Klimatyzacja i jej wpływ na nasze zdrowie

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj przebywanie w biurze, samochodzie, czy centrum handlowym bez klimatyzacji. Coraz częściej decydujemy się na nią również w naszych domach. Nic więc dziwnego, że pojawiają się w głowie pytania, czy sięgając po takie rozwiązanie nie narażamy przypadkiem naszego zdrowia na szwank.

Niewątpliwą zaletą i w zasadzie głównym zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza oraz wentylowanie pomieszczeń, przy zachowanej stałej temperaturze, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, oziębia je i nawilża, poddaje oczyszczeniu w specjalnych filtrach usuwających kurz, pyłki, roztocza, a następnie wypuszcza oczyszczone i nawilżone powietrze.

Kiedy klimatyzacja powoduje dolegliwości?

Skąd więc biorą się nierzadko zgłaszane dolegliwości dotyczące chorób zatok, w tym najczęściej w postaci przewlekłego zapalenia zatok, a także tzw. alergia na klimatyzację? Odpowiedź wydaje się być prosta. Nie samo posiadanie klimatyzacji może być szkodliwe, ale nieumiejętne z niej korzystanie. Decydując się na korzystanie z klimatyzacji musimy pamiętać o jej systematycznych przeglądach, częstym czyszczeniu i okresowej wymianie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.

Niebagatelne znaczenie ma także ustawienie właściwej temperatury oraz wilgotności. Wielu z nas zapomina, że różnica pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu, a tą panującą na zewnątrz, nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza. Większa różnica temperatur wpływa niekorzystnie na nasz organizm, gdyż może powodować tzw. szok termiczny oraz spadek odporności. Tak więc nie sama temperatura w pomieszczeniu, ale właśnie wspomniana różnica temperatur ma istotniejsze znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

W pomieszczeniach klimatyzowanych powietrze niestety jest zazwyczaj suche lub o obniżonej wilgotności, co wpływa niekorzystnie na skórę, śluzówki i drogi oddechowe. Obniża to zwykle nasz komfort dając uczucie suchości w górnych drogach oddechowych, co objawia się zwykle chrypką, drapaniem w gardle, niekiedy pojawia się suchy kaszel lub trudności w przełykaniu. Suchość błoń śluzowych jest szczególnie niebezpieczna dla astmatyków, u których może wywoływać duszność.

Jak uniknąć niekorzystnego wpływu klimatyzacji na zdrowie?

Niezwykle ważna jest dbałość o prawidłowe ustawienie nawiewów. Unikajmy kierowania strumienia powietrza na twarz i szyję, aby nie narażać na wpływ chłodnego powietrza dróg oddechowych oraz oczu. W przeciwnym razie możemy narazić się na wystąpienie tzw. zespołu suchego oka, który charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem łez - oko jest słabiej pokryte filmem łzowym, co daje uczucie pieczenia, swędzenia i suchości.

W samochodzie dbajmy o to, aby strumień powietrza skierowany był na szyby oraz dach. Ponadto nie powinno się wsiadać do rozgrzanego samochodu, najpierw należy przewietrzyć pojazd, a dopiero później włączyć klimatyzację.

Jak złagodzić objawy alergii na klimatyzację?

Zwykle, gdy pojawią się przykre objawy korzystania z klimatyzacji, możemy im przeciwdziałać lub zmniejszać ich natężenie poprzez popijanie małymi łykami wody. Przydatne mogą okazać się również preparaty nawilżające błony śluzowe nosa i zatok (np. Afrin, Otrivin, Solnasin, Sudafed Xylosrpay) a także tzw. sztucznych łez (np. Hyal-Drop Multi, ReNu Drops, Systane Ultra).

Bakterie i grzyby w klimatyzacji – przyczyny infekcji

Jak już wcześniej wspomniano, klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia. Szkodliwe natomiast mogą być rozwijające się w nieoczyszczonej klimatyzacji patogeny, takie jak bakterie i grzyby, dla których wilgotne wnętrza klimatyzatorów stanowią najlepsze środowisko do rozwoju. Dlatego tak ważne są systematyczne przeglądy, wymiana filtrów i oczyszczanie klimatyzatorów. Nieodpowiednia dbałość o klimatyzację może przyczynić się do rozwoju pleśni. W głównej mierze infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami płynącymi z używania klimatyzacji. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby cierpiące na astmę, ale problem może dotkać każdego.

