zwalczaniu nieprzyjemnego oddechu z ust może być również modyfikacja diety. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto do spożywanych potraw dodawać przyprawy, takie jak: mięta, pietruszka, oregano czy tymianek, ponieważ ze względu na obecność olejków eterycznych zwalczają nieprzyjemny zapach i odświeżają oddech. Pozytywnie wpływa także picie zielonej herbaty zawierającej polifenole, które pomagają zapobiegać rozwojowi i namnażaniu bakterii. Pomóc może żucie bezcukrowej gumy do żucia, ponieważ pobudzi to pracę ślinianek zwiększając wydzielanie śliny. Należy ograniczyć również używki, takie jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, ponieważ mogą być one odpowiedzialne za nasilanie objawów halitozy, ponieważ wysuszają śluzówkę.

  6. W przypadku zauważenia u siebie kamieni migdałkowych warto wybrać się na wizytę do laryngologa. Po dokładnym zdiagnozowaniu może on zaproponować zabieg waporyzacji, czyli laserowego zamknięcia krypt na migdałkach, w których odkładają się cuchnące złogi. W przypadku często odkładających się kamieni, szybko powracających w miejscach po usunięciu poprzednich, lekarz może się zdecydować na chirurgiczne całkowite wycięcie migdałków, co skutecznie rozwiąże problem. 

Preparaty z apteki na nieprzyjemny zapach z ust

  • Produkty zawierające w swoim składzie związki cynku (np. Halitomin, Cynk organiczny, Halitus fresh, Solgar cynk). Cynk utlenia odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach lotne związki siarki w jamie ustnej - zmieniając je w bezzapachowe sole, neutralizują przykry zapach. Preparaty występują w postaci tabletek do ssania, które należy stosować od 1 do 3 razy dziennie. Pół godziny po zastosowaniu tabletki nie należy pić ani jeść. Działanie zaczyna się po kilku minutach i trwa do kilku godzin.

  • Płukanki do jamy ustnej z chlorheksydyną (np. Eludril, Corsodyl) działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, niszcząc bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zmniejszają one zdolność adhezji bakterii do powierzchni szkliwa. Należy pamiętać, by płynów z chlorheksydyną nie stosować w sposób ciągły dłużej niż 15 dni, ponieważ mogą powodować przebarwienia zębów.

  • Do płukania jamy ustnej sprawdzą się również płyny, w skład których wchodzą olejki eteryczne – mentol, eukaliptol, tymol (np. Listerine, Baikadent płyn, Colgate Plax). Uszkadzają one błonę̨ komórkową bakterii w jamie ustnej i pozostawiają uczucie świeżości. Warto również zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, by nie wysuszać dodatkowo śluzówki (np. Listerine zero, Biorepair). Płynem należy płukać zęby codziennie po umyciu zębów i oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.

  • W przypadku użytkowania protez zębowych lub aparatów ortodontycznych konieczne jest dokładne dbanie o ich higienę i codzienne oczyszczanie za pomocą przeznaczonych do tego środków - tabletek czyszczących, past do protez oraz odpowiednio dobranych szczoteczek do protez zębowych.

  • Przy problemie kamieni migdałowych skuteczne okazać się może codzienne płukanie gardła naparami z szałwii, czy też np. roztworem wody utlenionej. Pomoże to wypłukiwać kamienie z krypt migdałkowych oraz będzie działało przeciwzapalnie i odświeżająco.

Z problem nieświeżego oddechu możemy sobie w większości przypadków poradzić zachowując prawidłową higienę jamy ustnej. Diagnozowanie halitozy najlepiej rozpocząć u stomatologa, który sprawdzi czy nasze zęby nie potrzebują leczenia. Warto również zmodyfikować dietę, ponieważ ma ona istotny wpływ na występowanie halitozy. W przypadku, gdy wyżej wymienione sposoby nie usuwają problemu, należy skonsultować się z lekarzem, by wykonał dokładne badania i pomógł nam go zwalczyć.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 09.05.2023 12:51:14

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Eludril Classic

płyn, 200 mililitrów

chlorhexidine+chlorobutanol

kosmetyk

w 98% aptek

od 21,49 zł

Corsodyl

płyn, 300 mililitrów

chlorhexidine

produkt dostępny bez recepty

w 67% aptek

od 25,49 zł

Lactoangin spray

aerozol, 30 gramów

lactobacillus+menthol+mentha piperita

wyrób medyczny

w 13% aptek

od 16,99 zł

Baikadent miętowy płyn do pielęgnacji jamy ustnej

płyn, 300 mililitrów

scutellaria baicalensis

kosmetyk

w 65% aptek

od 19,49 zł

Halitomin

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 30 tabletek

menthol+thymus vulgaris+zinc

suplement diety

w 93% aptek

od 11,76 zł

od 17,16 zł

Dosfarm drażetki odświeżające o smaku mięty i mango

drażetki, 15 drażetek

sorbitol+ascorbic acid

środek spożywczy

w 36% aptek

od 2,49 zł

Natur Tabs Cynk Organiczny Fresh Mint

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 50 tabletek

zinc diglycinate

suplement diety

w 23% aptek

od 16,99 zł

PaperMints Odświeżające listki do jamy ustnej

pastylki/lamelki/żelki, 24 sztuki

środek spożywczy

w 19% aptek

od 8,81 zł

Cool Caps miętowe kapsułki do ssania

kapsułki, 18 kapsułek

środek spożywczy

w 28% aptek

od 9,01 zł

Listerine Zero płyn do płukania jamy ustnej

płyn, 500 mililitrów

sodium fluoride

kosmetyk

w 7% aptek

od 24,80 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.