Klimatyzacja i jej wpływ na nasze zdrowie
2018-01-09

Niewątpliwą zaletą i w zasadzie głównym zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza oraz wentylowanie pomieszczeń, przy zachowanej stałej temperaturze, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, oziębia je i nawilża, poddaje oczyszczeniu w specjalnych filtrach usuwających kurz, pyłki, roztocza, a następnie wypuszcza oczyszczone i nawilżone powietrze.
Kiedy klimatyzacja powoduje dolegliwości?
Skąd więc biorą się nierzadko zgłaszane dolegliwości dotyczące chorób zatok, w tym najczęściej w postaci przewlekłego zapalenia zatok, a także tzw. alergia na klimatyzację? Odpowiedź wydaje się być prosta. Nie samo posiadanie klimatyzacji może być szkodliwe, ale nieumiejętne z niej korzystanie. Decydując się na korzystanie z klimatyzacji musimy pamiętać o jej systematycznych przeglądach, częstym czyszczeniu i okresowej wymianie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.
Niebagatelne znaczenie ma także ustawienie właściwej temperatury oraz wilgotności. Wielu z nas zapomina, że różnica pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu, a tą panującą na zewnątrz, nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza. Większa różnica temperatur wpływa niekorzystnie na nasz organizm, gdyż może powodować tzw. szok termiczny oraz spadek odporności. Tak więc nie sama temperatura w pomieszczeniu, ale właśnie wspomniana różnica temperatur ma istotniejsze znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
W pomieszczeniach klimatyzowanych powietrze niestety jest zazwyczaj suche lub o obniżonej wilgotności, co wpływa niekorzystnie na skórę, śluzówki i drogi oddechowe. Obniża to zwykle nasz komfort dając uczucie suchości w górnych drogach oddechowych, co objawia się zwykle chrypką, drapaniem w gardle, niekiedy pojawia się suchy kaszel lub trudności w przełykaniu. Suchość błoń śluzowych jest szczególnie niebezpieczna dla astmatyków, u których może wywoływać duszność.
Jak uniknąć niekorzystnego wpływu klimatyzacji na zdrowie?
Niezwykle ważna jest dbałość o prawidłowe ustawienie nawiewów. Unikajmy kierowania strumienia powietrza na twarz i szyję, aby nie narażać na wpływ chłodnego powietrza dróg oddechowych oraz oczu. W przeciwnym razie możemy narazić się na wystąpienie tzw. zespołu suchego oka, który charakteryzuje się zmniejszonym wydzielaniem łez - oko jest słabiej pokryte filmem łzowym, co daje uczucie pieczenia, swędzenia i suchości.
W samochodzie dbajmy o to, aby strumień powietrza skierowany był na szyby oraz dach. Ponadto nie powinno się wsiadać do rozgrzanego samochodu, najpierw należy przewietrzyć pojazd, a dopiero później włączyć klimatyzację.
Jak złagodzić objawy alergii na klimatyzację?
Zwykle, gdy pojawią się przykre objawy korzystania z klimatyzacji, możemy im przeciwdziałać lub zmniejszać ich natężenie poprzez popijanie małymi łykami wody. Przydatne mogą okazać się również preparaty nawilżające błony śluzowe nosa i zatok (np. Afrin, Otrivin, Solnasin, Sudafed Xylosrpay) a także tzw. sztucznych łez (np. Hyal-Drop Multi, ReNu Drops, Systane Ultra).
Bakterie i grzyby w klimatyzacji – przyczyny infekcji
Jak już wcześniej wspomniano, klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia. Szkodliwe natomiast mogą być rozwijające się w nieoczyszczonej klimatyzacji patogeny, takie jak bakterie i grzyby, dla których wilgotne wnętrza klimatyzatorów stanowią najlepsze środowisko do rozwoju. Dlatego tak ważne są systematyczne przeglądy, wymiana filtrów i oczyszczanie klimatyzatorów. Nieodpowiednia dbałość o klimatyzację może przyczynić się do rozwoju pleśni. W głównej mierze infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami płynącymi z używania klimatyzacji. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby cierpiące na astmę, ale problem może dotkać każdego.
Oprócz grzybów, w nieoczyszczonej klimatyzacji mogą rozwijać się także bakterie, a wśród nich przoduje Legionella pneumophila wywołująca chorobę nazywaną legionellozą. Objawy nie są typowe, mogą wystąpić pod postacią bólu głowy, bólu mięśni, gorączki (a więc objawy grypopodobne), z czasem może pojawić się kaszel, a nawet zapalenie płuc czy zapalenie zatok przynosowych.
Przewlekłe zapalenie zatok wywołane przez klimatyzację
W przypadku zapalenia zatok początkowo są to ostre infekcje, a zgłaszane dolegliwości dotyczą zwykle bólu w okolicy przynosowej, bólu głowy, spadku koncentracji i ogólnego osłabienia. Każda taka infekcja bakteryjna wywołuje obrzęk i stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Obrzęk śluzówki stopniowo zamyka drożne połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach, co sprzyja wnikaniu do zatok obecnych w śluzówce nosa wirusów i bakterii. Gromadząca się wydzielina staje się pożywką dla bakterii, a temperatura oraz wilgotność powietrza w jamach zatok sprzyjają intensywnemu namnażaniu się drobnoustrojów. Tak rozwija się zapalenie ostre, a powtarzające się ostre infekcje prowadzą do powstania przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie, nieodwracalnych zmian w błonie śluzowej.
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok trwa około miesiąca i wymaga konsultacji laryngologa oraz wykonania niezbędnych badań, w tym endoskopowych, oraz wdrożenia leczenia glikokortykosteroidami. Sami możemy wspomóc proces leczenia poprzez stosowanie irygacji zatok przy pomocy gotowych zestawów dostępnych w aptece np. Rhino Clear z użyciem izotonicznego roztworu soli fizjologicznej.
Używaj klimatyzacji z głową!
Słusznym więc wydaje się być stwierdzenie, że nie sama klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia, ale nieumiejętne z niej korzystanie. Niezależnie od tego, jak długo w ciągu doby przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych, koniecznie powinniśmy co jakiś czas wyłączyć klimatyzację i przewietrzyć pomieszczenie.
Aby uniknąć przykrych dolegliwości powinniśmy zawsze przestrzegać określonych zasad korzystania z klimatyzacji takich jak:
- ustawienie odpowiedniej wilgotności i temperatury – różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a tą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni C,
- regularne przeglądy i czyszczenie preparatami grzybobójczymi,
- regularne czyszczenie i wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta,
- prawidłowe ustawienie nawiewu – nigdy nie kierujmy strumienia powietrza bezpośrednio na nas!
W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.
Polub nasz profil na Facebooku:
redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 09.01.2018 11:33:45
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.