Oprócz grzybów, w nieoczyszczonej klimatyzacji mogą rozwijać się także bakterie, a wśród nich przoduje Legionella pneumophila wywołująca chorobę nazywaną legionellozą. Objawy nie są typowe, mogą wystąpić pod postacią bólu głowy, bólu mięśni, gorączki (a więc objawy grypopodobne), z czasem może pojawić się kaszel, a nawet zapalenie płuc czy zapalenie zatok przynosowych.

Przewlekłe zapalenie zatok wywołane przez klimatyzację

W przypadku zapalenia zatok początkowo są to ostre infekcje, a zgłaszane dolegliwości dotyczą zwykle bólu w okolicy przynosowej, bólu głowy, spadku koncentracji i ogólnego osłabienia. Każda taka infekcja bakteryjna wywołuje obrzęk i stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Obrzęk śluzówki stopniowo zamyka drożne połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach, co sprzyja wnikaniu do zatok obecnych w śluzówce nosa wirusów i bakterii. Gromadząca się wydzielina staje się pożywką dla bakterii, a temperatura oraz wilgotność powietrza w jamach zatok sprzyjają intensywnemu namnażaniu się drobnoustrojów. Tak rozwija się zapalenie ostre, a powtarzające się ostre infekcje prowadzą do powstania przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie, nieodwracalnych zmian w błonie śluzowej.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok trwa około miesiąca i wymaga konsultacji laryngologa oraz wykonania niezbędnych badań, w tym endoskopowych, oraz wdrożenia leczenia glikokortykosteroidami. Sami możemy wspomóc proces leczenia poprzez stosowanie irygacji zatok przy pomocy gotowych zestawów dostępnych w aptece np. Rhino Clear z użyciem izotonicznego roztworu soli fizjologicznej.

Używaj klimatyzacji z głową!

Słusznym więc wydaje się być stwierdzenie, że nie sama klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia, ale nieumiejętne z niej korzystanie. Niezależnie od tego, jak długo w ciągu doby przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, koniecznie powinniśmy co jakiś czas wyłączyć klimatyzację i przewietrzyć pomieszczenie.

Aby uniknąć przykrych dolegliwości powinniśmy zawsze przestrzegać określonych zasad korzystania z klimatyzacji takich jak:

  • ustawienie odpowiedniej wilgotności i temperatury – różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a tą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni C,
  • regularne przeglądy i czyszczenie preparatami grzybobójczymi,
  • regularne czyszczenie i wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta,
  • prawidłowe ustawienie nawiewu – nigdy nie kierujmy strumienia powietrza bezpośrednio na nas!

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 09.01.2018 11:33:45

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy dziecku w wieku 11 lat mogę bez problemu podać pół tabletki Sudafedu?
Witam.Czy jedenastolatce mogę bez problemu podać tabletki sudafed(pół tabletki)?Pozdrawiam.
odpowiada Olga Sierpniowska

Jakie leki z oksymetazoliną mogą zastąpić aerozol Afrin?
Witam czy dostanę u Państwa afrin? Jeśli tak czy mogę zamówić online?
odpowiada Katarzyna Domagała

Zapalenie zatok przez klimatyzację
Chodzę na gimnastykę, która odbywa się w pomieszczeniu bez okien, działa klimatyzacja. Po każdych zajęciach mam chore zatoki przynosowe, wszystko ws...
odpowiada Andrzej Polski

Czy Otrivin można stosować chorując na astmę?
Czy Otrivin można stosować chorując na astmę?
odpowiada Agnieszka Soroko

Gdzie w Bydgoszczy dostanę żel do nosa Tonimer?
Witam gdzie dostanę żel do nosa tonimer w Bydgoszczy
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie klimatyzacja i jej wpływ na nasze zdrowie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.